Co s tou historií?

 

Jacenjuk foto youtubePředseda ukrajinské vlády Jacenjuk už proslul několika zajímavými výroky, ale teď se mu – při jeho nedávné návštěvě Berlína – podařil   jeden obzvláště hodný zaznamenání. V interview pro televizi ARD řekl, že si, cituji „všichni dobře pamatujeme na sovětskou invazi na Ukrajinu a Německo“.

 

Toto nekonvenční historické hodnocení vyvolalo samozřejmě velmi kritické ohlasy z Moskvy. A oficiální žádost německé vládě o stanovisko (Už se těším, jak bude znít!) A tisková mluvčí Jacenjuka to žehlila tím, že pan premiér měl na mysli rozdělení Německa a vznik hranice,která měla zabránit pohybu obyvatel z východu na západ země.

 

 Osobně se mi nejvíc líbila glosa časopisu Der Spiegel. Skutečně si všichni pamatujeme, napsali tam, jak sovětská vojska od roku 1942 bezohledně postupovala na Západ. Nezastavila se ani před tím, pronásledovat vojska demokraticky zvoleného říšského kancléře Adolfa Hitlera přes ukrajinské území. Nakonec Sověti narušili východní hranice a pronikli na německé výsostné území, jak si všichni s panem Jacenjukem dobře vzpomínáme.

 Vtipné,že? Ale současně naprosto tragické. Opravdu nemusím prezidenta Zemana, ale teď se může na Hradě někde tiše pochechtávat.

Autor je vydavatelem Literárních novin.

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Sobota, 10 Leden 2015 11:31 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB