Putinovo horké jaro 

Medveděv Navalnyj youtubeZvědavost mi nedala, a tak jsem se podíval na video Navalného Fondu proti korupci, které se věnuje premiéru Medveděvovi.

 

 

 

Navalnyj je nesporně charismatický řečník a celé video je zručně sestaveno tak, aby kombinace fotografií luxusních vil, jachet a organizačních pavouků, ve kterých sice Medveděv přímo nefiguruje, ale jsou tam nepochybně lidé mu blízcí (včetně některých ruských oligarchů), může působit na běžného diváka dost důvěryhodně. Nejde pochopitelně o ruského premiéra. Úder je veden proti Putinovi a především proti Rusku a jeho stále nezávislejší politice. A protože přímý útok je prostě nemožný, cílem je nejbližší okolí Putina. Kalkulace je jednoduchá: Putin bude muset nějak reagovat. A může to jeho pozici oslabit.

Vyjde to? Myslím si, že spíše ne. Pokud to mělo být signálem k další barevné revoluci, pak je to podle mého názoru špatné hodnocení Putinovy pozice. A to nejde jen o relativně malé množství demonstrantů, kteří by měli tvořit potřebnou doprovodnou atmosféru. Nakonec v Kyjevě na Majdanu také nebyly statisíce…. Navalnyj ale proti sobě nemá ustrašeného Janukovyče, ale v Putinovi politika, který spolehlivě ovládá všechny registry moci. Připadá mi ostatně dost nepravděpodobné, že by ruské tajné služby o přípravě kompromitujícího videa nevěděly. A že by mu nedokázaly – pokud by Putin chtěl – předem zabránit. Přímo se nabízí spekulace, že se to video vlastně hodí. Medvěděv je ostatně dlouhodobě trnem v oku té spíše nacionalisticky orientované části ruského politického spektra. Politika je zkrátka dost tvrdý byznys.

 

VIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=qrwlk7_GF9g

 

 

Autor je vydavatelem Literárních novin. 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Úterý, 28 Březen 2017 11:07 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB