Robert Fico a jeho protihráčSoros Kiska velvyslanec foto facebook comun newyork sk
Situace slovenského premiéra není aktuálně jednoduchá. Z dálky se vše jeví jako hra, kde sedí u karetního stolu dva hráči. Jeden hájí zájmy Slovenska, a ten druhý (možná) zájmy George Sorose, což by mohlo ukazovat na „deep state“. Kdo bude mít správný vějíř karet a jak s nimi naloží? V tomto lokále nejsou jen tradiční zrcadla, ale i maskované kamery s vysokou rozlišovací schopností. Úlisných barmanů je zde řada a všichni mají za sebou zajímavé kariéry. Třeba by to chtěl žánrově popsat   Christophe Deloire (Reportéři bez hranic).

 

 


Za sebe předesílám dvě věci, nejsem analytik, a nepíši na objednávku. Nejsem kremelský troll, nemám dostatek zdrojů a hlavně filtrů potřebných pro jasný pohled do zákulisí komplikovaného bratislavského majdanu. Moje nevýhoda je výhodou pro všechny politizátory. Přesto, za své názory tuctového člověka se nestydím.

  
Tou druhou, vstřícnou informací je to, že se nemíním zaobírat termínem konspirační teorie. Svůj názor na toto transatlantické mudrosloví z 50. let, vytvořené  v bilaterálním světě, jsem trochu přiblížil ve svých předchozích článcích pro server Literárky. 


A koneckonců mohu i dodat, že pokud někdo označí mé řádky (v pohnutí mysli nebo na zakázku) jako konspirační, tak mu připomenu jednoduchou rovnici ze základní školy, která má levou a pravou stranu. Z toho jaksi plyne, že pokud „konspiruji“ já, co dělá ON? Kde je věrohodný vykladač a arbitr toho či jiného výroku, snad ne ex/diplomatka Vašáryová a jí podobní!

 


Fico nařkl Kisku…
Zde ve zkratce připomínám zpravodajství Ivana Vilčeka (Právo 6. března), který v úvodním odstavci své statě uvedl: Politická krize na Slovensku se prohlubuje. Slovenský premiér Robert Fico (Směr-sociální demokracie) se včera pokusil po nedělním vystoupení prezidenta přejít do protiútoku a Andreje Kisku obvinil ze spolčení s americkým miliardářem maďarského původu Georgem Sorosem.


Bratislavský zpravodaj Vilček bezprostředně pokračuje: Premiér prohlásil, že Kiska se 20. září 2017 v New Yorku na Páté Avenue s magnátem setkal, a položil otázku, co tato schůzka asi znamená. ´Proč šel prezident SR na soukromou půdu k člověku, který má velmi pochybné jméno, a ten člověk se jmenuje pan Soros?´, položil řečnickou otázku Fico.

 


Jen emoce unaveného člověka?

Část spektrálně poplatných médií se bude snažit (v souladu se zadáním majitelů a sponzorů) udělat z premiéra Slovenské republiky Roberta Fica duševně narušeného člověka, který neví kudy kam.


Jedná se o obvyklou taktiku mudrlantů, která zabírá na jednoduché lidi a ty, kteří jsou strženi mediálně navozenými emocemi. Le Bon, Sören Kierkegaard anebo Noam Chomsky by mohli vyprávět, až by jim vyschlo v krku… ale pokud by nevyprávěli podle algoritmů „Pravdy a lásky“ a velkého neónového srdce na Prahou,  lhali by nám nestoudně a vytrvale jako kliky páchající červený autobus. Lhali by nestoudně nejen nám v ČR, ale i obyvatelům na Slovensku, Maďarsku a v Polsku.


Až mě ta úvaha lekla, vždyť to může být destabilizace Visegradu. Co nezmatlal přitažlivý „bohém“ Bohuslav Sobotka, může dokončit někdy jiný, sice rovněž ne charismatický, ale charitativní. Údajně s biografií a příběhem od benzínové pumpy za oceánem. Že by tam, nebo jinde (bez zákulisní podpory!) vydělal těžké miliony? Proč potom, když je tak férový a čistý, létal v osobním zájmu do Popradu za státní peníze?


A vůbec, není to čůrání do kecek Viktora Orbána? Omlouvám se, myšlenky (fragmenty) se mi nějak rozeběhly, a proto se od nich (jako nehotových) rázně distancuji. Nicméně zatím nám není známo, zda premiér Fico přehání, či řekl jen velmi málo, aby snad nepřišel nejen o premiérský post, ale rovnou o slovenské občanství. A vůbec sedí za karetním stolem velké hry Andrej Kiska nebo spíše George Soros.

 


Mám-li paranoiu, tak se mnou i Albert Einstein…
Tak nevím, jen jsem četl RESPEKT ročník XXVIII, č. 17. Na titulní stránce vyjímá   oznam: Kdo je a co chce muž, kterého se bojí půlka světa. Svět podle Sorose. Na stránce 16 začíná téma: Kdo se bojí Sorose? od autorů Tomáše Lindnera a Tomáše Brolíka.


Poměrně nedávno reagoval na tuto problematiku výběrem a překladem z webu Strategic Culture Foundation zkušený a objektivní Lubomír Man. Také bychom si mohli připomenout přehledový článek z Neviditelného psa nazvaný „USA: McCarthyho taktika se nyní používá proti jiným“ (23. května 2017). 


Klademe si velmi potřebnou otázku; znal Albert Einstein osobně George Sorose? Domnívám se, že ano. Jak jinak by mohl prohlásit: Je snadnější denaturovat plutonium než zlého ducha v člověku.

 


Třetí kategorie
Zbývá přiblížit terminus technicus z druhého odstavce příspěvku. Politizátor je třetí kategorie v politicko-společenském spektru soudobého dění. Velká množina takových subjektů byla k vidění při druhé přímé volbě prezidenta České republiky. V blízkém i vzdálenějším okolí prezidentských kandidátů je míhali politici, politologové, kteří přinášeli neslýchaná zjištění, že naše společnost je rozdělena. Pánbůh jim musel štědře požehnat, že se s těmito krindy pindy uživí v Parlamentu ČR a někteří ještě mohou přednášet na univerzitách.


Tato třetí kategorie tedy spadají přímí i nepřímí potomci chytré horákyně, která excesivním způsobem naplnila zadání pana soudce. Úvahy velkých sociologů jako Zygmunt Bauman, Jürgen Habermas, Ulrich Beck o tekuté společnosti mohly čerpat právě z této magické sféry.


A zpravodajské hry budou pokračovat, a to ať už budeme vycházet z dnešní nebo včerejší reality. Je nějaká hmatatelná, anebo jen ta virtuální? Inu anakonda není Gioconda.

 

 

Literatura
Ivan Vilček Fico nařkl Kisku z piklů se Sorosem. Deník Právo, 6. března 2018, s. 12.
Benjamin Kuras: Zakázané ovoce vědění. Bible jako drama a terapie. Vydání první, G plus G, s. r. o., Praha 2003. Je snadnější denaturovat plutonium než zlého ducha v člověku. (Albert Einstein)

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB