Zemním plynem pomáhá Rusko USA z louže – a dostává za to výhrůžkuus-snow-storm foto NASABouře na východním pobřeží USA (viz obrázek vlevo) zde zapříčínila prudký růst cen zemního plynu – ale žádný problém, Rusko přispěchalo s pomocí. Jak oznamuje list Kommersant, dodá Spojeným státům chybějící zemní plyn Rusko.

 

 

 

Tanker s nákladem ruského zemního plynu náležející francouzské energetické společnosti Engie vyplouvá v těchto hodinách z britského přístavu na ostrově Grain a má zamířeno na americký terminul Everett, nalézající se blízko Bostonu. Plyn putuje z nového závodu na zkapalňování zemního plynu na sibiřském polostrově Jamal a k břehům USA dorazí 22. ledna.


Jak oznamuje Kommmersant, došlo k uzavření dohody o koupi ruského plynu Spojenými státy poté, co cena zemního plynu na východním pobřeží USA vystoupala až na 6 300 dolarů za tisíc kubických metrů plynu.


Americké sankce proti ruskému energetickému sektoru sice nákup ruského plynu přímo nezakazují, ale Washington nicméně vždy opakovaně zdůrazňoval, že je rozhodnut zbavit Rusko jeho dosavadní role hlavního dodavatele zemního plynu do Evropy. A proto též zatížil Rusko sankcemi, které brzdí uzavírání zamýšlených projektů Gazpromu s Bruselem.


Ruský závod na zkapalňování zemního plynu na polosotrově Jamal bude po úplném dokončení stát 27 miliard dolarů, bude mít tři výrobní linky a 96 procent jeho produkce pro letošní rok je už rozprodáno.


Ve stejné době, kdy ruský plyn po vlnách míří do USA, učinil vojenskobezpečnostní komplex USA další krok směrem k Armagedonu, když ohlásil tzv. revizi své jaderné pozice (NPR). Novum, které tato revize přináší, je souhlas s vývojem menších „použitelných" nukleárních zbraní, které mají být použity jako odpověď na nenukleární útok.


Toto rozhodnutí neznamená samozřejmě nic jiného, než další a vydatný přísun dalšího druhu jadených zbraní do už tak rozsáhlého současného světového jaderného arzenálu, jehož pouhá jedna desetina by už dnes stačila zničit život na Zemi.

 


Vybral a přeložil Lubomír Man.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 12 Leden 2018 12:23 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB