Zprávy, analýzy

Komentáře, blogy

Novinky od Marxovy hlavy

Milan Faltus Neděle, 23 Září 2018 06:07

 

„Co budeme dělat o Letnicích, až bude kvést luční kvítí, pojedeme do Karl-Marx-Stadtu, kde stále slunce svítí ..."

Hvězdné výlety

A co dál Neděle, 23 Září 2018 06:00

 

Tak dobrá, přesnější by bylo hvězdicové, ale přiznávám se, rafinovaně jsem zvolila přitažlivější titulek, abych… no zkrátka přitáhla pozornost.

K vydavatelskému počinu Bedřicha Kočího

Miroslav Vejlupek Neděle, 23 Září 2018 05:39

Před sto lety, před sto lety (a v říjnu to bylo) vydal pražský nakladatel Bedřich Kočí Lidovou tiskárnou J. Skalák vyexpedovanou historicky ojedinělou Národní čítanku. Uspořádali ji Cyril Merhout a Bohumil Němec, přičemž motiv měli jednoznačný: českého ducha více vzdělat, více sebeuvědomit. Dle našeho zvolili způsob vpravdě příhodný - totiž široký záběr tematický.

Http://www.Automobilovedily24.CZ

Víkend s fejetonem č. 4

Literatura Sobota, 22 Září 2018 06:10

 

„Psát fejeton je tolik, jako na pleši navíjet kadeře; jenže obecenstvu se tyto kadeře zamlouvají líp než lví hřívy myšlenek."

Tereza Spencerová: Smutné signály

Rozhovory Sobota, 22 Září 2018 06:07

Homs (obr. vlevo) je depresivní, Damašek žije normálně, vypráví své dojmy z cesty do Sýrie Tereza Spencerová.

Nesnesitelná lehkost slov

Na okraj Sobota, 22 Září 2018 06:07

 

Moderní doba s sebou přináší neobyčejnou demokracii ve veřejném prostoru. Každý si říká, co chce, velice často (ba skoro většinou) i tehdy, když nemá co říct a mluví jen pro sám akt mluvení. Takový úkaz je nejčastěji k vidění třeba v Poslanecké sněmovně. Demokracie slov se však uplatňuje i subtilněji. Nejen tím, že je mluveno, ale hlavně tím, co je říkáno.

Svět na hlavě

Vhled Sobota, 22 Září 2018 06:07

Také vám někdy přijde, že je ten náš svět kapku na hlavu? Mně ano. Stačí mi k tomuto pocitu průběžně sledovat zprávy o dění u nás a v zahraničí. Světoznámá tenistka, která neunese svou prohru, se považuje za bojovnici za ženská práva. Muž, který si její výlev dovolil zkarikovat – protože jest karikaturistou, je kritizován, jeho účty na sociálních sítích rušeny.

Irena Řehořová: Kulturní paměť a film

Čtení Sobota, 22 Září 2018 06:04

 

Kniha Ireny Řehořové s podtitulem „Jak se měnil obraz poválečného odsunu v české filmové tvorbě“ je příspěvkem k současné debatě o funkci a statusu (hraného) filmu jako média kulturně zprostředkované paměti.

Fejeton: Na zdi

Komentáře Sobota, 22 Září 2018 05:50

 

Jako divačku televizního pořadu Prostřeno mě zaujala zvláštní věc. Že se s vařením u nás roztrhl pytel, to je už stará vesta, snad nic jiného nemáme na práci.

Quinquaginta. Půl století se Sdružením Q

Jan Dočekal Pátek, 21 Září 2018 09:01

Proč Q? Protože je to písmeno významově, tvarově i skupinově nepříliš opotřebované. Protože jím začínají částice qua, quam, qui, quae, quod, quis, quid, quo. Protože se Sdružení Q definitivně ustavilo v qětnu 1969 (Ludvík Kundera).

Pocheho epocha 2 aneb Sirotčí vojska

Pavel Kopecký Pátek, 21 Září 2018 08:28

Pocheho bývalý asistent Petříček coby nominant na ministra zahraničních věcí je roztomilým kompromisem. Poche a kmotři stojící za ním získají natrvalo to své (nebude se tu muset ani obcházet už takhle ohýbaný služební zákon) a prezident Zeman si opět dokáže svou převahu, co současně vyhovuje Andreji Babišovi. Premiérovi, jenž místo zaminira jezdí po Evropě, aby do nitra České republiky vysílal líbivou předvolební agitaci o zadržování migrace. Do ní ostatně spadá i nekompromisní marketingový signál ve věci nepřijetí 50 syrských sirotků.

Osamělá kancléřka. Die Mutter aller Probleme (matka všech problémů)

Svět Pátek, 21 Září 2018 06:53

Horst Seehofer, německý ministr vnitra svým prohlášením o „migraci jako matce problémů“ na interní poradě, nyní i veřejně připomněl liberální přístup „mutter“ Angele Merkelové před třemi lety. Podle něj to byla její slova „to zvládneme“, která zavdala podnět k rozdělení společnosti, založení AfD s její nynější silou a ke stále větší erozi tradičních německých politických stran.

Radim Valenčík: Kauza „Sirotci“

Komentáře Pátek, 21 Září 2018 06:40

V případě kauzy "Sirotci" jsem navrhl, aby se problém, pokud se jedná o tak důležitý problém, jak se hovoří, řešil adopcí dětí v rodinách.

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB