Komentáře

Zezelenalé Bavorsko

Zezelenalé Bavorsko

Pátek, 19 Říjen 2018 08:29 Aleš Valenta

Prognózy se tentokrát naplnily. CSU ztratila oproti minulým volbám skoro čtvrtinu voličů a se zhruba 37 % hlasů „dosáhla“ nejhoršího výsledku za posledních 50 let. Ztratila absolutní většinu a bude odkázána na koaliční spolupráci. Ztráta křesťanských sociálů jde především na vrub voličů, zklamaných zbabělou migrační politikou strany, jak ji reprezentuje spolkový ministr vnitra Seehofer. Většina z nich přešla k AfD. Ale CSU doplatila také na ztrátu kmenových voličů v důsledku silné vnitroněmecké migrace – v posledních asi 15 letech se z Bavorska do jiných spolkových zemí odstěhovalo asi 1,5 mil lidí a zhruba stejný počet se ze zbytku SRN přistěhoval.

SENÁT, proč by? Jistoty, pro koho?

SENÁT, proč by? Jistoty, pro koho?

Pátek, 19 Říjen 2018 06:05 František Kuba


Bylo pondělí 15. října a printový tisk, agentury a sociální sítě přinesly zprávy o tom, jak dopadlo druhé kolo senátních voleb, a co od toho máme očekávat. Vše podstatné se mi ale překrývá s kresbou a textem Miroslava Kemela, kterýžto praví: „Je to zásadní zlom pro tuto zemi. ODS vyhrála volby, o které volič neměl zájem“ (Právo 15. října, stránka komentátorů).

Josef Bernard: Narovinu, byl to debakl a pořádný!

Josef Bernard: Narovinu, byl to debakl a pořádný!

Středa, 17 Říjen 2018 06:07 Josef Bernard

 

No, řekněme si to narovinu. Byl to debakl a pořádný. Nemá cenu si nic nalhávat. Přitom postup léčby nebyl tak náročný. Držet se základních mantinelů svoboda, demokracie, solidarita a prosperita. Namísto toho jsme se zejména intenzivně opalovali. (na snímku autor komentáře)

Zbyněk Fiala: Brexit jde hlavou do zdi

Zbyněk Fiala: Brexit jde hlavou do zdi

Středa, 17 Říjen 2018 05:30 Zbyněk Fiala

Po neúspěchu britských návrhů na summitu EU v Salzburgu se nedaří ani reparát. Premiérka Theresa Mayová nedokázala prodat své návrhy na budoucí vztahy s EU ani doma, a tak na náhradní říjnovou vrcholnou schůzku v Bruselu, která měla dospět k základům dohody, nemá co předložit.

Pohrdání jako mezinárodní norma

Úterý, 16 Říjen 2018 07:37 Pavel P. Kopecký

Žurnalisté si obvykle výrazně všímají, když jejich kolegové sejdou ze světa násilnou smrtí. Tomu věnují ve svých sdělovacích prostředcích nemalou pozornost, protože je fakt, že cech "hlídacích psů demokracie" bývá často v hledáčku politických, hospodářských nebo kriminálních špiček. Nezřídka úzce propojených skupin, které se provázaností svých mocí někdy ani tolik netají.

Ladislav Žák: Dokonáno jest…

Pondělí, 15 Říjen 2018 08:39 Ladislav Žák

 V návaznosti na výsledky druhého kola senátních voleb si dovolím předložit laskavému čtenáři třetí a poslední text z mého letošního malého volebního cyklu (viz Ladislav Žák: Kostky jsou vrženy, mandáty rozdány…).

Voliči falešnou levici nepotřebují a volit ji nebudou

Pátek, 12 Říjen 2018 06:47 Vít Klíma

 

V tisku se čím dál častěji objevují analýzy, proč „levice“ dopadla v komunálních volbách jak „sedláci u Chlumce“. Nejčastěji se v nich uvádí čtyři základní důvody: personálního charakteru, chybného hodnotového zaměření, účasti na vládě s ANO a kopírování trendu v zahraničí. Obzvlášť talentování politici hovoří i o páté příčině: chybné komunikaci s veřejností, čímž míní své úspěchy, které jí zůstaly utajeny.

Kam kráčí levice

Čtvrtek, 11 Říjen 2018 06:56 Zbyněk Fiala

 

Nejsme sami, kdo si klade tuto otázku po volbách, ve kterých tradiční levicové strany prakticky vymizely ze scény. Francouzský levicový digitální týdeník l´Obs (dříve Nouvel Observateur) se pokusil vytáhnou šest hlavních ohnisek současných bojů progresivců. Předkládám to s pár doplňujícími poznámkami.

Jiří Zimola: Levice se kvůli krizi ČSSD dostala do defenzívy

Čtvrtek, 11 Říjen 2018 06:22 Jiří Zimola

Volby skončily. Je rozhodnuto. Voliči vystavili vysvědčení kandidátům a stranám v komunálních i senátních volbách. Pro sociální demokracii musí dnešek znamenat odraz ode dna a nový začátek. Další příležitost už nepřijde. Je čas vyhlásit mobilizaci a povolat k záchraně nejstarší demokratické levicové strany v zemi všechny, kteří budou mít zájem pomoci, včetně těch, kteří v minulých letech byli odejiti nebo sami odešli.

strana 1 z 142

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB