Komentáře, blogy

Http://www.Automobilovedily24.CZ

Mojmír Grygar: Stopy našeho Listopadu

Civilizace Pátek, 17 Listopad 2017 09:40

 

Právníci a ideologové naštěstí nikdy nemohou minulost plně držet ve své moci. Ani když si pro své cíle založí dobře placené ústavy a instituce. Lidé si vždy budou klást otázky vymykající se oficiálnímu, vrchnostenskému, mediálně nejhlasitějšímu výkladu událostí. Je to věčná svízel Hamletova – otec na hradbách ho nepřestává strašit a vyzývat k potrestání starých zločinů. Víme, že dnes u nás, na rozdíl od předchozích dvou století, větší úlohu hraje zapomnění než paměť a že některé věci už, bohužel, nejde napravit. Naštěstí platí i to, že minulé věci opředené chvalozpěvy a velebením kritické myšlení zbavuje aureoly. Střízlivé ohledávání stop má vždy šanci zbavit je přemíry dobového písku a ukázat, kam vedou.

Jaroslav Rudiš: Národní třída

Čtení Pátek, 17 Listopad 2017 07:07

 

Hlavní postavou příběhu je natěrač a lakýrník Vandam, žijící osaměle kdesi na chátrajícím panelákovém sídlišti, jehož jedinou radostí je každodenní návštěva zdejší hospody zvané Severka.

Radim Valenčík: Topolánek. Havlovo a Zemanovo zdraví v ČT

Komentáře Čtvrtek, 16 Listopad 2017 10:22

 

Topolánek je to první seriózní protikandidát. Z jednoho jediného důvodu. Jak někdo vtipně poznamenal na Facebooku: „Konečně se objevil někdo jiný než Zeman, kdo není ´vítač´. A tak půjdu k prezidentským volbám. Předtím jsem neměl koho volit.“

Proč by měl Miloš Zeman zveřejnit pravdivé údaje o svém zdraví

Komentáře Čtvrtek, 16 Listopad 2017 09:57

Některá veřejná vystoupení Miloše Zemana vyvolala jak v médiích, tak na veřejnosti vášnivé diskuze týkající se jeho zdraví. Je však zdraví prezidenta věcí veřejného zájmu, o které by se měly psát články, točit reportáže a kterou by měl sám prezident veřejnosti sdělovat?

Fotoblog Fr. Dostála: Zase je slyšet o Amazonu

František Dostál Čtvrtek, 16 Listopad 2017 09:48

Ještě, než vyrostl ve středu Čech největší internetový obchod na světě Amazon, asi čtyři stejné podniky v Německu byly zrušeny.

Recenze: Marťanské charivari

Art Čtvrtek, 16 Listopad 2017 09:21

Od pondělí 13. listopadu je možné v galerii Peron navštívit výstavu Dana Trantiny a Petra Sadofsky (vlevo na snímku) nazvanou Last minute Mars - All inclusive 2017. Jak název výstavy napovídá, jedná se o výtvarnou science fiction, ve které ale vůbec nejde o životě na Marsu.

Podíl Německa, USA a dalších na revolučním chaosu v Rusku: 100 let VŘSR (3. část)

Civilizace Čtvrtek, 16 Listopad 2017 08:31


Po únoru 1917 vojáci již nemuseli v Rusku titulovat nadřízené Vaše Blahorodí, Excelence; vyšší šarže nesměli již tykat podřízeným. Nebyly ale zrušeny tituly hrabat, baronů či knížat. Prozatímní vláda ponechala původní carský administrativní aparát. Šlechtě byla garantována stavovská privilegia.

Tomáš Dosoudil: Smrt ve žluté mlze. Fritz Haber – „Otec“ novodobé chemické války

Čtení Čtvrtek, 16 Listopad 2017 07:56

Už odedávna docházelo k pokusům o válečné využití chemických látek. Ale skutečná chemická válka se zrodila až při legendárním chlorovém útoku, který podnikli Němci za první světové války u belgické obce Yprés 22. dubna 1915. Od té doby je za „otce“ moderního chemického válčení považován německý chemik světového významu, nositel Nobelovy ceny Fritz Haber (1868–1934), univerzitní profesor demokratických zásad, vědec, technik i manažer, zároveň však ctižádostivý patriot, neváhající pomoci své válčící vlasti kontroverzním bojovým prostředkem. K Haberovým obdobným aktivitám patří i jeho podíl na zajištění potřebného rozsahu německé výroby výbušnin za první světové války, zčásti též na vzniku Cyklonu B, jenž dosáhl temné proslulosti až po Haberově smrti v souvislosti s nástupem nacismu.

Eva Válková a my, Poučení (jejími pohádkami)

Ivo Fencl Středa, 15 Listopad 2017 15:12

 

Jak se stává, zákony počasí i manželství nás někdy překvapí, i když jsou předvídatelné. Z pohádky O ledové královně.

Žena z dřívějška – zajímavá inscenace činohry Městského divadla Brno. Osloví diváky?

Ze šuplíku - Literární soutěž Středa, 15 Listopad 2017 11:17

 

V sobotu 4. listopadu na scéně Městského divadla Brno proběhla premiéra hry, Žena z dřívějška, asi nejznámějšího a nejhranějšího současného německého dramatika Rolanda Schimmelpfeniga (1967), psaná na objednávku vídeňského Burgtheateru (2004) a tu byla uváděna na menší scéně (Akademietheater). (vlevo fotografie herců z inscenace).

Zeman a ti druzí…

Komentáře Středa, 15 Listopad 2017 10:13

 

Není nad to, když se jeden kandidát podobá druhému jako vejce vejci. Kteří dva jako že by si z oka vypadli? Nu, posuďte sami (Jedná se o postoj k referendům, k hodnocení bratrů Mašínů a k volebním preferencím, tedy k politické orientaci)…

V Evropě se rozhořela propagační válka

Svět Středa, 15 Listopad 2017 09:31

 

Rusko se snaží ovlivňovat situaci v Evropě a zejména v zemních západního Balkánu, a to šířením dezinformací. Toto často mnohými evropskými politiky opakované tvrzení přichází znovu, ale Federica Mogheriniová, představitelka zahraniční politiky EU tento názor právě nesdílí. (vlevo jedna z mnoha protiruských propagačních karikatur v evroských médiích)Akademie Literárních novin

vás zve na kurz

Problémy současné češtiny

Kurz je určen všem těm, kteří denně pracují s naším rodným jazykem, nebo těm, kteří o něm rádi přemýšlejí a uvědomují si, jak se mění. Budeme mluvit o tom, jak se dnes mluví a píše, a zaměříme se i na to, proč se nám v jazyce něco nelíbí. Na příkladech konkrétních jazykových provinění proti správné češtině si ukážeme dnešní nejčastější chyby ve vyjadřování psaném i mluveném v úřednických, reklamních i mediálních textech.

3. prosince od 10:00 do 16:00 hod.

AKADEMIE.LITERARKY.CZ

Telefon: 234 221 131

Výběr

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB