Zprávy, analýzy

Fotoblog Fr. Dostála: Světe, jak dlouho se chceš na to dívat?

František Dostál Úterý, 13 Listopad 2018 08:20

Již několik let v této zemi po sobě střílejí dvě party a umírají lidé. Ta země nese název Jemen a hrozí, že v brzké době zde zemře hlady několik milionů lidí, co představují počet obyvatel naší země. Měl by to být největší hladomor na zeměkouli za 100 let!!!

Francis Scott Fitzgerald a dosud málo známé jeho povídky

Ivo Fencl Úterý, 13 Listopad 2018 08:05

Nic ve Fitzgeraldově životě nebylo tak osobní či bolavé, aby to nemohl proměnit v umění. Dost možná ve snaze tomu porozumět nebo to přemoct. Editorka Anne Marie Danielová

Helena Sinervo: V domě básnířky

Literatura Úterý, 13 Listopad 2018 05:53

 

Román V domě básnířky je biografickým portrétem jedné z nejvýznamnějších finských autorek, mimo jiné i překladatelky Václava Havla, básnířky Eevy-Liisy Mannerové (1921–1995).

Http://www.Automobilovedily24.CZ

Cena Františka Hrubína udělena Michalu Černíkovi

Poezie Úterý, 13 Listopad 2018 05:41

 

Básník Michal Černík se stal čtvrtým laureátem Ceny Fr. Hrubína za nejlepší knihu roku středočeského autora/ Cena Hejtmana Středočeského kraje a Klubu českých a slovenských spisovatelů. Slavnostní předání ceny proběhlo dne 7. 11. 2018 v benešovském Muzeu umění a designu. Tvorbu Michala Černíka přiblížil herec Jiří Klem z Divadla ABC.

Jak vzniká a končí válka

Civilizace Pondělí, 12 Listopad 2018 16:00

 

Včera se po celém světě oslavovalo 100. výročí ukončení první světové války. Do Paříže, kde se konala ústřední oslava na vojenskou přehlídku a vzpomínkovou ceremonii přijeli představitelé některých současných světových velmocí - Donald Trump, Angela Merkelová nebo Vladimir Putin.

Literární vyhlídky (XXIV)

Petr Nagy Pondělí, 12 Listopad 2018 12:26

Nadcházející dva týdny se ponesou ve znamení mezinárodního básnického festivalu Den poezie – coby pozvánku k jeho bohaté nabídce literárních pořadů nabízím rozhovor s jedním z jeho dlouholetých organizátorů, básníkem Josefem Strakou (ZDE). Literárních akcí však tento týden nabízí dost i mimo festivalový program, včetně uvedení nových čísel několika literárních periodik. Závěrem jako vždy několik (audio)knižních tipů. (vlevo obal  audioknihy závěrečného svazku monumentální Kafkovy biografie z pera Reinera Stacha)

Ladislav Žák: Plukovník Redl II.

Komentáře Pondělí, 12 Listopad 2018 09:17

Příběh plukovníka Redla je docela dobře znám. Rakouský vysoký důstojník tajné služby zástupce velitele Kundschaftstelle , byl Rusy donucen ke spolupráci v roce 1905 kvůli své, carskou rozvědkou odhalené homosexualitě a postupně se stal agentem kde koho, kdo jemu a Rusům zaplatil. Francouzů, Italů, Srbů a v neposlední řadě i samotné Černé ruky. Uplynulo osm let, byl rakouskou službou odhalen, přiznal se a v zájmu zachování všeobecné korektnosti, které se tenkrát říkalo společenské dekórum, vojenského tajemství a částečně i jeho vlastní cti byl vyzván kolegy důstojníky k sebevraždě. Zastřelil se ve vídeňském hotelu v květnu 1913. Od jeho odhalení do jeho sebevraždy neuplynul ani jeden den.

Vzpomínka na Honzu Petránka

Komentáře Pondělí, 12 Listopad 2018 08:57

Odešel Honza Petránek, velký člověk. Můj kamarád a zároveň vzor. V srpnu jsem ho oslovil a požádal, zda by se mnou neudělal rozhovor pro Literární noviny.

Josef Škvorecký podaný populárně... a skvěle

Ivo Fencl Pondělí, 12 Listopad 2018 08:52

Výpravná publikace „pod stromek“ Josef Škvorecký. Prima sezóny 1924-2012, již koncipoval Václav Krištof, obsahuje množství barevných fotografií a jiných ilustrací a kvantum zajímavého textu. Informativní, bez her na hlubiny důstojnosti, a právě taková by se Josefu Škvoreckému (1924-2012) patrně líbila.

S básníkem Josefem Strakou o festivalu Den poezie

Poezie Pondělí, 12 Listopad 2018 08:37

V neděli 11. listopadu 2018 začal jubilejní 20. ročník mezinárodního básnického festivalu Den poezie (http://www.denpoezie.cz/), který v průběhu příštích dvou týdnů nabídne desítky literárních akcí po celé České republice. Jedním z jeho dlouholetých organizátorů je básník Josef Straka (níže na fotografiích), neúnavný propagátor české poezie.

Ivo Harák: Pět povídek z nadskutečna

Čtení Pondělí, 12 Listopad 2018 06:00

Kniha povídek Ivo Haráka, který se dosud věnoval převážně psaní poezie. Slovy ilustrátora Patrika Linharta – fantasranda; slovy autorovými žánr postfantasy. Nečekaně nekorektní a nevázaně vážné.

Zemřel Jan Petránek: Poslední rozhovor pro Literární noviny

Rozhovory Neděle, 11 Listopad 2018 07:41

 

Včera ve věku 86 let zemřel Jan Petránek, výrazná osobnost české žurnalistiky. Patřil k silné generaci, která změnila tvář Československého rozhlasu. V srpnu jsme zveřejnili rozhovor s ním, který nyní opět publikujeme.

Novinář Jan Petránek v roce 1993 odešel do důchodu. Jakoby to nebylo ale vůbec vidět. Stále je vítán v médiích, aby vyslovil své názory k současnému dění. Své postřehy čerpá z bohatého života, především práce v Československém rozhlase, odkud byl začátkem normalizace vyhozen a musel se živit manuální prací. Stal se signatářem Charty 77 a přispíval do samizdatových Lidových novin.

Jak se to multikulturalismu nepovedlo

Glosář Neděle, 11 Listopad 2018 06:17

 

Je to celkem známá poučka: Čím víc se tlačí na pilu, tím spíš se pila zakousne. Může to mít tisíc a jednu variantu v běžném životě, ale většinou to platí beze zbytku.

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB