Získá Izrael svrchovanost i nad osvobozenou částí Golanských výšin?


mapa Izraele copyZpravodajství ze Sýrie v Literárních novinách je pro mne velmi smutné čtení. Rusové, Peršané a Arabové pěkně Izraeli a Američanům práší kožich. Američané s hrůzou v očích opouští Sýrii, ba co více - přímo odtamtud zbaběle prchají!

 

 

 

Trochu mi to připomíná egyptský rozhlas v průběhu sedmidenní izraelsko – egyptské války. Zatímco Izraelci už stáli před Káhirou, egyptský rozhlas stále vysílal zprávy o velkých vítězstvích egyptských vojsk. Laskavé čtenáře, kteří čekají na další porci arabských vítězství, zřejmě trochu zklamu. Na konci tunelu izraelských neúspěchů se ukazuje slabé světélko, slabý plamínek naděje týkající se získání izraelské svrchovanosti nad osvobozenou částí Golanských výšin od syrské okupace.

 

Golany (ZDE) byly už ve starověku nedílnou součástí Izraele, což dokazují tamní archeologické nálezy několika synagog. Samozřejmě, že při rozhodování, komu Golany nakonec přiřknout, není ani tak důležitá historie, jako jejich současné využití. Zatímco po devatenáct let kdy Golany okupovali Syřané, sloužily pouze k válečným účelům, pod izraelskou patronací slouží k zemědělství, turismu, ekonomickým aktivitám a výstavbě. Mám za to, že celému světu prospěje, když tomu tak zůstane. Rád bych ještě připomněl, že arabští obyvatelé Golanských výšin, krátce po skončení Šestidenní války, získali trvalé izraelské občanství. Od Američanů by tedy bylo pěkné, kdyby kromě Jeruzaléma uznali i územní svrchnost Izraele nad osvobozenou částí Golanských výšin.

 

Potěšitelné světélko naděje na konci tunelu je zpráva, že kongres USA začíná diskutovat o uznání izraelské svrchovanosti nad Golanskými výšinami. Podvýbor Kongresu USA, kterému předsedal Ron DeSantis (na snímku s rodinou a prezidentem Trumpem s chotí), uspořádal slyšení k projednání kladů a negativ na národní bezpečnost USA v případě uznání izraelské svrchovanosti nad izraelskou částí Golanských výšin. 

Trump De Satis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

zdroj: https://rondesantis.com/, DeSantis je republikánem za Floridu a v Kongresu velkým zastáncem stěhování velvyslanectví USA do Jeruzaléma.

 

Ústní slyšení se konalo ve sněmovním podvýboru pro národní bezpečnost, pod názvem: „Nový horizont Americko-izraelských vztahů“ s mottem „od velvyslanectví v Jeruzalémě k potenciálnímu uznání izraelské svrchovanosti nad izraelskou částí Golanských výšin“. Většina slyšených záměr izraelské svrchovanosti podpořila, jen někteří se trochu rozčilovali nad tím, že nejdříve chceme podat jen prst a pak i celou ruku. Salámová metoda nás také nijak netěší, ale co jiného můžeme dělat? Žádat o jednorázové uznání svrchovanosti celým bývalým územím Velkého Izraele by bylo naprosto neprůchodné. Takže per partes, tedy po částech. Dělat teď jakékoliv prognózy by bylo ošidné a ukvapené, ale palce si jistě držet můžeme!

 

Další příjemnou novinkou je, že Ministerstvo zahraničí USA poprvé od roku 1979 vypustilo ve své zprávě slovo "okupovaná území" v souvislosti s Judeou a Samařím. Pokud by tato území byla výslovně označena jako „neokupovaná“, významně by to Izraeli usnadnilo řešení arabské otázky. Není v zájmu židovského státu přidat k jeho obyvatelstvu další 2 miliony Arabů, nicméně, stejně jako v případě Golan, území obývaných židy v oblasti Judeje a Samaří by se nakonec mohla připojit k Izraeli.

 

Nejsou to jediné novinky z USA. V Kongresu se připravují i zákony, které umožní odebrat Palestincům status uprchlíka a odstranit tak problém jejich návratu. Připomínám jen, že počet palestinských uprchlíků se v současné době pohybuje v řádu 5 milionů osob, takže jejich návrat by pro Izrael představoval neřešitelný problém. 

 

Sečteno a podtrženo, izraelská část Golanských výšin bude - s velkou pravděpodobností - přičleněna k Izraeli, stejně tak jako část Samaří a Zajordánska a palestinští uprchlíci zřejmě zůstanou tam, kde jsou. Co se týče autorů zpráv o hrozivé porážky Izraele a Američanů, varoval bych je před „chválením dne před večerem“.

 

A co říci na závěr? Izrael nejsou jen problémoví Palestinci. Zvlášť mě těší dobré zprávy od izraelských Arabů. Muhammad Daráwiš, politický analytik, poukazuje na pozitivní skutečnost, že mezi izraelskými Araby je už velký počet například vystudovaných lékařů, lékárníků a zdravotních sester. A píše: „Moje dcera studuje na Hebrejské univerzitě lékařství. Chce pracovat v izraelské firmě, která vyrábí špičkové lékařské přístroje. Syn studuje ekonomiku a management. Náš úspěch je prostě organicky spojený s izraelskou ekonomikou a izraelskými univerzitami. Jsme realisté. Pro nás není trhem práce Západní břeh, Jordánsko nebo Irák. Naším trhem práce je Tel Aviv, Naharíja, nebo Hajfa," dodává Muhammad Daráwiše. Je pozitivní, že do izraelské společnosti se chce integrovat stále více izraelských Arabů. Je pozitivní, že se první izraelští Arabové se objevují i izraelské armádě, kam vstupují dobrovolně, protože branná povinnost se na ně nevztahuje. Tak se mi to líbí a tak to má být.

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB