Co dělat?

 

Erb český levPo 28.říjnu a 17.listopadu rozbouřené vlny boje proti komunismu,Číně,Rusku a hlavně Miloši Zemanovi trochu utichly. Pochopitelně jen dočasně. Přesto bychom toho mohli využít k položení poměrně jednoduché otázky: Svět se nepopiratelně mění a volba nového amerického prezidenta je toho jen jedním z příkladů. Co má v této situaci dělat Česká republika?

 

Nikdy nezapomenu na jeden – trochu zvláštní – zážitek z počátku devadesátých let. Po nějakém jednání ve Frankfurtu nad Mohanem s obchodními partnery mne vzali sebou na večerní party po výroční konferenci jednoho velkého podnikatelského sdružení, kde měli svoje přátele. A jak jsme tak popíjeli, jeden z těch německých podnikatelů mi řekl v návaznosti na diskuzi o české privatizaci: Neumíte si představit, co nás to stálo úsilí, než jsme po válce získali zpět naše podniky od vítězů ve válce. Dejte si na to při privatizaci pozor!
Co tím mám na mysli? Německá politika – a jde o tehdy tzv. západoněmeckou politiku – si velmi přesně definovala zájem, nebo jinak řečeno cíl, kterého chce po zničující válce dosáhnout. Obnovu německé hospodářské síly a sjednocení rozděleného Německa. Na tom se shodly všechny hlavní politické síly a také to důsledně po desítky let prosazovaly. A také toho dosáhly.
V moderních českých dějinách se dají najít dva obdobné příklady. Jedním je určitě založení československého státu po rozpadu Rakouska-Uherska a druhým jeho obnova po druhé světové válce. Ale tím to zjevně končí. Všechna ostatní mezidobí až do dnešních dnů jsou protkána žabomyšími spory a osobními útoky. A posluhováním různým zahraničním silám.
Je to zvláštní, ale současná situace ve světě i v Evropě znovu nabízí české politice šanci definovat české zájmy a pokusit se je prosadit. Je to tak složité? Nezdá se mi. Nakonec vždy šlo a znovu půjde o zachování národní, státní a ekonomické samostatnosti. Jistě, při využití všech možností kooperace s okolním světem. Politik,nebo politická strana, který nebo která s takovým programem přijdou, mají velkou šanci na úspěch. Ačkoliv nejde jen o úspěch. Jde o pozitivní místo v historii národa a státu. Najde se někdo?

 

Autor je vydavatelem Litrárních novin

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pondělí, 21 Listopad 2016 14:24 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB