Jen jedna přidrzlá spekulace o rathovských milionech

 

Rath David foto prtsc youtubeS Davidem Rathem jsem se osobně nikdy nesetkal, ale přiznám se, že mi nesympatický nikdy nebyl. Překvapeně jsem tudíž občas registroval proti onomu lékaři zahrocené výpady od některých žen i mužů ve svém okolí. Co jim, propána, vadí? Myslil jsem si vždycky, ale dejme tomu výtečná novinářka MČ se o tom se mnou úplně odmítla bavit; patrně jako o naprosté samozřejmosti, již může nevnímat jen tupé tele alias já.

 

Nu, a před pár měsíci mě, jak se říká, dorazil jistý všeobecně známý psychiatr, když úplně bezelstně napsal do úvodu jakési své Rathovy částečné obhajoby (a teď necituji přesně): „Ne, nebudu se hádat o to, že Davida Ratha může mít ráda jen jeho matka.“

Řada čtenářů si, vím, už teď odplivla a řádky tohoto mého článku opustila, takže se nedovědí, že mně je koneckonců sympatická i konfrontační povaha Miloše Zemana.
Zda je však první muž Česka zrovna ideální pro středoevropskou politiku, o tom samozřejmě lze hodně diskutovat, řekl bych; ale k Rathovi a jeho milionům.
Nicméně teď nemám na mysli údajné miliony v krabici, alebrž milionky navázané na závěť doktorova tatínka. Jak určitě víte, David Rath se o ně totiž právě soudí s vlastním bratrem, který byl, jak to aspoň dosud a zvenku vypadá, regulérně vyděděn. Skutečně si nemyslím, že zrovna vám tato aktuálně propíraná causa unikla, ale neumím se nezeptat: „Není podstatné právě to, že ten případ nikomu uniknout neuměl?“
„A co víme dál, Watsone?“
„Rath je poměrně inteligentní.“
„Poměrně?“
„Jistě můžete napsat i vysoce, Holmesi.“ Inu, a tady podle mě jako autora tohoto přidrzlého článku přichází logicky na řadu následující otázka: Skutečně a opravdu se mají oba rodní bratři zapotřebí takto veřejně potýkat?
A doopravdy je David taková stvůra, že se s vlastním bratrem neumí soukromě domluvit na věci, která ho po všem, co už bylo, veřejně opět a tentokrát jednoznačně dehonestuje?
Cožpak se mu snad zalíbilo natolik v roli totálního padoucha?
Anebo skutečně je padouchem jak od Brdečky, a tedy ještě k tomu všemu i teatrálním?
Osobně tomu nevěřím.
Ne. A jestliže - v posledním čase - opět často slýcháme pojem „vrtět psem“ (který má mimochodem původ v titulu jednoho románu, až později zfilmovaného), nemůžu než konstatovat, že rovněž Rathové dnes vrtí psem a osobně zcela věřím tomu, že mezi nimi nepanuje nenávist, ba mají se docela rádi. A pouze to skrývají.
Jak to? Problém s údajnými dvaceti miliony po otci je prostě jen odvážná kamufláž, poměrně či dost odvážná, a má možná u veřejnosti vyvolat dojem, že v rodině Rathových miliony vždy tak nějak poletovaly“, abych se vyjádřil lidověji.
A efekt vzbuzení onoho dojmu?
Uvidíme. Ale podle mě se tu odehrává cíleně vyvolané vyhánění čerta dalším čertem a připadá mi skličující, že se to patrně nikomu nepodaří dokázat.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pondělí, 15 Květen 2017 08:31 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB