Oranžová, barva naše, už jsme skromní – jenom kašeSjezd 39 ČSSD foto FB ČSSDVšude tam, kde se svět propadá a boří, nechtějí lidé filosofy a nejméně pak politiky. Raději sáhnou po básnících. Takže dejme ČSSD šanci, třeba: Od Ostravy do Aše budem se chovat plaše. Zde už jaksi zaznívá slib střídmosti, snad z Ústředí, možná i poučení. Při sedmi procentech už nic jiného nezbývá.

 

 

 

Co se mi ale hrubě nelíbí, je to, že tak snadno zbavujeme osvědčených kádrů. Stačilo by malinko repasovat, navenek změnit identitu a bylo by pro nás „všechny“ vyhráno. Kupříkladu Milan Winchester Chovanec, Slávek Dreddy Sobotka, Luboš Groggy Zaorálek. Také je stále těžší a těžší pro Lidový dům zakrývat, kolik má Sobotka másla na hlavě.

 

Obrovská krychle vznikla z kauzy OKD, bytů OKD, nezřízené chuti po rozdělení ČEZu a dalších nešetřených kauz. Ale ani to mu nestačilo a negoval Zaorálkovo předvolební snažení frenetickými výkřiky o vstupu do eurozóny, dvourychlostní Evropě a podobné capoviny. Ale, jak se říká, vše zlé je k něčemu dobré. Pokud někdo, třeba Martin Starec a Vladimír Špidla nenasytného a potměšilého Sobotku „zhoupnou“, tak můžeme mít docela pěkné Vánoce. Čtvrtka másla by třeba vyšla na 42 až 45 korun. A vaječnou směs koupíme poměrně lacino z Holandska či Belgie. Kdo by dnes hleděl na toxicitu potravin, když máme otrávenou celou politicko-společenskou sféru, že?  

 

Na čem je třeba urychleně pracovat   

Krok č. 1 může být okamžitý, zrušení CUTI nic nebrání, různých monitorinků a sledovaček od bank po zdravotnická zařízení je tolik, že se jedná o drahý a nechutný nesmysl z útrob Lidového domu za státní peníze (zde důsledně započíst do nákladů LD na volební kampaň). Zajistí s obvyklou seriozitou Milan Chovanec.

 

Krok č. 2 je to, že špičky ČSSD už konečně vyhodnotí kritické emaily, které za poslední rok či dva, putovaly na adresy Úřadu vlády, viz Ing. Picl a další adresáti. Totéž se provede u emailů směrovaných do Lidového domu. Některé jsou tak analytické a přesné, že žádná další moudra od vypapaných Hamáčků a jiných nově nalezených „politologů“ skutečně nepotřebují.   

 

   

Máme politické elity?

Po Vítězném Listopadu se velmi často rekrutovaly z Pražské kavárny. Začalo to bouráním plotů na hranicích, dva protagonisty s velkýma nůžkami, malým mozkem a duší si ještě dobře pamatujeme. Dodnes se přece oplocují domy, sklady, fabriky, jaderné elektrárny, metalurgické podniky ad. K tomu patří i řada technických opatření od pletiva, přes fotobuňky, zakopané optické kabely, až po drony. 

 

Téměř vše, co mělo nějakou hodnotu, odešlo v privatizacích strýčka Santa Klause. Transoceánská flotila (17 lodí), Svit Gottwaldov, Tatra Studénka, zápalkárny Solo Sušice, Solo Lipník, Prazdroj, Staropramen, Radegast, Becherovka, ale i Hamé, Opavia a další úspěšné podniky skončily v cizích rukou (i četné další). Když na tom umí vydělat třeba Japonci nebo Norové, proč to „neumíme“ my? Dost lidí, se kterými jsem před volbami hovořil, vyjadřovalo obavy z dalších privatizací a abolic, aby nezbylo už vůbec nic.

Není vyloučeno, že naši těžce vybojovanou liberální demokracii vážně ohrožují podniky jako Budvar, Státní lesy, Vojenské lesy… všichni to mají kdesi. Chce to rychlé a nesmlouvavé zásahy. Lidové milice už vlastně byly nahrazeny Pražskou kavárnou, neziskovými organizacemi a jede se dál. Jen senátor Valenta je znepokojen údajnými úniky 17 miliard ročně. Bylo by dobré, jednoznačně žádoucí, aby ministr Chvojka sepsal kšaft, který zahrne v detailu i působení exministra Jiřího Dienstbiera a jeho přátel. Zde jistě práce i pro státní zástupce, najde se ale nový Hrbotický?

 

V letošním Respektu č. 17 je na titulní straně uvedeno: Kdo je a co chce muž, kterého se bojí půlka světa. Svět podle Sorose, uvnitř listu pak autoři Tomáš Lindner, Tomáš Brolík popisují jeho praktiky.     

 

Koho se bojí druhá půlka světa? Snad ne čelných funkcionářů z Lidového domu? Někomu se může zdát, že přeháním, kéž by. Stačí se podívat na rozhovor Jsme idioti, kteří uvolňují lidi od divadelníka Ondřeje Cihláře. Ten v úvodu představuje své hosty. Populární klaunský duet The Umbilical Brothers z Austrálie, který tvoří Shane Dundas a David Collins, ve své tvorbě mísí moderní pantomimu, klauniádu a grotesku s loutkovými principy či beat/boxem. Poslední otázka divadelníka Cihláře vhání smutek do tváří a duší čtenářů. 

 

Vaše představení přinášejí divákům uvolnění, smích a údiv nad vašimi dovednostmi. Je ale něco, čeho se v současném světě obáváte?

 

V dnešním světě se obáváme většiny věcí! Četli jste v poslední době noviny? Tato planeta je šílená a lidé, kteří ji vedou, jsou kriminálníci a krátkozrací hlupáci. Naštěstí pro nás, v dobách, jako je ta dnešní, komedie vzkvétá, protože lidé se potřebují uvolnit. A my jsme ti idioti, kteří jim to umožní.

 

Jsou i jiní idioti, ti kteří stresují. Najděme je a vykažme, kam patří. A nejen v období těsně po volbách!

Jen malý dodatek; čelní funkcionáři soc. dem. se diví, proč při mnoha dobrech, které občanům provedli, dostali tak málo hlasů. Zaprvé: pro svá neprincipiální politická gesta. Zadruhé i proto, že lidé jsou krutě zklamáni z liberální demokracie, které si mnozí fakticky a další intuitivně odvozují s nekončícími krádežemi státního majetku. Je to jako za Solóna: Malí v sítích zákonů chytí a velcí je roztrhají! 

 

Zdroje

Lindner, T., Brolík, T. Svět podle Sorose. Kdo je a co chce muž, kterého se bojí půlka světa. Respekt č. 17. S. 16-21.

Cihlář, O. Jsme idioti, kteří uvolňují lidi. Lidové noviny 13. září 2017, s. 9.

Hegel, Georg Wilhelm Friedrich. Dějiny filosofie I. Filosofická knihovna, Nakladatelství Československé akademie věd, Praha 1961.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB