Prohrál Babiš, vyhrál Sobotka?


policie ČR logoChovanec podepsal a tak se můžeme začít ptát. Odpověď na tuto otázku by ale byla možná jedině tehdy, kdybychom znali skutečné cíle aktérů tohoto sporu. Můžeme jen spekulovat.

 

 

 

Chtěl Andrej Babiš mít svého člověka na tomto citlivém místě policie? To je varianta číslo jedna. Jeho místy až hysterické reakce na reorganizaci a argumenty, které přitom používal, takové vysvětlení nabízejí. Poměrně pozorně jsem sledoval jeho vystoupení v pořadu Interwiev24 České televize a neslyšel jsem jediný věcný důvod proti reorganizaci. Tedy kromě boje proti korupci, kterou plukovník Šlachta zosobňuje a snaze reorganizací rozprášit celý policejní útvar boje proti organizovanému zločinu. Ani jedno, myslím, není tak úplně pravda.V tomto útvaru pracují stovky policistů a nezdá se, že by je někdo vyhazoval. A Robert Šlachta se ve veřejnosti zapsal spíše monstrózními akcemi, kterým se teď v podhradí ironicky říká „zátah na kabelkovou Janu". Také olomoucká akce, do které byl vtažen hejtman Rozbořil, nějak usnula a nemá žádné pokračování. A kdyby tehdy hejtman rezignoval, k čemuž ho vybízela i jeho rodná strana, skončil by teď někde v propadlišti dějin. Pochopitelně bez omluvy.


Obával se premiér Sobotka, že věčné a vděčné okopávání jeho kotníků kolem OKD, může skončit podobně dramaticky jako u předchozího premiéra Nečase? A proto chtěl mít ve vedení příslušného policejního útvaru jiného šéfa? Což je varianta číslo dvě.


Možná je ale i třetí varianta. Třeba chtěl policejní prezident prostě dát do pořádku vztahy v policii a použil pro to reorganizaci. Tato varianta se mi dost líbí, protože si neumím představit variantu číslo dvě, která by – v případě, že by ji někdo vážně zvažoval - byla tak špatně komunikačně připravená, jak to trojice Sobotka, Chovanec a Tuhý společnými silami dokázali. Přitom varianta číslo dvě a tři se docela doplňují.


Co bude dál? Hnutí ANO by vládu opouštět nemělo, protože by současná vláda s rozkoší mlaskající opozicí existovala dál jako menšinová. A cesta k předčasným volbám není tak jednoduchá, jak se možná Andreji Babišovi zdálo. Zdá se mi, že „vystřelil na Auroru" poněkud předčasně. Vydrží tu prohru? Bude s tím mít určitě značný osobní problém, ale chce-li dělat politiku i nadále, bude muset. Existuje ovšem vážné nebezpečí, že po čase se objeví další Čapí hnízdo. Nepochybně je už v počítačích příslušných politických technologů připraveno. Političtí matadoři nemají nováčky rádi!

 

Autor komentáře je vydavatelem Literárních novin.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Středa, 15 Červen 2016 20:21 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB