Stephen Cohen: Washington je překážkou k míruCohen Stephen foto CNNFakt, že USA odmítly pomoci Rusku v boji proti Islamskému státu (ISIL), je důkazem jejich obavy ze ztráty svého statutu „konečné světové supervelmoci“, kterou získaly po zániku SSSR, prohlásil na John Batchelor Show profesor ruských studií na princentonské univerzitě Stephen Cohen.

 

 

Dále pak na témže shromáždění řekl: Současná politika USA dokazuje jejich neochotu uznat  multipolaritu dnešního světa. To, čeho jsme dnes svědky, je sice selhávající, ale i přetrvávající úsílí USA držet se své role supervelmoci, kteréžto úsílí je současně i důvodem, pro který Washington odmítl připojit se k Francii, Německu a Rusku v jejich snaze přijmout mírové řešení ukrajinské krize, a ze stejného důvodu odmítl i společný postup s Putinem proti Islamskému státu.

Putin navrhl vyslat svého premiéra, ministra národní obrany a předsedy bezpečnostní rady Ruska do Washingtonu, aby se zde společně s Američany pokusili vytvořit koalici proti Islámskému státu, ale Bílý dům tuto nabídku odmítl, řekl Cohen.

Podle něj Putin pochopil, že idea „umírněné syrské opozice“ je mýthus, na který není ochoten vsadit národní bezpečnost Ruska, „třebaže právě o to Obamovi šlo“. To byl onen důvod, který pak Putina vedl k návrhu vyslat Medvěděva do Washingtonu, aby se tam setkal s nejvlivnějšími americkými politiky. Odmítnutím Putinova návrhu USA pouze potvrdily, že jsou překážkou na cestě k mírovému multipolárnímu světu.

„Myslím, že Kissinger má pravdu v tom, že současný svět není v pořádku. Má také pravdu v tom, že je to oproti minulosti svět odlišný“, řekl Cohen v citaci posledního Kissingerova článku, analyzujícího jak kritickou situaci na Středním východě, tak i rozumnou ruskou politiku, jak ji pro její nápravu Putin navrhuje.

Spojené státy už nemohou být ve světě státem číslo jedna, a proto jsou na pohybu k světovému mírovému pořádku státem číslo jedna coby překážka k jeho naplnění. Jako americký patriot to říkám s lítostí“, prohlásil Cohen.

Cohen dále vysvětlil, že multipolární svět se stává realitou, jak jej vytvořila historie, ekonomika, politika, národní tradice a nadnárodní krize, a jestliže Amerika této realitě oponuje, stává se součástí problému a nikoliv jeho řešením.

„Svět se vytvořil z mnoha různých regionálních historických zkušeností a tradic. Idea, že všechny mohou být ovládány a řízeny z jednoho hlavního města je šílenou arogancí. A bohužel, Washington na téhle idejí lpí“, uzavřel Cohen.

 

Ze serveru P:C. Robertse přeložil Lubomír Man

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB