Komentáře

Klimatická konference

Klimatická konference

Pátek, 14 Prosinec 2018 08:05 Jiří Weigl

 

Příklad tzv. Migračního kompaktu, který na poslední chvíli naše vláda spolu s řadou dalších zemí odmítla podepsat, ukázal nepřijatelnou dosavadní praxi sjednávání a přijímání mezinárodních smluv dohod a na jejich základě vnucování signatářským státům povinností a závazků, o nichž jejich občané nic netuší. Jednání o obsahu takových mezinárodních dohod a závazků probíhají skrytě, netransparentně, zcela mimo jakoukoliv veřejnou debatu a jsou zcela v rukou aktivistických lobby skupin, jimž veřejná moc formulaci politiky státu přenechává a jde jim za zády veřejnosti na ruku.  Vlády se pouze pasivně podvolují tlaku těchto zájmových skupin, a tak se daří z nadnárodní úrovně vnucovat suverénním zemím agendy, které by ve vnitrostátní politice neměly šanci získat podporu občanů.

Zbyněk Fiala: Pusťte k tomu obce

Zbyněk Fiala: Pusťte k tomu obce

Čtvrtek, 13 Prosinec 2018 08:55 Zbyněk Fiala

Největším hybatelem rozvoje obnovitelných zdrojů v západní části EU jsou obce a místní obyvatelé jako spoluvlastníci komunitárních projektů. Nemohou soutěžit s velkými komerčními firmami, ale od toho tu nejsou. Jde o to, aby lidé bezpečnější bezemisní energii podpořili, protože z ní taky něco mají.

Střelba ve Štrasburku – pohled od barového pultu

Střelba ve Štrasburku – pohled od barového pultu

Čtvrtek, 13 Prosinec 2018 07:47 Veronika Dospělová

Francouzský Štrasburk je se svými slavnými vánočními trhy symbolem sváteční atmosféry. Právě vánoční trhy jsou ale v celé Evropě už několik let také důvodem ke zvýšeným bezpečnostním opatřením. Jak je vidět, ani ta ale nejsou dostatečně efektivní. Tři mrtví a čtrnáct zraněných přímo na ulici v centru města jsou toho asi jasným důkazem. Ale dá se podobným událostem na systémové úrovni skutečně zabránit? Policie samozřejmě okamžitě uzavřela centrum města, nikdo nemohl tam ani ven. Lidé zůstali uvězněni v hotelích a okolních barech. To byla jistě ta příjemnější varianta.

Proč generál Lorenc nakonec unikl spravedlnosti

Proč generál Lorenc nakonec unikl spravedlnosti

Středa, 12 Prosinec 2018 09:32 Aleš Rozhnal

Někdejší komunistický šéf Státní bezpečnosti Alojz Lorenc (vlevo na snímku) se veřejnosti připomněl díky svému vystoupení na půdě Univerzity Karlovy. Údiv vyvolal i fakt, že Česká republika neprosazuje výkon jeho trestu odnětí svobody, který přitom nabyl právní moci. Proč to tak je?

Radim Valenčík: K požadavkům žlutých vest

Středa, 12 Prosinec 2018 09:16 Radim Valenčík

Obecně platí, že bez "revoluční teorie nemůže být revoluční hnutí" a není dobré zapřahat vůz (hnutí rozhořčených lidí) před koně (teoreticky připravenou "tažnou" reprezentaci). Tak jsem si vzpomněl na slova V. Lenina z jeho "Co dělat?" (cituji ze slovenské verze, českou jsem on-line v digitalizované podobě nenašel):

Jsou žluté vesty podvod? Tj. „pařížský majdan“?

Úterý, 11 Prosinec 2018 09:00 Radim Valenčík

 

Jaroslav Bašta napsal vynikající studii s hodně sdělujícím názvem "Společnost, kde se nerespektují volby, se zákonitě posouvá k totalitě". Slovo do pranice a je dobré si ji přečíst.

Zbyněk Fiala: Brexit na rozcestí

Úterý, 11 Prosinec 2018 08:13 Zbyněk Fiala

Británie má na vybranou. Brexit, za který zaplatí Severním Irskem, nebo nové referendum a volby. Podle čerstvého rozhodnutí Evropského soudního dvora přitom není problém Brexit jednostranně zrušit, Británie nepotřebuje souhlas všech 27 členů EU.

Glosa: Macron překročil čáru jako první

Pondělí, 10 Prosinec 2018 08:17 Radim Valenčík

 

Zašlo to hodně daleko. Každý režim se snaží, když je v úzkých, zachránit tím, že si najme provokatéry, kteří zapalují auta či vybíjejí obchody chudším středním vrstvám, případně napadají policisty a znesvěcují symboly hrdosti země. Na maloměšťáka to zabere. Zvlášť, když to mediální mainstream zveličí.

Zbyněk Fiala: Francie v pohybu

Pátek, 07 Prosinec 2018 08:18 Zbyněk Fiala

Žluté vesty připomínají dřívější protestní hnutí ve Španělsku a Itálii, která se probila až k vládní moci.

strana 1 z 150

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB