Nehezké výročí

Email Tisk PDF


operace Barbarossa útok na SSSR22.června 1941 překročily jednotky fašistického Německa pohraniční řeku Bug a začala – přepadením Sovětského svazu - konečná fáze druhé světové války.

 

 

Skončila rudou vlajkou nad Berlínem a Hirošimou, desítkami miliónů mrtvých, nepředstavitelným utrpením národů – i německého. Je to už 75 let a často se zapomíná, někdy se i zapomenout chce. Nemyslím si, že je to dobře a dokážu pochopit současné ruské politiky, že je zneklidňuje stahující se pás vojenských základen kolem jejich země. A hysterická prezentace Ruska jako agresora, jako nepřítele. I když druhá světová válka byla strašná, ta, o které se teď často dovídáme z úst různých generálů (bohužel většinou NATO), by nebyla jen hroznější. Byla by to konečná pro většinu populace na této zemi. Představa, že by se dala vyhrát, je zcela iluzorní. Braňme se válce, prosím!


Autor je vydavatelem Literárních novin.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 


Akademie Literárních novin vás zve na kurz

Soudobé československé a české dějiny – významná výročí 2018

Lektory kurzu jsou vědečtí pracovníci Ústavu soudobých dějin Akademie věd České republiky

Oldřich Tůma a Jiří Kocian.

Kurz se zabývá československými a českými soudobými dějinami v souvislosti s významnými výročími roku 2018: 1918 vznik samostatného státu ČR, 1938 Mnichovská dohoda, 1948 komunistický převrat a 1968 konec Pražského jara, a to v kontextu mezinárodních souvislostí včetně studené války.

Středa a čtvrtek 10. a 11. ledna 2018 * 10:00 hod. až 16:00 hod. * 20 účastníků * Korunní 810/104, budova D, Praha 10-Vinohrady * 2400 Kč včetně oběda a občerstvení

Kurz je akreditován MŠMT ČR

AKADEMIE.LITERARKY.CZ

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB