Glosa: Stropnický jen jako figura?Stropnický Martin foto prtsc youtubeKdyž jsem si v deníku Právo přečetl interview s budoucím premiérem Babišem, že zahraniční vztahy chce dělat on sám, dušička se mi ustálila zpět skoro k normálu.

 

 

 

Andrej Babiš v interview říká, že se nemění to, co už dříve deklaroval a dodal: „Však ano, to stále platí. Zahraniční politiku budu dělat hlavně já. Proto jsem také prezidenta umluvil, aby vládu jmenoval už 13. prosince, abych mohl jet do Bruselu na summit, který bude řešit nejen euro a Brexit, ale hlavně imigraci, proti které musíme bojovat stejně jako proti kvótám.“

 

BUM! Starost ohledně Stropnického coby svrchovaného tvůrce naší zahraniční politiky mi spadla ze srdce, že to nebude člověk stejně postiženým Kalouskem a rusobijec.

 

Stropnický bude pod kuratelou, bude to vlastně ministr jen pro formát a slavnostní příležitosti, jako jsou osmý květen či 28. říjen a jiné sváteční dny, a jinak snad bude víceméně neškodný. Bude to ministr s omezenou pravomocí ministra, což je v našem politickém systému novinka – ale buďme upřímní – v tomto případě nejuznalejší dík za ni.

 

Ale přece jen jedné otázce se člověk při hodnocení takovéhoto stavu věcí nevyhne. A totiž té, jak by asi reagoval, kdyby se omezená pravomoc týkala jeho samotného. Jak by ji bral – a to hlavně s ohledem na fakt, že se týká jen jeho ministerstva a jen jeho osoby. Řekl by si zřejmě: „Ne pane Babiši, to je ponižující, promiňte, ale za těchto podmínek funkci přijmout nemohu!“

 

Možná, že by se většina z nás takto zachovala – a dost možná – a nelze to vyloučit, že pan Babiš ve skrytu duše doufá, že se tak ještě v posledních dnech před definitivním jmenováním vlády, může zachovat i pan Stropnický, a získá tím možnost jmenovat pro zahraniční resort kohosi přijatelnějšího.

 

Pokud se vám tato úvaha zdá za vlasy přitažená a vyhrkne z vás, že kdyby Babiš Stropnického na ministerstvu zahraničí nechtěl, tak by jej přece do vlády ani nejmenoval, neberete v potaz přirozenou lidskou vlastnost, jíž je vděčnost. V tomto případě Babišovu vděčnost za to, že v nedávných dnech, kdy lítá štvanice na budoucího premiéra vrcholila, Stropnický zavětřil příležitost zapsat se do šéfovy paměti a sepsal a zveřejnil nejvášnivější i nejoddanější obranu svého stranického šéfa ze všech, které se objevily. To možná vytvořilo rozhodující položku na vahách, kdo bude jmenován do Černína. 

 

Samozřejmě, jsou to všechno „možná“ a „snad“, ale jistota žádná. Kromě jediné: že totiž Stropnický stiskne zahraniční úřad do zubů, ať mu jej představený jakkoliv osekal…

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pondělí, 04 Prosinec 2017 11:46 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB