Jak je to tedy s tou rozdělenou společností?


společnost ilustraceTéměř každý den se můžeme na stránkách českých deníků od komentátorů, některých politiků a jiných odborníků dozvědět o tom, jak prezident Miloš Zeman rozděluje současnou společnost.

Je to někdy až úsměvné. Skoro by se dalo říci, že si někdo usmyslel (někdo, komu Miloš Zeman nepadl do oka), že je potřeba se ho zbavit – a vnesl proto do médií názor, že nynější prezident rozděluje společnost. Jedná se ale o dost nešťastný výrok. Proč je tedy podle mě tvrzení, že Miloš Zeman rozděluje českou společnost, dost přehnané?

 

Česká společnost je totiž rozdělena už několik let. Nebál bych se říci už pětadvacet let (to nemohu se stoprocentní jistotou tvrdit, protože před pětadvaceti lety jsem ještě ani nebyl na světě). Po pádu minulého režimu totiž společnost ovlivňovaly minimálně dva názory, levicový a pravicový. Jak jednoduché – už je tu rozdělení společnosti. Paradoxně, a to je fakt nesmírně zajímavý, jsou nynější prezident Miloš Zeman s exprezidentem Václavem Klausem naopak „tmeliteli" společnosti. Cožpak nenalezli v opoziční smlouvě shodu? Cožpak tedy nedali dohromady rozdělenou českou společnost? To už se nikomu jinému nepovedlo.

 

Dalším takovým milníkem jsou volby v roce 2006, které už pamatuji. Patová situace jasně ukazuje, že společnost rozdělena byla už před nástupem Miloše Zemana. Přeskočme opět několik let (opomenu-li poměrně nevkusné předvolební spoty typu „přemluv bábu", nebo davovou protiparoubkovskou vajíčkovou psychózu, které opět rozdělovaly společnost), a jsme před přímou volbou prezidenta v lednu 2013. Tehdy se na podporu Karla Schwarzenberga rozjela facebooková vlna na podporu předsedy TOP 09 mladými. Tehdy bylo rozdělení společnosti největší. V té době byla nejvíce vidět rozdílná vlna, a to jak generační, tak i názorová. Dalším zajímavým faktem, který souvisí s prezidentskou volbou a rozdělením společnosti je to, kolik levicově smýšlejících osobností podpořilo ve volbě Karla Schwarzenberga a kolik spíše pravicově orientovaných osobností podpořilo Miloše Zemana. Zatímco pana Schwarzenberga podpořil z levice snad jen neúspěšný kandidát Jiří Dienstbier, z jinak pravicově smýšlejících to byl například exprezident Václav Klaus, režisér Filip Renč, zpěvačka Lucie Bílá či herec Martin Dejdar. Není tedy Miloš Zeman naopak ten, kdo společnost uceluje? Ne, není to vina Miloše Zemana, že je česká společnost - možná až schizofrenně - rozdělena.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB