Glosa: Názor k Philipu RothoviPhilip Roth foto youtubeKdyž včera zemřel Philip Roth, objevila se řada článků vzpomínajících, že to byl on, kdo jako jeden z prvních slavných spisovatelů seznámil Západ se současnou českou literaturou, která se nesměla během let normalizace u nás vydávat.

 

 

 

Seznámil Západ jak s Kunderou, s Ivanem Klímou i dalším, ať rozhovory vedenými v prestižních periodicích nebo přímo také tím, že založil vydavatelství, které se soustředilo na publikování východoevropských autorů.

 

Těžko říci, jak k tomu Philip Roth dospěl a navíc laik v oblasti literární historie a teorie může jen odhadovat z přečtených článků motivy Rothova rozhodnutí. Dovoluji si názor, že rozhodně to zapříčinila skutečnost, že Roth byl především homo politicus. To, že se začal zajímat o východoevropskou literaturu, stejně jako ostatní západní intelektuálové, bylo způsobeno především politickou situací a útlakem spisovatelů u nás. Nikoli tedy prvotně literárními kvalitami. Přiznejme si, že ty byly objevovány až druhé linii. Lze usuzovat také z toho, že po roce 1989 Philip Roth toto své vydavatelství zavřel. Podobným důkazem je jeho rozhovor v The New York Times se spisovatelem Ivanem Klímou, když se ho mimoděk ptá: „Co se stane s vaším psaním - a s morálními hodnotami, které jsou v tvorbě obsaženy - po odstranění systému?“ Jak ze strany Rotha předvídavé. Dá se říci, že s Rothovým zavřením vydavatelství se zavírá také prestiž a známost československé literatury na Západě. Philip Roth byl významnou spojnicí české literatury a Západu. Nyní zaniká i toto literární spojenectví.

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB