Roberts: Uznáním bankrotu neokonzervativců prokazuje Obama síluObama foto whitehouse govChybně popisují 60 minutové interview Steva Krofta s prezidentem Obamou v televizním studiu informační agentury ZERO HEDGE Tyler Dryden i další publicisté. V Obamových odpovědích na Kroftovy otázky spatřují totiž slabost a nejistotu a činí závěr, že Kroft prezidenta v debatě tzv. rozcupoval.

Další komentáře P.C. Robertse ZDE

 

 


Já to vidím zcela opačně. Steve Kroft je buď neokonzervativcem, anebo uvízl v myšlenkových schématech neokonzervativců tak hluboko, že vidí USA jako moc, která musí mít vždy, všude a za všech okolností nad všemi ostatními vrch. Jeho názor je totiž takový, že právě Obamova slabost a nerozhodnost je onen důvod, proč jsou dnes USA v Sýrii až druzí. Cílem tohoto jeho postoje není samozřejmě nic jiného než prezidenta zastrašit a vehnat jej do eskalace tamní situace.

Avšak Obama je soupeř nad jeho síly. Nahlížím totiž na interview tak, že Obama v něm vyjadřuje názor, že program neokonzervativců se neprokázal být v souladu s americkým národním zájmem. V závěru debaty o Sýrii Obama říká:
„Jestliže jediným měřítkem síly USA by pro nás mělo být vyslání dalších 100 000 nebo 200 000 vojáků do Sýrie, anebo znovu do Iráku, anebo do Libye, anebo do Jemenu, a naším cílem tedy je být nejen policajtem, ale přímo vládcem této oblasti, byla by to špatná strategie. Jestliže takovouto chybu znovu uděláme, bude to naše prohra."
Interview podle mne svědčí o Obamově síle v tom, že rozpoznal a nahlas konstatoval krach neokonzervativního programu, do něhož byla jeho vláda různými politickými experty vehnána. A v této jeho síle spatřuji naději, že v posledním roce svého prezidenství prezident od šílené a chorobné neokonzervativní představy USA coby světového hegemona odstoupí.
Abychom neokonzervativním politikům i neokonzervativním médiím zabránili vzít nám tuto naději, musíme učinit vše, co je v našich silách a schopnostech, abychom Obamu podpořili. Neokonzervativní politika zkrachovala. Obama ten krach prohlédl a snaží se nyní vyvést Ameriku z cesty, která ji zatím vedla jen k neúspěchům a válkám. Což ho ovšem uvádí do role nebezpečně osamoceného člověka.

Vybral a přeložil Lubomír Man

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB