Glosa: Těsně před volbami to vře: Hoax a rady, porady (aktualizováno)


 

stadarta prezidenta ČRMnohé servery dnes  upozorňují na hoax na sociálních sítích (viz). Zpráva vyznívá tak, aby voliči Zemana nechodili volit v prvním kole, s tím, že v prvním kole prezidentských voleb se vybírá soupeř pro úřadujícího prezidenta, který automaticky postupuje do druhého kola.

 

 

 

„Vážení voliči Miloše Zemana,“ zní text letáku, jehož fotografii Ovčáček sdílel, „pokud chcete volit současnou hlavu státu Miloše Zemana, pak v 1. kole nikam nemusíte.“ Údajný leták tvrzení vysvětluje jako novinku letošního roku – obhajujícímu prezidentovi je díky ní prý zajištěn automatický postup do druhého kola. „Prosím, zůstaňte doma a přijďte až 25. a 26. ledna,“ stojí ve falešné zprávě.

 

Tuto skutečnost dokumentuje mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na svém twitterovém profilu, kde píše: „Lživý leták, který se objevil ve schránkách v Moravskoslezském kraji. Vyzývám protikandidáty, aby se od této hnusné praktiky distancovali!“

 

Hoax

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nová zpráva:

V souvislosti s výše uvedeným zahájila dnes policie v Ostravě - Zábřehu vyšetřování, zda nedošlo k trestnému činu maření přípravy a průběhu voleb a vydala zprávu - viz níže:

 

Prohlášení ministra vnitra k volbě prezidenta
V souvislosti s volbou prezidenta republiky jsou šířeny mylné a nepravdivé informace, ve kterých se konstatuje, že současný prezident automaticky postupuje do druhého kola, a voliči jsou tak vyzýváni, aby kandidáta na prezidenta Miloše Zemana nevolili.

Ministerstvo vnitra tuto dezinformační kampaň důrazně vyvrací, šířené informace jsou nepravdivé a lživé.

Toto šíření informací nepravdivého charakteru prověřuje Policie České republiky pro podezření ze spáchání trestného činu maření přípravy a průběhu voleb podle § 351 zákona č. 40/2009 Sb., trestního zákoníku ve znění pozdějších předpisů.

Ministr vnitra
Lubomír Metnar

 

Kancléř preidenta republiky Vratislav Mynář podal trestní oznámení:, uvádí dnes média a cítují jej: "Podal jsem ho proto, že je tam moje jméno na hlavičkovém papíře Kanceláře prezidenta republiky. Je to falzum, které významným způsobem maří a ovlivňuje výsledky voleb. Já jsem se nesetkal s ničím takovým, aby takto veřejně, hanlivě a nevkusně došlo k ovlivňování voleb," uvedl kancléř.

Podle něj šlo zřejmě o dopis, který posílal Pavlu Fischerovi, jednomu z kandidátů, u něhož někdo změnil text. Zjistit to, kdo to udělal, je podle Mynáře úkolem policie.

 

***

„Rady a porady“ se objevují také jiného druhu, jako například je článek na Britských listech:

O srdci, rozumu, hysterii a prezidentských volbách

Nevolit v prvním kole Drahoše neznamená, že nemůže vyhrát volby!

 

Tvrzení, že pokud nechcete volit v prvním kole Jiřího Drahoše, pomáháte Miloši Zemanovi, není podloženo rozumem, jak se domnívají Boris Cvek nebo Bohuslav Binka, jenž dokonce vidí jinou volbu jako elitářství. Průzkumy, na které odkazují, jasně říkají, že šanci porazit Zemana ve druhém kole má nejvyšší skutečně Jiří Drahoš, neboť průzkumy mu přisuzují největší volební potenciál z těch, kdo chtějí volit Antizemana. Předpověď jeho výsledku ve druhém kole však není založena na tom, že zopakuje výsledek z kola prvního, nýbrž na tom, že volič Antizemana bude ve druhém kole volit toho, kdo se tam dostane. A protože má Drahoš nejsilnější voličskou základnu, je jeho šance nejvyšší, neboť sesbírá velkou část hlasů těch, kdo v prvním kole volili Horáčka, Fischera, Hilšera. Navíc, nedokážu si představit, že by po prvním kole neúspěšní protizemanovští kandidáti nepodpořili toho, kdo proti Zemanovi do druhého kola postoupí. Tudíž dojde ke sjednocení hlasů.

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB