Warren Buffet: „Je to třídní válka a moje třída tuto válku vyhraje“!

 

Buffet Warren foto twitter buffetVětšina laskavých čtenářů si spíše přeje, aby Řecko eurozónu opustilo. Není to spíše tak, že by se Řecko mělo zbavit své levicové vlády a pak by mohlo klidně zůstat?

 

 

Zájem USA

V případě lídra západního světa převažují nad ekonomickými zájmy, zájmy geopolitické. Kohl, Mitterrand a Západ jako takový (včetně USA) investovali do Řecka už tolik politického i finančního kapitálu, že Řecko jen tak jednoduše eurozónu opustit nemůže.  Připomeňme si jen, že to byli právě Kohlovi ekonomičtí poradci, kteří mu důrazně nedoporučovali přijmout Řeky do eurozóny a byli to právě Kohlovi právní poradci, kteří jej zapřísahali, aby - když už Řecko v eurozóně tak mermomocí chce – ať do přístupové smlouvy alespoň vloží pojistku v podobě možnosti vyloučit jej, nebude-li dodržovat základní finanční disciplinu.

 

Hlavními důvody, proč jejich rady Helmut Kohl nevyslyšel, byly:

  Řecko hrálo klíčovou a nezastupitelnou roli v jižním křídle NATO, v Řecku a Itálii byly tradičně silné komunistické strany a Západ oběma zemím, prostřednictvím dotací zajišťoval mnohem větší prosperitu a životní standard, než jim mohl nabídnout tehdejší Sovětský svaz. Jinými slovy, šlo v podstatě o „úplatek“, aby Řecko a Itálie nesklouzly do sovětské zóny vlivu.

  Nevím, jaký názor má laskavý čtenář, ale já si myslím, že na geopolitických zájmech Západu se dnes nezměnilo vůbec nic. Řecko pořád hraje důležitý part v NATO a sklouznutí, dnes už ne do Sovětské, ale do Rusko – čínské zóny je stejně aktuální jako v minulosti.

   

  Prioritním geopolitickým zájmem USA je a zůstává Řecko v eurozóně a v EU udržet za každou cenu, ovšem bez levicové vlády! Na závěr této úvodní části a se znalostí věci -stačí na tomto místě konstatovat, že záměry USA a zemí eurozóny jsou ve výše uvedeném cíli naprosto identické. Správně položená otázka nespočívá v tom, jak a kdy by mělo Řecko splatit své dluhy, nebo zda jej vyloučit či nevyloučit z eurozóny, ale správně položená otázka zní: „jak v Řecku odstranit levicovou vládu Syrizi“? To je podstata problém a řecké dluhy jsou jen jeho jevem!

   

  Jak svrhnout levicovou vládu Syrizi?

  V historii se Západu při odstraňování nepohodlných vlád osvědčily tři taktiky:

   „Stalingradská“, obklíčit a vyhladovět, nebo jak jí nazývají Němci: nechat řeckou vládu a řecký lid „podusit ve vlastní šťávě“, puč, kdy armáda svrhne vládu a přebere moc, přímá vojenská intervence, pokud se puč nepovede.

   V současné době Západ používá taktiku „dušení Řeků ve vlastní šťávě“, s tím že buď:

    levicová vláda kapituluje a přijme podmínky „Velké trojky“,nebo vládu svrhne sám naštvaný řecký lid, kdy své strádání - na hranici humanitární katastrofy - přičte na vrub neschopnosti Syrizi.

    K moci se po té dostane klasická pravicová vláda a jako mávnutím kouzelného proutku dluhy začnou hrát zcela nepodstatnou roli. Západ mu je odpustí, nebo alespoň podstatnou část, vytvoří pro Řecko (nějakou) obdobu Marshallova plánu a tím celá tato bouře ve sklenici vody „šťastně skončí“. Obdobně šťastně skončí i puč či intervence.

     

    Závěr

    Vláda Syrizi má jen malou šanci na přežití. Pokud se nějakým zázrakem udrží, bude Řecko donuceno eurozónu opustit. Až bude levice z vlády odstraněna a nastolena nová pravicová vláda, bude Řecko s velkou slávou zase přijato zpět. Jak trefně řekl, nemýlím-li se, Warren Buffet: „je to třídní válka a moje třída tuto válku vyhraje“! Nezbývá, než dát mu za pravdu.

     

    Na úplný závěr prosím laskavé čtenáře, aby se pokusili odlišit jev od jeho podstaty a nepsali mi v komentářích připomínky typu: „Řecko musí splácet své dluhy“ a „Řecko musí být vyloučeno z eurozóny“, neboť dluhy jsou jen jevem. Podstatu problému – válku tříd - Warren Buffet vystihl přesně. Nemůžete se nad jeho slovy, prosím, alespoň zamyslet?

     


    Neověřená zpráva: „Řecko zůstává součástí eurozóny“!

    Včera se prý dohodli zástupci americké a řecké vlády na tom, že Řekové se ani nesblíží s Ruskem a Čínou, ani neopustí NATO a na oplátku americká strana zajistí, že mohou zůstat součástí eurozóny!

    Nejbližší dny a hodiny ukážou, co je na tom pravdy….

     

    AddThis Social Bookmark Button

    Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

    Aktualizováno ( Pátek, 10 Červenec 2015 10:07 )  

    banner Pidivadlo

    Partneři

    FOK
    Logo Pismo black WEB