Dopis redakci Literárních novin: Pamětní deska E. Beneše v Českém Krumlově


 

pomník E Beneše hotel RůžePřetiskujeme níže dopis s fotografiemi, který jsme dnes dostali elektronickou poštou – emailem a který nás zaujal. (vpravo na snímku jde zřejmě o německý překlad Benešovy citace, která byla poničena)

 

 

Když jsem v roce 2010 procházel Českým Krumlovem, narazil jsem na nádvoří hotelu Růže na bystu prezidenta Dr. Edvarda Beneše s pamětní deskou, na které Beneš busta Krumlov 2004vysvětluje, proč podepsal své, dnes tak odsuzované, poválečné dekrety.

 

Už tehdy mi bylo jasné, že tato pravdivá slova zkušeného politika, budou současné politické reprezentaci trnem v oku. Nafotil jsem si to, protože s tímto textem zcela souhlasím.

 

Letos, začátkem září, jsem se do Českého Krumlova vrátil. Zcela podle očekávání, jsem nenašel nic. Na místě bysty pana prezidenta jsou stánky, kde se prodává Beneš citát Krumlov 2004kde co. Deska společně s bystou zmizela.

 

Tak zůstávají otázky. Kdo nechal tento monument odstranit a jak je vůbec možné odstranit pietní místo prezidenta, člověka, který tak zásadním způsobem zařídil poválečné znovu vytvoření naší republiky. Jednodušší je odpověď na otázku PROČ? V době kdy ministři této vlády jezdí na srazy sudeťáků, se není ani čemu divit. Sice se bude stavět památník romského holokaustu v Letech, zatím co slova prezidenta republiky byla odstraněna.

 

Když vidíme, kam nás současní politici vedou, zamyslete se nad slovy pana prezidenta Beneše. Rozešlete text, prosím, co nejvíce lidem, aby se všichni dozvěděli, jak u nás funguje demokracie.

Lubomír Man

 

Přepis textu: ze dne  14.12.1945, kdy Eduard Beneš řekl o svých dekretech:

Přijde brzo chvíle, kdy tito viníci se budou před sebou samými a před světem očišťovat s toho, co v těchto letech napáchali. A budou tomu sami věřit, až tyto své nové lži budou přednášet. Říkal jsem při jiných příležitostech, že máme všecko zaznamenat a povědět to, co jsme zažili ve svých vězeních a koncentračních táborech. Ne snad jen proto, abyste nám všem řekli o svém trápení, ale proto, abyste se znovu mohli bránit, až oni začnou s tou svou "očišťovací" kampaní. Že začnou - o tom buďte přesvědčeni. A konečně přijdou opět, aby od očištění přešli k útoku. Bude to nová reakce, která opět spojí útok na pokrok sociální, s útokem na naší svobodu národní a lidskou."

VRCHNÍMU VELITELI VDĚČNĚ VETERÁNI II. SVĚTOVÉ VÁLKY

 

 

Redakce narychlo zjistila, že pomník byl již v  roce 2004 několik měsíců po jeho odhalení poničen (pomník a deska byly odhaleny v květnu 2004 a poničeny v červenci téhož roku):

 

Památník druhého československého prezidenta odhalili u příležitosti 120. výročí Benešova narození veteráni druhé světové války. Mezi ně patří i současný majitel českokrumlovského hotelu Růže Jan Horal. Nápis okamžitě vyvolal rozhořčené reakce ze strany sudetských Němců. Jejich organizace vyzvaly všechny Rakušany a Němce, aby hotel Růže bojkotovali. Hornorakouský hejtman Josef Pühringer požádal svého jihočeského kolegu, aby nápis byl odstraněn.

 

Obyvatelé Českého Krumlova podle starosty Františka Mikeše odhalení busty podpořili:

„Ve městě Český Krumlov to bylo přijato jako pocta prezidentu republiky, který je pro Čechy představitelem české státnosti a řada objektů měst, náměstí, ulic nese jméno tohoto druhého prezidenta."

 

Umístění busty Edvarda Beneše s kontroverzním nápisem podpořil i prezident Václav Klaus. Ten tehdy ve svém projevu uvedl, že se staví za „ty, kteří něco v druhé světové válce prožili a kteří podle mého názoru mají nárok, aby umístili bustu tohoto typu ve svém hotelu a na svém majetku. A to plně podporuji a tento názor plně sdílím.“

 

Na poničení desky po víkendu 24.-25.července řekla tehdy manažerka hotelu Iva Rubnerová: „Busta bývalého československého prezidenta nebyla poškozena, pouze byla neznámou osobou odstraněna samolepka s německým překladem textu."

 

Nakonec dochází přesto k tomu, že pomník byl, podle dopisu redakci, po roce 2010 zrušen a busta, jak jsme zjistili, byla přemístěna do Českých Budějovic.

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB