Jaroslav Bašta: Mír internetu, válku médiím

Email Tisk PDF

Merkelová karikaturaTakhle otevřeně to Donald Trump ještě neřekl, ale jeho spolupracovníci se nechali slyšet, že jejich protivníky nejsou opoziční politici, ale novináři. Obávám se, že na tom něco je.

 

 

 

 

Způsob, jakým mainstreamová média podporovaná americkými a evropskými politiky referují o jeho krocích, se dá opravdu přirovnat k válečné propagandě. Asi nebude tak dlouho trvat, než jejich antitrumpovský slovník začne opisovat výrazivo a nálepky, které byly až doposud vyhrazeny pouze prezidentovi Ruské federace Vladimiru Putinovi.
Zatím nejpřesvědčivějším dokladem začínající americké mediální občanské války představují protesty proti exekutivnímu příkazu, který dočasně pozastavuje přistěhovalectví ze sedmi převážně muslimských zemí. Americký prezident svůj krok odůvodnil obavami z příchodu radikálních islamistů do Spojených států. Takto získaný čas mají bezpečnostní složky využít k vytvoření účinného systému prověřování minulosti a dokladů přistěhovalců ze států, v nichž buď probíhá občanská válka nebo existují politická a náboženská hnutí nepřátelská vůči USA.
Protože zároveň nařídil svým ozbrojeným silám vypracování plánu na zničení tzv. Islámského státu, lze tento jeho krok považovat za logické předběžné bezpečnostní opatření, které má ochránit americké občany. Jde o jeden ze znaků státní suverenity – stát rozhoduje o tom, kdo smí vstoupit na jeho území a za jakých podmínek. Reakce médií, politické opozice i některých představitelů EU (Merkelová, Hollande) legitimitu Trumpova kroku však razantně zpochybňují. Podle jejich názoru právo na vstup do země má každý, kdo se za uprchlíka prohlásí a podle již zavedené praxe ani nemusí mít doklady, na závadu ale není ani čtrnáct různých identit.
Zdá se, že se trochu opakuje historie – za války Severu proti Jihu většina evropských mocností podporovala Konfederaci, Unie měla jediného spojence, který na její obranu vojensky vystoupil – bylo to carské Rusko. Také dnes zoufalí novináři, politici a zoufalí aktivisté (většinou financovaní panem Georgem Sorosem) zoufale hledají nového vůdce Západu, který by nahradil Baracka Obamu. Jejich naděje se upírají k německé kancléřce Angele Merkelové, která by se této role asi ráda ujala. Je v tom však jeden zádrhel – hlava německého státu představuje největšího zastánce sankcí namířených proti Ruské federaci. Kdyby k protiruské dimenzi její politiky přibyla ještě ta protiamerická, určitě by to nedopadlo dobře. Historie už dvakrát ukázala, že tento úkol přesahuje síly a možnosti německého kancléře...

Autor komentáře je politik a diplomat.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pondělí, 30 Leden 2017 13:45 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB