Vše při starém

protiatomová výbava ilustraceOčekávat, že by se snad lidstvo poučilo z historie, je samozřejmě dost zbytečné. Sledoval jsem ctihodné evropské politiky, jak si v Kyjevě prohlížejí výstavu údajných ruských zbraní, které mají dokazovat účast ruské armády v ukrajinském konfliktu. A naslouchal jsem bleskovému vyřešení atentátu v Charkově. Jak jinak, organizátoři sedí v Rusku. Nějak je zapomenuto sestřelení malajsijského letadla, nějak se zatím nepodařilo vyšetřit, kdo vlastně střílel na Majdanu a upálení občané v Oděse si za to nejspíš mohou sami. A tak bychom mohli pokračovat.

 


Můj problém je, že si mnohé pamatuji a odmítám to zapomenout. Po srpnovém osvobození od kontrarevoluce v roce 1968 – v té době jsem byl novinářské ucho v redakci Mladé fronty – jsme se například dozvěděli, že v této redakci, do které jsem denně chodil, bylo skladiště zbraní. A s nimi jsme měli bojovat proti socialismu, čemuž bylo třeba zabránit. Nejlépe obsazením Československa. Byl tam ovšem jeden drobný problém: V redakci samozřejmě žádné zbraně nebyly. Invazní jednotky je objevily, jistě na doporučení svých českých přátel, v tiskárně Mír. Tam se, pravda, deník Mladá fronta tiskl, ale byla to jiná firma. A ta měla, jak to tehdy bylo zvykem, jednotku Lidových milicí. A ta měla socialismus spíš bránit, pokud si dobře vzpomínám. 


Snažím se zachovat si chladnou hlavu, ale někdy je to opravdu náročné. Zejména když vidím ty zapálené bojovníky, kteří by nejlépe zítra táhli na Rusa. Dobrý voják Švejk v globálním pojetí. Co když se ten Rus začne bránit? Díval jsem se do šatníku a nějak jsem nemohl najít protiatomovou pláštěnku, která patřila k nezbytné výbavě vojáka Československé lidové armády. Možná nám je začnou brzy rozdávat.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pondělí, 23 Únor 2015 13:01 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB