Pokud zklame vláda, začnou za ni řešit problémy sami občané

nepokoje ilustraceNejjednodušší je, morálně se rozhořčit nad pachateli útoku na sociální centrum „Klinika", co nejdůrazněji je odsoudit a tím se sami jaksi „vyvinit" a ukázat, že jsem „lepší".

 

 

 

Samozřejmě, že se jedná o neomluvitelný čin, ale minimálně stejně neomluvitelné je, že Vláda ČR ani po roce uprchlické krize nenabídla občanům žádné řešení, lidé nevidí „světlo na konci tunelu" (kdy a zda vůbec migrační krize skončí), a proto začínají problém řešit sami. Nejjednodušším způsobem, jak ukázat migrantům, že je tady vůbec, ale vůbec nechceme, jsou právě „Molotovovy koktejly".
Znovu opakuji, skutečné řešení vidím v tom, že vláda konečně svým občanům nějaké reálné řešení migrační krize nabídne. Obávám se, že není nejlepším způsob, jak problém s uprchlíky řešit, internovat je v nějaké, pro ně exotické středoevropské zemičce a nutit je, aby se integrovali. Jinými slovy, aby se naučili český jazyk, který nikde jinde neupotřebí a pokoušet se jim vštípit, že se musí chovat jako my, ačkoliv jim naše chování připadá mnohdy absurdní či přímo nepřípustné. Naopak - nedovedu si představit, že by pro Čechy bylo přípustné, aby měl muslim jednu či více deseti či dvanáctiletých manželek. Překvapuje mě, jak málo se mluví o možnosti poskytnout uprchlíkům dočasný azyl, anebo jen formalizovat možnost, aby tu migranti v bezpečí a ve snesitelných podmínkách mohli přečkat, než se situace v jejich domovině zlepší, aby se mohli vrátit.
Jistě se mohu mýlit, ale pokud by vláda řekla: „loď jménem Česká republika může vzít na palubu tolik a tolik uprchlíků, aniž by se sama potopila" a dodala „necháme je na palubě jen tak dlouho, než se u nich doma nezlepší podmínky, aby se mohli vrátit", tak by to občané pochopili, nebo alespoň jejich rozumnější polovina.

Prázdně plácat o nutnosti „uzavřít společné hranice", když to právně nejde, začíná už být ze strany vlády směšné. Znovu opakuji: „námořní právo přikazuje trosečníky vzít na palubu". V momentě, kdy migranti vidí, že se k nim blíží loď Frontexu, nebo řecké pohraniční stráže, sami si schválně rozříznou člun, začnou se „topit" a tím záměrně získávají statut „trosečníka". Samozřejmě, že je to finta, ale účinná. Podle mezinárodního práva lodě pohraniční stráže nemohou dělat nic jiného, než je vzít na palubu a přivézt do nejbližšího přístavu, kde mohou žádat o azyl a mají vyhráno!

Stavět ploty též není řešením, protože se tím proud uprchlíků neomezuje, ale jen přelévá (přesměrovává). Postavit plot na makedonsko-bulharských hranicích znamená, že se proud uprchlíků (jen) přesměruje přes albánské hranice do Černé Hory a odtud dále do Evropy. Nu a spoléhat na Turky, že budou uprchlíkům, „za úplatu" bránit v přejezdu do Řecka je ta nejnaivnější myšlenka, kterou jsem slyšel. Konec konců počet nově přišedších uprchlíků v lednu tohoto roku právě z Turecka, má slova jen potvrzuje.

Mohu se jistě opět mýlit, ale nejrozumnější by bylo, pokud by česká vláda začala s vlastním obyvatelstvem vést na téma uprchlíků diskusi. Může nám nabídnout na výběr ze tří možností:

1/ Nepřijmout už ani jednoho uprchlíka a vypovědět tak solidaritu těm státům, které už velké množství uprchlíků přijaly. Samozřejmě, že následně musíme počítat s jejich následnou odvetou „Nepomůžete-li teď s uprchlíky nám, později, až to budete potřebovat, nepomůžeme zase my vám".

2/ Nepřevezme ani jednoho uprchlíka, ale jsme ochotni zaplatit těm státům, které už uprchlíky přijaly a přispět tak na úhradu nákladů, které s jejich pobytem mají.

3/ Solidárně přijmeme určitý počet uprchlíků, např. do výše 1% naší stávající populace a necháme je u nás tak dlouho, dokud se situace v jejich domovině nezlepší, aby se mohli vrátit.

Jinými slovy, „míč" je na straně vlády ČR. Pokud s obyvatelstvem uzavře „společenskou smlouvu", „jak migrační vlnu řešit" a občané uvidí světlo na konci tunelu, vyrazí jim tak z rukou zbraň, kterou chtějí imigranty trestat. Pokud ne, obávám se, že „Molotovovy koktejly" budou létat čím dál tím častěji.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pondělí, 08 Únor 2016 15:10 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB