Jessenová Ida: Nový čas

Čtení Neděle, 22 Duben 2018 09:26

Roku 1904 přichází do městečka Thyregod mladá učitelka Lilly. Uprostřed vichrného jutského vřesoviště má vést nově zřízenou školu. V lodním pytli si s sebou veze mladistvý elán, pár třísek na podpal, ale také deník, do kterého si stačí zapsat pouhých několik vět. Vzápětí ji pohltí práce i první velká láska a na psaní nemá pomyšlení.

Sjezd KSČM: Floskule a pragmatismus

Komentáře Neděle, 22 Duben 2018 06:49

Poběhl mimořádný, desátý sjezd Komunistické strany Čech a Moravy. Komentář jsem psal před jeho zahájením a k psaní mne vedla mimo jiné skutečnost, že sjezd je reálně zlomový, ježto volební proces ozřejmil, že domnělé „perpetum mobile" formální antisystémovosti se po třiceti letech zastavilo a něco se s tím musí dělat.

O zpěvech hymnických až posvátných

Komentáře Neděle, 22 Duben 2018 05:25

Bylo to v první polovině padesátých let, kdy nám jeden pan (soudruh) učitel zaséval do pubertálních srdéček sémě nacionalismu až vypjatého šovinismu (slovo xenofobie nebylo používané). Nebojte se, to vyjadřování mi nezůstane, to si jen tak pohrávám s možnostmi češtiny. Nezůstalo jen při tom. V hodinách dějepisu nám namísto osnovami nařízeného učiva podrobně líčil hrůzná mučení, vyčtená z Kata Jana Mydláře.

Http://www.Automobilovedily24.CZ

Mediální válka v Sýrii

Komentáře Sobota, 21 Duben 2018 07:35

 

Po dohodě s kolegyní, známou válečnou reportérkou Lenkou Klicperovou (šéfredaktorkou časopisu Lidé a země) předkládám její krátký komentář k posledním událostem ve válčící Sýrii. (vlevo fotografie autorů komentáře)

Tereza Spencerová: Pro ty‚ mluvící hlavy, u nás by návštěva v Sýrii mohla být na infarkt

Rozhovory Sobota, 21 Duben 2018 07:00

 

„Jako by ty raketové útoky, ať už bylo jejich motivem cokoli, jen dál posílily domácí pozici Bašára Asada a stmelily za ním ‚šiky‘ Syřanů. Jako houby po dešti v ulicích, na nárožích nebo domech přibývá jeho plakátových portrétů a u každého je napsáno, kdo jej zaplatil, aby se vědělo, kdo mu fandí víc. A nezdá se mi, že ten vztah Syřanů k Asadovi je nějak vynucený, naprostá většina z nich to bere jako samozřejmost…

Bernard Cornwell: Blázni a smrtelníci

Čtení Sobota, 21 Duben 2018 06:32

Bernard Cornwell nás přivádí do svého oblíbeného historického období – alžbětinské éry – a přináší intimní náhled do života tehdejšího divadla.

Důchodová reforma jako podvod století

Glosář Sobota, 21 Duben 2018 06:23

Důchodová reforma bývala kdysi velkým tématem. Pak načas nějak vysublimovalo. A náhle se opět vrací. Mluví o něm vláda. A nedávno o něm mluvil i guvernér České národní banky Jiří Rusnok.

Hranaté hrnky, ouška jako počitatelné figury a dada

Jan Dočekal Pátek, 20 Duben 2018 11:14

 

Deset čtyřbokých hrnků s oušky ve tvaru figur vymodelovaných do číslic a ke každému dada říkanka. Může to jít dohromady? Nepochybně ano. A s přidáním obdivu nad kreativitou sochařky a keramičky Šárky Radové, která to vše udělala.

Měl Vladimír Putin razantně odpovědět?

Komentáře Pátek, 20 Duben 2018 09:36

 

Noviny Gazeta Wyborcza píší, že po té co Vladimír Putin nijak nezabránil útoku koalice, ocitl se na sociálních sítích pod palbou svých spoluobčanů za to, že je příliš "měkký". Někteří dokonce píší, že americký útok byl pro Rusko „pořádnou fackou“. Jiní si zase stěžují: "Ano, bombardují a budou bombardovat a Rusko v reakci svolá brífink. Umíme jen žvanit. Putin zklamal, už ho nebudu volit. Ukázal se slabý“.

Z Damašku: Koho vlastně zajímá „chemický útok“?

Tereza Spencerová Pátek, 20 Duben 2018 08:17

Válka v Sýrii, nebo lépe, v Syřanech, bude pokračovat dál, i dlouho poté, co jednou snad zmlknou zbraně.

 

Představujeme nejkrásnější české knihy roku 2017

Literatura Pátek, 20 Duben 2018 08:06

53. ročník soutěže Nejkrásnější české knihy roku zná své vítěze. Jejich slavnostní vyhlášení proběhlo ve čtvrtek 19. dubna v pražském letohrádku Hvězda. Večerem provázeli herci Marek Daniel a Arnošt Frauenberg a své ceny v jeho průběhu rozdaly též Spolek českých bibliofilů, SČUG Hollar, Svaz polygrafických podnikatelů a Památník národního písemnictví společně s Uměleckoprůmyslovým museem.

Holubi na Bruselské střeše, pár pírek v naší dlani

Komentáře Pátek, 20 Duben 2018 07:46

 

Česká televize dává prostřednictvím svých nezáživných vstupů nahlédnout do světa „vrcholné politiky“ v České republice. Politiků, politologů a komentátorů jsou přehršle, takže člověk ze sídliště je dávno přestal vnímat.

Laetitia Colombani: Cop

Čtení Pátek, 20 Duben 2018 07:14

 

Tři ženy žijící ve třech různých světadílech, tři rozdílné osudy…Navzájem se neznají, nejspíš se nikdy nesetkají, a přesto je spojí intimní pouto jako symbol toho, co mají společného: touhu vzepřít se nepřízni osudu, sílu vzdorovat, bojovat za svou důstojnost a štěstí.

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB