Glosa: Jírovec maďal alias Kaštan koňský (z cyklu Těla stromů)

 

květ jírovce foto PatřičnýPokaždé, když rozkvetou kaštany, si na ty verše vzpomenu. Nemyslím na slova J. Bodláka či Demla, myslím vždycky na verše S. K. Neumanna, ze sbírky Kniha lesů, vod a strání, vyd.1914. Bylo to před vyhlášením války, nebo po ní? Nevím. Uvádím to datum pro upřesnění doby, kdy báseň vznikla, protože je to důležité.

 

 

 

S. K. Neumanna nám komunisti zhnusili, on přitom patřil k těm sedmi spisovatelům, kteří veřejně odmítli Gottwaldovo vedení a byli ze strany vyloučení…Po těch letech už je vlastně skoro jedno, jaké jméno měl ten, kdo ty verše napsal – závěrečná slova básně Kaštan považuju dodnes za skvělá, odvážná a po těch letech dokonce za nadčasová.

Nebudu vám opisovat celou báseň, (formou sonet) ani si ověřovat svou paměť, myslím, že poslední sloka je nějak takhle:

…kdes v aleji či sadě, kde se stmělo,

tak jeho květy bíle náhle vzplanou,

že dívku čekáš, jež ti nese tělo.

Jak přesné to je! Čas „jinošství mého“ to vystihuje tak, že na chvíli znovu cítím to bouření, víření šťáv, které mi kolem šestnácti zaplňovalo (zatemnilo?) mozek. Vidím bílé nohy, které ještě zvýrazňuje tmavý klín, a nic dalšího už mě nezajímá. Už nepohlédnu pořádně na květ kaštanu, abych si uvědomil jeho něhu, rozevlátost, stupně, složitost a barvy. Ne, chci jen jedno a to budu za chvíli mít. Na květy, básně a tak, bude čas potom, přesněji – mezi tím.

Tak a už se zas vracím zpátky – dřevo kaštanu – jírovce je měkké, a patří u nás k nejsvětlejším. A mnohdy v něm najdete zvláštní, i erotické kresby a zvlášť vyniknou po namoření….

 

květ kaštanujírovec mořená kresba

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrázky: Vedle květu kaštanu - reliéf, kaštan- jírovec, výška 35 cm, kaštan- jírovec, mořená kresba.

 

Autor je výtvarník a spisovatel

 

.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 19 Květen 2017 10:56 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB