Čunkův nástup

Email Tisk PDF

 

cunek jiri foto jiricunek czKdyž jsem psal o programové prázdnotě politických stran (Cenná přiznání i zmatek v hlavě ideového šéfa KSČM nebo Krize programů – ČSSD) nezahrnul jsem tam KDU-ČSL především proto, že není z tohoto hlediska zajímavá. Její program také nevychází z rozboru příčin současných problémů, není ani lepší, ani horší.

Navíc bylo zřejmé, že lidovci spustí "plán B" – odtroubení dvojkoalice s Gazdíkem a spol. K tomu také podle očekávání došlo.

 

 

V této souvislosti jedna malá perlička. Když KDU-ČSL spustila na Facebooku propagační kampaň založenou na tom, že bude odpovídat na otázky, položil jsem následující: "Máte připravený plán B?" Ani jsem nemusel dlouho čekat a dostalo se mi slušně formulované i jménem a příjmením označené odpovědi v podobě dotazu, co tím myslím. Uvedl jsem, že mám na mysli plán ústupu od koalice se STAN, pokud se nebudou příznivě vyvíjet volební preference. Pak už jsem žádnou odpověď nedostal.

Podle mě udělali lidovci dobře, protože koalice s Gazdíkem jim spíše body brala, než přinášela. (A taneček s odvrženou milenkou Bělobrádka bude stát Piráty definitivně vstup do Poslanecké sněmovny.)

Za zaznamenání ovšem stojí dopad zrušení dvoukoalice na vnitřní vývoj v KDU-ČSL. Nejen to, že se tím stal zbytečným problematický "duhový klip", který pobavil pozorovatele, zejména na úkor šéfa lidovců, ale výrazně se posílila pozice Čunka ve straně, který byl tvrdým odpůrcem dost hloupě vymyšlené koalice. Ten toho hned využil a velmi jednoznačně se v přímé opozici vůči Bělobrádkovi vyjádřil k případné koalici s Babišem:

"Je nepoctivé něco říkat, a pak něco jiného dělat. Sám jsem přesvědčen, že Babiš v politice nepřekročil mez, za kterou bychom s ním nemohli spolupracovat. Je to silný partner, je na něm třeba ocenit, že například EET hlásal, a taky ho udělal. Jsem přesvědčen, že jiný ministr by to takhle neprosadil. Šel si za tím. Je pracovitý a potřebuje silného koaličního partnera. Navzájem se musí hlídat, aby neopustili cestu demokracie."

Viz: https://www.novinky.cz/domaci/444236-cunek-s-babisem-spolupracovat-lze.html

To již je moment, který stojí za zaznamenání, protože bude určovat dlouhodobější budoucnost.

Právě s narážkou na sporný "duhový klip" (o kterém se žertem povídá, že ho nyní lidovci prodají dvojici Kalousek-Bursík) pak Čunek dost ostře zaútočil:

"Těžko by ale někdo mohl vidět Jiřího Čunka, jak jde v čele Prague Pride. Já věřím, že je to pochod smrti této civilizace. Je to jejich volba, jejich orientace, do které bychom v soukromí neměli mluvit, ale není to styl života, který má stát podporovat. Stát má podporovat rodinu, která jediná, tím že má děti, vytváří naši budoucnost. Tím myslím budoucnost národa, vlasti i státu."

Jan Martínek, který s ním pro Novinky a sobotní Právo rozhovor vedl, mu pak umožnil argumentaci v tomto směru ještě více rozvinout, viz např.:

"Je to pochod smrti pro stát, pro Evropu, pro naši civilizaci, když stát bude tyto skupiny podporovat a uznávat jako rodiny."

Za přečtení stojí celý rozhovor.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Čtvrtek, 03 Srpen 2017 09:48 )  


Akademie Literárních novin vás zve na kurz

Soudobé československé a české dějiny – významná výročí 2018

Lektory kurzu jsou vědečtí pracovníci Ústavu soudobých dějin Akademie věd České republiky

Oldřich Tůma a Jiří Kocian.

Kurz se zabývá československými a českými soudobými dějinami v souvislosti s významnými výročími roku 2018: 1918 vznik samostatného státu ČR, 1938 Mnichovská dohoda, 1948 komunistický převrat a 1968 konec Pražského jara, a to v kontextu mezinárodních souvislostí včetně studené války.

Středa a čtvrtek 10. a 11. ledna 2018 * 10:00 hod. až 16:00 hod. * 20 účastníků * Korunní 810/104, budova D, Praha 10-Vinohrady * 2400 Kč včetně oběda a občerstvení

Kurz je akreditován MŠMT ČR

AKADEMIE.LITERARKY.CZ

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB