Rozpoutají se ve Francii bouře jako v roce 2005?

 

black Matter ParisClaude Dilain, sedmapadesátiletý starosta pařížského předměstí Clichy-sous-Bois, kde žijí většinou přistěhovalci, přirovnal zdejší prostředí k literárnímu popisu spisovatele Michel Houellebeca a nazval situaci sudem se střelným prachem.

Související: Dopis z Paříže

 

 

 

Pozor nejedná se o současnost. Psal se rok 2005 a tehdy starosta Dilain pro týdeník Der Spiegeluvedl, že tato situace zde trvá nejméně deset let! Pro vysvětlení, tehdy za podivných okolností po vyšetřování policie na služebně zemřeli dva mladíci, Ziad Benna (17) a Bouna Traore (15), na zásah elektrickým proudem a další teenager Muhttin Altun (17) byl převezen do nemocnice s těžkými popáleninami. Údajně se to odehrálo, když mladíci z přistěhovaleckých rodin při útěku před policií přelezli plot k trafostanici. Policejní výjezd proběhl na základě telefonického oznámení o vloupání. Pozdější vyšetřování však neprokázalo souvislost mezi loupeží a mladíky z trafostanice. To vedlo k velkým nepokojům a demonstracím v Paříži.

Nyní opět protesty a bouřlivá atmosféra na pařížském předměstí tentokrát Aulnay-sous-Bois. Stalo se potom, co policisté vyšetřovali na předměstí drogové dealery a pokusili se zatknout dvaadvacetiletého muže. Když se bránil, použili slzný plyn a jeden z nich teleskopickým obuškem dvaadvacetiletého černocha Thea znásilnil. Organizace Black Lives Matter France (na věci je zajímavé a problemtické, že jde o hnutí šířící se z USA i do jiných zemí mimo Francii rovněž do Brazílie, Jižní Afriky a Austrálie - podporované americkými  nadacemi jako jsou Ford Foundation, Borealis Philanthropy, Center for American Progress nebo Sorosova OSF) začala s demonstrací a poukazovala na to, že francouzská policie zasahuje příliš tvrdě, a to hlavně vůči přistěhovalcům.

Server The Guardian píše: „Někteří profesoři vysokých škol upozorňují, že pokud politici nebudou jednat, může po údajném znásilnění ze strany policisty vzniknout vlna nepokojů, kterých jsme naposledy byli svědky v roce 2005. Francouzští politici podceňují míru hněvu v problémových předměstích ve Francii, což s sebou nese riziko výbuchu násilí.“ Autor článku dodává, že to trvá již více jak třicet, že ani pravicoví ani levicoví politici se nedokážou vyrovnat se situací na francouzských předměstích. Ty jsou domovem přistěhovalců a panuje zde velká míra chudoby a nezaměstnanosti, což sebou nese vysokou míru beznaděje a frustrace.

 

Bílý nacionalismus

Situaci rovněž komentuje známý íránský novinář a velký kritik kapitalismu Ramin Mazaheri, který ve Francii dlouhá léta žije. V úvodu cituje afrického Che Guevaru Thomase Sankara, který řekl: „Voják bez jakékoliv politického nebo ideologického školení se stává potenciálním zločincem."

Mazaheri dále svým ostrým až extrémním stylem píše: „Sice jsem neabsolvoval francouzskou policejní akademii, ani jsem nečetl policejní výcvikové manuály, proto to nemohu tvrdit s jistotou, ale ideologie, kterou je indoktrinována francouzská policie je ´bílý nacionalismus´.“ Nemám to z doslechu, ale z druhé ruky, že v roce 2015 ve volbách hlasovalo 52 procent policistů pro Národní frontu. Nyní odhady uvádí, že kolem šedesáti procent policistů by hlasovalo pro Marie le Penovou, což je dvojnásobek současné ankety k prezidentským volbám. Je to zcela mimo normu francouzské společnosti, což by se stálo za vysvětlení. Pro ty, kteří nevědí, co znamená Národní fronta, vysvětlím, že se jedná o stranu zcela vpravo, kterou bych nazval ´nacistickou´, škoda, že ten termín se nedá používat. Je skutečně kulturně nacionalistická a ekonomicky socialistická. Mimochodem, v normální společnosti, když se vláda dozví, že tři pětiny policistů jsou krajně pravicově zaměření, tak okamžitě reaguje. Policejní extrémisty  by ´naředili´ s přílivem nových jinak smýšlejících pracovníků. Okamžitě by byly změněny výcvikové postupy, vydány by byly příručky o rozdílném kulturním prostředí a byla by vedena veřejná kampaň - Mea Culpa – je tu velký problém s naší policií. Francie však nedělá nic a dělat nebude. Musíme se ptát, jaký je důvod. Tvrdím, že bílý nacionalismus je základem francouzské společnosti. Tato ideologie je sociálně a politicky podporovaná imperialistickými státy jako jsou USA a Velká Británie. Nedá se říci, že v těchto třech zemích neexistují jiné ideologie. Je však jasné, že socialismus, demokracie, náboženství nebo libertarianismus zde nemají takový základ jako bílý nacionalismus, neboť to zapadá do schématu kapitalismu, který je pouze a jen o barvě peněz. Bílý nacionalismus byl jednoznačně základní filozofií podporovanou a šířenou v průběhu staletí kolonialismu, dvou světových válek a také dnešním neokolonialismem.“

.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Čtvrtek, 16 Únor 2017 14:26 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB