Vzpomínka: Za Bedřichem Utitzem

 

Bedřich Ulitz foto prtsc youtube ČTVýznamný novinář a hrdina z bojů o Tobruk zemřel. V roce 2013 vyšla knížka vzpomínek válečného hrdiny, několikrát vyznamenaného britskou armádou, dvojnásobného exulanta, vynikajícího rozhlasového reportéra a zahraničního reportéra Bedřicha Utitze.

 

 

Byl ve druhém exilu spoluzakladatelem nakladatelství Index v Kolíně nad Rýnem, odkud se k nám dopravilo množství zde nevydatelné literatury, a náš samizdat odtamtud putoval zase do exilu. Knížku vydala ve spolupráci s Janou Hradilkovou ACADEMIA pod názvem Kaleidoskop mého století. Zabývaly se jí tenkrát i Literární noviny, což je svědectvím, že Utitz vpravdě patřil k těm, kdo proslavili naše jméno za hranicemi.

Původně rakouský Žid se přestěhoval z Vídně do Prahy a přijal češtinu za svůj druhý rodný jazyk. Hrozba druhé světové války ho vyhání na dobrodružnou plavbu přes Středozemní moře do izraelského exilukaleidoskop-meho-stoleti přebal – hrají roli úplatky, přeplněná loď, která se málem potopila, když ji opustil kapitán... Hrdina tam jede jen proto, aby získal vojenský výcvik a zúčastnil se bojů, třebaže nenávist k Němcům jako lidem je mu cizí. Mladický sen se mu splní, bojuje u Tobruku, několikrát je vyznamenán, a to vše líčí s pozoruhodným humorem.

Po válce se ožení, vystuduje chemii a stane se komunistou, protože jen ti stvoří spravedlivý svět. Pracuje ve vysílání pro Německo, záhy pochopí, že jde o dezinformační kanál a práci odmítá, stává se knihovníkem a dokumentaristou v krčské nemocnici. 

Jeho pravá novinářská kariéra nastává v šedesátých letech, kdy se za uvolněných poměrů nebojácnému novináři daří posunovat společnost k žádoucí svobodě, samozřejmě v partě kolegů jako Hanák, Dobrovský, Křen a jíní.

Pro Utitzův příliš kritický postoj je prostořeký publicista odstraněn na Kubu, ale nic nepomáhá. Vše mění až sovětská okupace a další emigrace do Kolína nad Rýnem. Nakladatelství Index, které pomáhá tvořit, je dílem i mnoha dalších českých emigrantů, mezi nejvýznamnější sám řadí českou šlechtu a Pavla Tigrida. Podařilo se tu vydat na 200 knih, které významně pomohly udržovat naši literaturu jako nedílný celek. Po sametové revoluci návrat do Čech, které má tento původem Rakušan stále za svou vlast. Jeho život ani tady není snadný, vyžaduje od něho statečnost až do konce: Jako slepec je odkázán na své přátele, kteří ho ani v poslední chvílii neopustili. Bedřich Utitz byl jedním ze vzorů mužné statečnosti, které je nám opět zapotřebí. V roce 2015 oslavil pětadevadesátiny, v noci na 13. února letošního roku odešel navždy. 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Středa, 15 Únor 2017 15:18 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB