Berme politiku vážně i s nadhledem 

volebni urnaOd druhé přímé volby prezidenta uplynuly již zhruba dva měsíce, pachuť, kterou po sobě zanechala, ovšem zůstává. Teď nenarážím na to, kdo byl prezidentem nakonec zvolen, stejně jako Václava Havla a Václava Klause posoudí i Miloše Zemana nejlépe až historie, byť už dnes lze objektivně říci, nakolik dobře či špatně svoji funkci vykonává.

 

 

 

Narážím na to, že stejně jako před pěti lety, kdy jsme si sami volili prezidenta poprvé, jsme mohli být svědky poměrně nechutných projevů antipatií, kterými se podporovatelé staronového prezidenta a jeho vyzyvatele z druhého kola vzájemně zasypávali. Útěchou nám může být snad jen to, že minule bylo o něco větší dusno…

 

Je třeba ocenit všechny, kteří chodí k volbám a vyjadřují svůj názor na politickou a společenskou situaci v zemi. A to včetně těch, kteří do volební urny vhodí prázdnou obálku nebo neplatný lístek, protože je žádný z kandidátů nepřesvědčil. Ještě více si ale važme těch, kteří neberou volby jako otázku života a smrti. Premiéra si volíme na čtyři roky a prezidenta na pět let. Ne na deset nebo dvacet let. Jestliže jsme s vládnoucí politickou garniturou nespokojeni, můžeme ji prostřednictvím svobodných a demokratických voleb po nějaké době vyměnit. A v opačném případě ji samozřejmě stejným způsobem potvrdit. Naše ústava je dostatečně kvalitní, takže se nemusíme bát, že by ji někdo neustále měnil, jak se mu to hodí.

 

Proto není třeba, aby se z lidí stávali nepřátelé jen proto, že zastávají odlišné politické názory. Nikdy jsem nepochopil, že je někdo schopen zlomit hůl nad svým dlouholetým kamarádem kvůli tomu, že v prezidentské volbě podpořil někoho jiného. Ať už volíme levici nebo pravici, máme jedno společné. A sice naši zemi. Proto je třeba, abychom volili ty politiky, o kterých si myslíme, že ji budou spravovat co nejlépe. A když nás tito politici zklamou, poučme se z toho a dejme svůj hlas příště jiným kandidátům. Ale hlavně spolu neválčeme kvůli tomu, že se neshodneme na tom, kteří politici to jsou. Diskutujme spolu, ale diskutujme spolu slušně. Rozdělená společnost je totiž ještě nebezpečnější než špatný prezident nebo premiér.

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Středa, 14 Březen 2018 15:30 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB