Ladislav Žák: Evropské hodnoty trochu jinak…


Markéta- Blažejovská analytička Evropské-hodnotyNedávno jsem sledoval jeden z pořadů ČT24 z cyklu „Historie.cs“, kde nepochybně vzdělaní a snad i moudří lidé besedovali o evropských hodnotách a jejich vztahu k židovsko-křesťanské tradici. Každý se může na ten pořad podívat, nebudu ho komentovat ani hodnotit. Zmíním jenom účast think-tanku „Evropské hodnoty“, jehož zástupkyně v obrazových vstupech kupodivu velmi objektivně komentovala hodnotovou orientaci současného islámu (na snímu Markéta Blažejovská, analytička, Evropské hodnoty). Nikdo z přítomných v pořadu netvrdil, že snad bychom se bez islámu v Evropě neobešli.

 

 

 

Zaujala mě myšlenka o evoluci etiky, která v pořadu zazněla krátce po jeho začátku. Toto slovní spojení by ve svém plném významu mohlo znamenat, že nám tzv. „evropské hodnoty“ nejsou odněkud seslány, nejlépe od Boha shůry nebo z hory, nejsou nám dány z Berlína či Bruselu, nejsou to modly, o kterých nám někdo odněkud a hlavně odjinud pořád káže. Znamenalo by to, že to jsou hodnoty, živá pravidla, která si od nepaměti vytváříme my sami mezi sebou, abychom dokázali společně i vedle sebe v klidu žít, ale také se postavit na odpor, kdyby nějaký přivandrovalec z čista jasna chtěl, aby bylo hned po jeho…

 

Existence skutečné evoluce etiky by znamenala, že všelicí věrozvěsti evropských hodnot nemají žádné právo kázat o nich nám, jejich tvůrcům. Znamenalo by to, že se nemusíme hned přizpůsobovat příchozím a jejich hodnotám, ale neměli bychom jim ani bránit v tom, aby se společně s námi zapojili do debaty a tvorby hodnot společných. Minimálně bychom jim neměli bránit v tom, aby nám takovou debatu slušně nabídli. Je to prastaré právo příchozích. Měli bychom takovou nabídku přijmout, protože v takové debatě nejsnadněji poznáme, jaké jsou skutečné pohnutky příchozích, a můžeme se podle toho zachovat, včetně toho, že je poženeme svinským krokem tam, odkud přišli.

 

Měli bychom vnímat EU jako rámec pro takovou debatu a nikoliv jako kazatelnu, na kterou lezou opilci, věrozvěsti, fanatici a magoři všeho druhu, aby nám kázali o hodnotách. Jakkoliv EU vypadá tímto prizmatem opravdu odporně, a shora z ní padají opravdu těžko uvěřitelné s…ky, dole v jejím rámci se dá v rámci obchodní i kulturní výměny, obyčejné lidové diplomacie udělat mnoho dobrého.

 

Ono se dá něco opravdu dobrého udělat většinou jen zdola, shora se dá dobro spíše jenom páchat, a je to ke všemu většinou parodie na dobro. Za to se dá shora docela dobře páchat skutečné zlo… Přesto nelze jenom zdola debatovat a tvořit nebo shora kázat a řídit.

 

Obojího je třeba přiměřeně a spojit obojí je buď výsledkem velkého umění či náhody, nebo evoluce v podobě dlouhé řady pokusů a omylů…

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB