Radim Valenčík: Nenechejte si napsat diplomovou práci!Malá Taťána A Babiš uvedení do úřadu foto youtubeČestné prohlášení: O tom, že pasáže v mé diplomce jsou opsané, nemám tušení. Nepsal jsem ji, ani nečetl.

 

 

 

Studentům několikrát během semestru důrazně připomínám: "V žádném případě si nenechejte svoi diplomovou práci od někoho napsat! Ani od "profíků", kteří si z toho udělali kšeft, ani od nikoho známého. Ten, kdo vám práci napíše si s velkou pravděpodobností zjednoduší práci a podstatné části opíše z jiných zdrojů, aniž by uvedl pramen. Podaří se mu to zakamuflovat, že to ani vy, ani váš vedoucí práce, ani stávající antiplagiátorské programy nepoznají. Ale technika se neustále zdokonaluje a v budoucnu vás kdokoli a zcela snadno dostane. Vezměte si příklad německého ministra obrany v roce 2011 nebo německé ministryně školství v roce 2013. Oba museli odstoupit. A nemusíte být ani ministry. Stačí, když budete mít významnou pozici ve státní správě nebo ve firmě a někdo se bude chtít dostat na vaše místo."

 

Pak jim dávám několik doporučení, jak práci napsat:

- Přečíst si od Umberta Eca, jak psát diplomovou práci; vynikající knížka.

 

- V každé klíčové otázce použít více zdrojů.

 

- Není třeba se bát delších citací, ale ty je pak potřeba podrobně, slovo od slova rozbrat, třeba na několik stránek a pokud možno porovnat odlišnosti v přístupu jednotlivých autorů k vymezení hlavních pojmů.

 

- Přečíst si úvod a pak závěr hned po sobě – mělo by to dávat smysl.

 

Doporučení dávám více, ale toto jsou ta nejsnadněji realizovatelná.

 

Hlavní je, aby se studenti během studia a konkrétně pak při zpracování diplomové práce naučili samostatně a kriticky myslet. V současné době "masové výroby" absolventů vysokých škol je to otázka doslova přežití celého národa, celé zěmě. Zkušenost totiž ukazuje, že nejsnadněji ve společnosti "dobývají pozice" právě ti, kteří si život zjednodušovali, zvládli umění podvádět, nemají kritické a ani sebekritické myšlení. Ti jsou snadno manipulovatelní, různými šíbry jsou dosazování do pozic, ze kterých stoupají výš a výš... A do doby, než jsou odkopnutí, napáchají mnoho škoda. Taková je dnes doba.

 

Těm, kteří si zjednodušili vidění světa, následně pak i svůj společenský vzestup, není třeba závidět. Někteří končí hodně špatně, někteří jdou do sebe a začnou hledat sami sebe, to, v čem mohou mít jistotu. Ale je potřeba se jim bránit, protože jsou oporou moci, která nás dnes ohrožuje.

 

Bohužel dnes pozorujeme personální úpadek historicky nevídaného typu, viz např.:

"Lidé mě varovali, že po mně novináři půjdou, ale že kvůli mému angažmá na ministerstvu spravedlnosti začnout detailně studovat 13 let starou práci o králících, to jsem popravdě nečekala," konstatovala Malá v prohlášení, které Novinkám poskytla tisková mluvčí hnutí ANO. Malá dále zdůraznila, že nemá problém si práci kdykoliv obhájit. Zopakovala, že na diplomové práci tvrdě dřela a strávila na ní mnoho času. "Tu na Mendelově univerzitě jsem dělala ve velmi úzkém kontaktu s vedoucím práce, který mi poskytoval většinu podkladů na její teoretickou část. Následně jsem ji ústně obhájila i před oponentem s hodnocením, ze kterého už tenkrát vyplynulo, že má originální metodiku i závěry," uvedla ministryně.

 

Dodala, že je možné, že jako studentka nebyla vždy bezchybná. "Za sebe mám ale absolutně čisté svědomí a moc mě mrzí, co se kolem mě v médiích rozjelo. Ještě více líto mi je ale toho, jak média bombardují univerzity, kde jsem studovala. Za to se jim alespoň na dálku moc omlouvám," uzavřela... Rektorka brněnské Mendelovy univerzity Danuše Nerudová přitom v úterý Právu řekla, že diplomová práce Malé z dnešního pohledu je plagiát. Ministryně ve své práci z roku 2005 prý prokazatelně opsala 11 stran z textu studentky Zity Pavlišové, která práci na podobné téma - tedy o podmínkách chovu králíků - sepsala o dva roky dříve.

 

Nejsou lidi už ani na post ministra?! Nebo je zatím to, co se dostalo dokonce do Wikipedie:

Taťána Malá v lednu 2018 na sebe upozornila rozhovorem pro Info.cz. V něm se vyjádřila o trestním stíhání Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo: "O vině a trestu rozhoduje soud. To rozhodně. Jen se ale pojďme bavit o tom, zda je opravdu nutné, aby ten soud rozhodoval teď. Co brání tomu, aby se řešení té kauzy posunulo o čtyři roky, nebo prostě do doby, než budou nové volby? Co se stane?".

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB