Komentáře, blogy

Vraždy na odvrácené straně Měsíce podle Anthony O´Neilla

Ivo Fencl Pátek, 22 Červen 2018 08:36

 

„Geniálně šílené, napínavé a zábavné.“ The Wall Street Journal

Art Depo ve vysočinských Balinách

Jan Dočekal Pátek, 22 Červen 2018 07:44

 

Clark Ashton Smith: Mimo prostor a čas (Vybrané spisy – svazek 1)

Čtení Pátek, 22 Červen 2018 07:22

 

První český knižní výbor z povídek mistra světové fantastiky.

Od uliček středověkého města Averoigne hemžících se upíry až po zářivé kupole posledního obydleného světadílu Zothique nás americký spisovatel Clark Ashton Smith (1893–1961), tento čaroděj světové fantastiky, provádí po zapomenutých říších nekromancie a nočních můr, ztracených světů a dalších dimenzí. V kouzelných krajích Hyperborey, Atlantidy a Xiccarphu se v záři blednoucích paprsků zapadajícího slunce setkáváme s ničivou magií, démonickými činy a zástupy nemrtvých…

Http://www.Automobilovedily24.CZ

Den, kdy skončila OSN

Svět Pátek, 22 Červen 2018 06:41

Rada bezpečnosti OSN, v níž se až příliš často střetávají veta USA, Británie a Francie na straně jedné a Ruska a Číny na straně druhé, v posledních letech ztrácí akceschopnost, a tím v zásadě i smysl. Přední ruský politolog v této souvislosti nabízí dystopickou vizi nepříliš vzdálené budoucnosti světa bez fungující OSN.

Ivan Binar: Co je to za druh člověka – ten pravý muž?

Literatura Pátek, 22 Červen 2018 06:01

 

Ve středu 20. června se v Divadle Viola konalo slavnostní vyhlašování cen Nadace Český literární fond za významné literární dílo roku 2017, kde 1. místo nakonec připadlo spisovateli Ivanu Binarovi (*1942) – vlevo na snímku - a jeho románu Revoluce! (nakl. Pulchra). Recenzi oceněné knihy od Lucie Palkoskové si můžete přečíst ZDE. Druhé místo pak obsadil Vladimír Mikeš (*1927) s románem Čtveročas (nakl. Protimluv) a na místě třetím skončil Michal Jareš (*1973) s básnickou sbírkou Začátek eposu (nakl. Trigon).

Pavel Šidák: Mokře chodí v suše

Čtení Čtvrtek, 21 Červen 2018 07:38

Vodník je jednou z nejvýraznějších postav českých pohádek a pověstí, bohatě ztvárňovanou nejen literárně, ale také ve výtvarném umění, na divadelních scénách, v hudbě i ve filmu. Zatímco zájem folkloristiky o tento motiv byl vždy značný, v literární vědě jeho reflexe dosud chyběla.

Stalingradský vzdor?

Pavel Kopecký Čtvrtek, 21 Červen 2018 07:25

 

Česká postemigrační sociální demokracie se obnovovala ztěžka. V atmosféře, kdy pojem „levice" značil bezmála vulgarismus a kdekdo bez přemítání zaujímal (staronovými médii razantně prosazovaný) postoj, že kritizovat Václava Klause alias „Neomylnou Veličinu" znamená být stalinistou. Spousta (dříve) ustrašených občánků si skrze bezpečné lání na minulost ventilovala svou malost a jen poměrně málo jedinců si svedlo uvědomit, jak těžké časy, časy falešných nadějí, nás čekají. Politicky, hospodářsky, sociálně nebo kulturně.

Salman Rushdie: Pravda, lži a literatura

Téma Čtvrtek, 21 Červen 2018 07:02

 

„Což pak třeštíš, třeštíš? Což není pravda pravdou?“ říká Falstaff princi Jindřichovi v Shakespearově hře Jindřich IV. v prvním dějství (angl.  nebo česky).

Hybridní válka proti státům

Komentáře Čtvrtek, 21 Červen 2018 06:56

 

Sociolog Antonín Rašek ve svém komentáři v Právu z 12.června citoval definici hybridní války od Franka Hoffmana, analytika Potomackého institutu politických studií (na snímku vlevo). Je to: kombinace konvenčních, nepravidelných, teroristických a kriminálních metod a prostředků vedení boje za současného působení státních i nestátních aktérů.

Gustáv Murín – slovenský Humanista roku 2018

Komentáře Středa, 20 Červen 2018 11:12

 

V sobotu 16. června 2018 se v souvislosti s nadcházejícím Světovým dnem humanismu v (21. června) na Slovensku uskutečnilo předávání Cen humanistů, které každoročně uděluje Společnost Prometheus – sdružení světských humanistů na Slovensku.

USA s Daešem proti afghánskému míru

Tereza Spencerová Středa, 20 Červen 2018 10:30

Po Iráku a Sýrii se zájmy Daeše a USA (a tím i NATO) znovu prakticky shodují, tentokrát v Afghánistánu.

 

Život není zkrátka fér

Recenze Středa, 20 Červen 2018 07:32

 

Věta z titulku pochází z promluvy jedné z postav pohádkové ságy o Harry Potterovi. Do nadpisu této recenze jsem ji nevtělil náhodou. Pohádkové příběhy mají mít očistnou funkci na mysl čtenáře: zde je zlo a zde dobro, jak se ukáže. A dobro zvítězí, protože jinak by to nebyla pohádka.

Prehistorie Foglarových Stínadel dle Josefa Blažka

Ivo Fencl Středa, 20 Červen 2018 07:09

 

Josef Blažek (*1980) je spisovatel a komiksový scenárista, právě teď adaptující verneovku Ledová sfinga (navazující na Příběhy Arthura Gordona Pyma Edgara Allana Poea).

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB