Mnoho štěstí v Novém roce 5 776


Rosh-HashanahDnes večer, 13. září, začíná nový židovský rok - Roš hašana 5776. Novoroční svátek se slaví dva dny, a to 1. a 2. dne měsíce tišrej, tj. od nedělního večera 13. do úterního večera 15. září.

 

Židovská tradice praví, že právě 1. dne měsíce tišrej stvořil Bůh první lidský pár, Adama a Evu a právě od stvoření prvních lidí se začíná židovský letopočet počítat.  

Židovský Nový rok je svátkem, který obsahuje nejen slavnostní a radostné okamžiky, ale je to především svátek, během něhož bychom si měli zrekapitulovat vše, co jsme minulého roku učinili dobrého, ale nesmíme zapomenout i na to, co jsme učinili špatně, komu jsme ublížili, komu jsme se za naše špatné činy ještě neomluvili a nepožádali jej o prominutí našich poklesků. 

Pro evropskou židovskou komunitu nebyl minulý rok příliš příznivý. Všichni si ještě určitě pamatujete útoky v Paříži či Bruselu a rostoucí antisemitismus na Ukrajině. Nikoho pak nepřekvapí, že počet nových přistěhovalců do Izraele se oproti loňskému roku zvýšil o 35 %, přičemž většina „olim chadašim“ přišla z Ukrajiny (26 %), z Francie (25 %) a tradičně i z Ruska (21 %). Jinými slovy židé začínají Evropu opouštět.

Místo nich Evropa otevřela svoji náruč muslimům. V Evropě dnes žije řádově 44 milionů lidí hlásících se k islámu, z  toho jen v Evropské unii 19 milionů. Podle údajů Pew Research Center by měl v Evropě vzrůst podíl muslimů z 8,4 % v roce 2010 na 10,2 % populace v roce 2050, což se může - vzhledem k současné migrační vlně ukázat - jako velice konzervativní odhad. Jen ve Francii dnes žije přibližně 2,1 milionů lidí, kteří se veřejně hlásí k islámu a z toho je přibližně 100 tisíc rodilých Francouzů, kteří k této víře konvertovali. V Německu  je to 3,6 milionů osob a z toho jeden milion muslimů má německé občanství. Ukazuje se, že již dnes je Evropa sevřena v muslimských geopolitických kleštích - Velkou Británií a Španělskem počínaje, přes Francii a Německo, Rakouskem a Balkánem konče. Co k tomu dodat? Evropa - vítá-li novou masivní vlnu muslimských uprchlíků - jistě ví, co dělá.

Pokud to nevíte, nebo nechce vědět, pak na závěr ocituji varování vzdělaného syrského lékaře: „NATO zalilo krví celý Blízky Východ a teď slabá Evropa, odevzdala vládu nad sebou, americkému Satanovi. Bude zničena! Naše ženy budou rodit děti a za několik let se tvář Evropy úplně změní - místo kostelů budou stát minarety a místo vašeho práva tu bude vládnout Šárija. Je to odplata! Inšalláh!“.

Takže, mnoho štěstí v roce 5 776!

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB