Poslední ministrův přešlapjehlickaKulturní politika v uplynulých letech vyvolala několik slušně navštívených demonstrací. Ministra Václava Jehličku i pravicový tisk při bilancování přeběhlické vlády označil jako nejhoršího ve svém resortu od roku 1989. Na apríla ministr ještě stihl jmenovat nového ředitele Památníku národního písemnictví – bez výběrového řízení, bez komunikace se Společností přátel PNP, občanským sdružením, kde své služby nabízí řada odborníků. Organizace existuje více než rok a ministr o ní ví. Přesto jeho krátká odpověď na věcné připomínky Společnosti přátel PNP a na žádost o výběrové řízení obsahuje pouze několik frází a konstatování, že ředitele už jmenoval. K věcným připomínkám přitom patřily i věci těžšího kalibru. Odborníci ze Společnosti jsou přesvědčeni, že záměr odstěhovat sbírky do zátopové oblasti v Terezíně odporuje zákonům a předpisům, jež vymezují možné způsoby nakládání s archivními materiály.
Pan ministr ve svém dopise píše, že je potěšen snahou Společnosti přátel PNP. V klíčových otázkách s ní ale zachází, jako by neexistovala. Dalo by se tedy dedukovat, že je potěšen tím, že Společnost svou snahu vyvíjí někde v ústraní a neškodně. Asi jako kdyby hrála na Letné kuličky, klidně tam, co měla stát nová Národní knihovna. Nabízí se otázka, zda takové chování je jen projevem unaveného člověka v demisi, nebo projevem něčeho, co je dáno profilem politické strany, která ministra nominovala.
KDU-ČSL se možná nedostane do parlamentu, čímž se celá věc vyřeší. Hledejme ale v působení jednoho ministra přeběhlické vlády prvky, které se dají zobecnit. Byl to ministr, který působil dojmem nemoderního člověka, který se necítí dobře ani v Praze, ani v ministerském křesle. Měl odstoupit: nejpozději, když bylo zřejmé, že se mu nepodaří prosadit církevní restituce, za které lidovci prodali prezidentskou volbu. Truchlivé dokumenty o Památníku národního písemnictví jsou v tomto kontextu jen dobře čitelným a doložitelným důkazem dlouhodobé krize v resortu kultury. Tuto krizi musí řešit ministerstvo, které bude komunikovat s odborníky a občanskou společností. Návrh Strany zelených, aby se v letní vládě stala ministryní kultury Marta Smolíková, jde správným směrem. Jen by člověka stejného typu nebo přímo Martu Smolíkovou měla navrhnout strana s vyšším volebním výsledkem. Zatímco ředitelé a ředitelky institucí svou váhu získávají průhledným výběrovým řízením, ministři a ministryně ji získají volebním výsledkem strany, která je nominovala, a schopností mít svou politickou stranu skutečně za sebou.
Vzpomeňme si, že KDU-ČSL vyslala a možná i obětovala Václava Jehličku poté, co se ministryně nominovaná touto stranou v křesle ani neohřála, protože natvrdo zjistila, že to, co ji nominovalo, byla opravdu politická strana. Režisérka Helena Třeštíková tak alespoň pro lidovce získala rekord v soutěži o ministryni s nejkratší dobou ve službě.
Dvacet let po revoluci je třeba posuzovat kompetence jednotlivých politických stran. KDU-ČSL se projevila jako útvar, který nedokáže v oblasti kultury rozeznat základní problémy a reagovat na ně. Můžeme vyslovit podezření, že je hluchá jaksi z podstaty věci, protože je do sebe zahleděná, nekomunikativní, nemoderní a provinční. Blížící se volební kampaně mohou této straně posloužit k tomu, aby taková podezření rozptylovala. Ta tu ale jsou, i vinou ministra Jehličky. V personální politice může udělat chybu každý, některé chyby ale vyplývají jaksi z podstaty věci. Voliči vnitřní smrt stran cítí a chovají se podle toho.
Marta Smolíková je pro post ministryně kultury osobně i typově dobrá volba. Takováto osobnost by jednala a jednala by kompetentně, nepředpokládala by dál a tiše, že nás nakonec zachrání nějaké nové národní obrození. Nezachrání. I obrození je dnes komunikačním a manažerským výkonem: čím později začne, tím víc se prodraží a některé ztráty nebude možné nahradit. Na kulturu se šrotovné zavést nedá, ale šrot se z ní produkuje snadno. Obrození se dle vlastenecké legendy spouští po temnu. Už je na ně čas.
AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Úterý, 21 Duben 2009 09:05 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB