Zesměšnění ve dvou podobách

BIS logoNejkuriózněji se dokážou zesměšnit autokratické režimy. Otevřeně se tomu ale můžeme smát jen v liberální společnosti. Třeba když Putin prochází kremelskou chodbou a vojáci v dobových uniformách mu otevírají dveře do sálu, kde ministři čekají v pozoru, až jim panovník ukáže, aby si sedli. Česká televize se v tomto šotu přímo vyžívá.

 

Jenže i prezident Francois Hollande se nedávno nechal vidět, jak prochází špalírem vojáků pro změnu v dobových uniformách francouzských. Pokud bychom chtěli zachovat korektnost a přináležitost k Západu, jen ctí historické tradice. Nejspíš Ludvíka XIV., Marie Antoinetty a nelze asi vynechat ani Napoleona Bonaparta.

Podobný skalp k perzifláži, tedy k zesměšnění, nabízí americká CIA. Tím, jak obviňuje ruské hackery s Kremlem za zády, že ovlivnili americké prezidentské volby ve prospěch Donalda Trumpa. Asi už její šéfové vědí, že je po příchodu do Bílého domu stejně vymění.
A aby toho nebylo málo, stejné mínění na jedné z posledních tiskových konferencí vyjádřil i Barack Obama. Připojil k tomu výzvu, že podobným útokům musí Spojené státy zabránit. Nedomnívá se však, že by šlo o „propracovanou špionážní akci". Řekl to i Vladimíru Putinovi a poté útoky přestaly. V reakcích sociálních sítích na Obamovo vystoupení rezonuje ironický názor, jak si cosi takového vůči vyspělým Američanům "zaostalé Rusko vůbec může dovolit".
Ne snad že by ovlivňování čehokoli nebylo možné. V již léta vedených hybridních válkách včetně té ukrajinské je internet klíčovým nástrojem. Naše armáda pro tento účel začíná najímat zkušené profesionály IT. Na jejich podporu byl na ministerstvu vnitra zřízen analytický odbor s dvaceti pracovníky.
Při sledování úsilí CIA najít pro své tvrzení přesvědčivé argumenty, které podle našich předních počítačových odborníků stále chybějí, člověka napadne, jak se tohle vůbec mohlo stát. Zvláště po tak skandálních aférách, jako byly WikiLeaks či Snowden. Přestože hlídat bezpečnost serverů politických stran není povinností tajných služeb, můžeme si myslet cosi o nepoučitelnosti, možná i o neschopnosti.
Bez ohledu na kořeny aféry je jasné jedno. Po chemických, bakteriologických a jaderných zbraních, vzniklých zneužitím vědeckého výzkumu, jsme si v internetu vykoledovali prostředek, s nímž si v současné složitě politicky a sociálně strukturované světové společnosti stále nevíme tak trochu rady.

 

Autor je sociolog.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 23 Prosinec 2016 13:53 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB