Měsíc v sedle. Knížka o úžasném závodu od Lauren St Johnové

Ivo Fencl Čtvrtek, 19 Červenec 2018 08:17

Zdůrazňovat, že byla nějaká publikace navržena na Knihu roku (Lidovými novinami) je legitimní, ale diskutabilní. Jeden muž anketou oslovený se totiž kupříkladu bohorovně doma přeptal dcerky, kterou knížku by navrhla ona. Kdyby navrhla blud, ocitl by se v Lidovkách taky? Nevím a pozornému to otci jistě tou zlou myšlénkou křivdím. On totiž věděl, že má ratolest na výši, takže tato nenadiktuje název úplné pitominky. To se skutečně nestalo a došlo na (vele)dílo Lauren St Johnové (*1966, https://en.wikipedia.org/wiki/Lauren_St_John) Měsíc v sedle.

Arnaldur Indriđason: Hlas

Čtení Čtvrtek, 19 Červenec 2018 07:58

Každé Vánoce proudí do Reykjavíku turisté, aby prožili svátky netradičně. Když je ale ve sklepě renomovaného reykjavického hotelu nalezen uškrcený vrátný, je idyle zdá se konec. Záhadnou vraždu muže v převleku Santa Clause má detektiv Erlendur vyřešit tak, aby spolu s kolegy neznepokojili váženou mezinárodní klientelu hotelu. Pobyt na Islandu nesmí být stresující ani příliš dobrodružný! Smrt starého muže se vlastně nikoho nedotkla, nikdo se s ním nestýkal, nikomu nechybí. Kdo tedy měl zájem odstranit takového samotáře? Aby Erlendur odhalil snáze stopu, ubytuje se přechodně přímo v hotelu a znovu zjišťuje, že nitky vedou hluboko do minulosti…

Helsinský summit – nová Jalta?

Pavel Kopecký Středa, 18 Červenec 2018 08:22

Není příjemnou skutečností, že předchozí americký prezident Obama se stal nobelistou za mír ne z důvodu, kým byl, ale kým nebyl. Svým předchůdcem – Georgem W. Bushem. Manicheistickým válečným hysterikem, agresorem, jenž s arogancí texaského pistolníka, do nějž se stylizoval, destabilizoval globální bezpečnostní prostředí. K čemuž vypouštěl krycí historku, že jeho zásahy se svět proměnil v bezpečnější místo. Spojeným státům americkým tím na mezinárodním poli mnohostranně ublížil, nota bene zajistil množství čerstvých nepřátel. Včetně spousty Západoevropanů.

Http://www.Automobilovedily24.CZ

Pavel Marek: Pernštejnské ženy

Čtení Středa, 18 Červenec 2018 07:39

Pernštejnské ženy jsou v knize představeny v předivu rodinných vazeb i ve vztahu k vládnoucí dynastii, a to především ke svým habsburským patronkám.

Václav Havel, tvůrce kulis a kolaterálních ztrát

Komentáře Středa, 18 Červenec 2018 06:59

O Václavu Havlovi toho bylo napsáno a diskutováno opravdu hodně. Tento diskurs má velké rozpětí: od neónového a srdíčkového formátu nad Prahou, až po transformaci celé jeho věci do komunálního odpadu současné historie; zde správce skládky Bohumil Hrabal.

Fotoblog Fr. Dostála: Pozor na krabice!

František Dostál Středa, 18 Červenec 2018 05:51

Mohly v nich být totiž uskladněny miliony korun! Takže pozor, když si koupíte nové boty, nebo cokoliv, co v krabicích bývá uloženo.

Literáti vo Vietname – minulosť stále živá?

Téma Středa, 18 Červenec 2018 05:33

Dramatická zmena spoločenského zriadenia u nás spôsobila dramatické zmeny aj v podmienkach literárnej práce. Niekto to už dávnejšie prirovnal k prechodu zo zoologickej záhrady do džungle. A už George Orwell to komentoval výstižným postrehom, že v tej zoologickej záhrad síce vládne zlý dozorca, ale zato každé slovo zaváži. Naopak v džungli si každý hlása na plné hrdlo, čo sa mu uráči, ale v tom hluku mnohohlasov väčšine nie je rozumieť. Je to dilema, ktorá má zaujímavú vietnamskú podobu. (snímek vlevo: Chrám literatury v Hanoji, je jednou z nejstarších a nejvýznamnějších památek města. Chrám založil v roce 1070 císař Ly Thanh Tong, a je věnován čínskému filozofovi Konfuciovi. O 6 let později zde vznikla univerzita. Svědčí to tradici písemnictví v této zemi – pozn.red.)

Príbeh vietnamského básnika

Téma Středa, 18 Červenec 2018 05:08

Tento životný príbeh mi porozprával kolega z PEN International – vietnamský básnik Nguyên Hoàng Bao Viêt. Zvlášť by som ho odporúčal tým, ktorí s takou úžasnou vynaliezavosťou plačú nad osudom slovenského spisovateľa a seba zvlášť.

Dcera Sherlocka Holmese

Ivo Fencl Středa, 18 Červenec 2018 05:05

 

Je jaro roku 1910 a velkého, moudrého Sherlocka Holmese (IQ neznámo, avšak dozajista na výši) není více mezi námi: zesnul tiše před sedmi lety. Zesnul, ale Leonardu Goldbergovi, autorovi knížky Dcera Sherlocka Holmese, to nevadí a nechává nám vyprávět o novém případu dvaatřicetiletého syna doktora Watsona, muže již pátým rokem pracujícího v patologickém ústavu pověstné nemocnice Svatého Bartoloměje. A jeho tatínek, který se tam kdysi seznámil s Holmesem? Dál bydlí v čísle 221b na Baker Street.

Západobalkánské zápisky: Fotbal a nacionalismus s ním…

Svět Úterý, 17 Červenec 2018 16:37

 

Sleduji finále Francie – Chorvatsko a po jeho skončení řada telefonů a jeden z volajících mluví o tom, jak půlka Afriky vyhrála nad čistokrevnými Chorvaty. Tu máš, čerte, kropáč… Fotbalem často cloumá vášeň. Podívejme, jak je to v případě dnes ve světě oslavovaného chorvatského fotbalu… (vlevo chorvatský brankář Danijel Subašić)

Fotbalové MS očima německých médií

Milan Faltus Úterý, 17 Červenec 2018 12:25

 

Je po všem. V Německu se před, během a po mistrovství světa probíraly /probírají sportovní a politické aspekty fotbalového dění vážně i nevážně.

Co si tedy odvezl Netanjahu z Moskvy?

Tereza Spencerová Úterý, 17 Červenec 2018 10:34

Prozatím žádné okamžité stažení íránských jednotek není na pořadu dne, naopak, je tu jakási „fáze vzdoru“ damašského režimu, který touží obnovit svou mezinárodní legitimitu.

 

 

Korea a Trumpův světový řád

Pavel Kopecký Úterý, 17 Červenec 2018 07:24

Poslední léta Korejského poloostrova jsou naplněná překotným vývojem. Procesy, s nimiž jsme takříkajíc jako na tobogánu: chvíli nahoře, chvíli dole. Po summitu Trump – Kim (III.) se naivním novinářům dokonce zazdálo, že by se mohl rozdělený kout světa, ono tradiční ohnisko mezinárodního napětí, spojit do jediného celku. Nebo aspoň konečně uzavřít mír mezi KLDR a Republikou Korea. Poslat do historie důsledky internacionalizované občanské konfrontace padesátých let. Uzavřít jednu ze zástupných válek velmocí, jaké známe i ze současnosti. Například ze Sýrie.

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB