Joseph E. Stiglitz: Lidé versus peníze v amerických volbách

Svět Středa, 17 Říjen 2018 08:00

 

Brzo zjistíme, zda Američané dají přednost budoucnosti Ameriky nebo tomu, že peníze poplynou do republikánské kasy. Politická a ekonomická prosperita USA, do velké míry také mír a prosperita celého světa závisí na odpovědnosti Američanů…

Elena Ferrante: Tíživá láska

Čtení Středa, 17 Říjen 2018 07:20

V prvním románu Eleny Ferrante, autorky celosvětového bestselleru Geniální přítelkyně, se hlavní hrdinka Delia vrací do rodné Neapole, aby dala do pořádku záležitosti své zesnulé matky Amalie. Autorka v próze tematizuje problematický vztah italských žen a jejich dcer, které musí ustupovat do pozadí před svými otci a bratry. Delia se po nejasné smrti matky, nalezené spoře oděné na pobřeží, snaží posbírat poslední střípky jejího života a rekonstruovat nejasné vzpomínky na své dětství. Ferrante svým románem otevírá svět symbolů, svět, v němž hlavní roli hraje hledání a nalézání – ztraceného vztahu s matkou i k sobě samé.

Zbyněk Fiala: Brexit jde hlavou do zdi

Komentáře Středa, 17 Říjen 2018 05:30

Po neúspěchu britských návrhů na summitu EU v Salzburgu se nedaří ani reparát. Premiérka Theresa Mayová nedokázala prodat své návrhy na budoucí vztahy s EU ani doma, a tak na náhradní říjnovou vrcholnou schůzku v Bruselu, která měla dospět k základům dohody, nemá co předložit.

Http://www.Automobilovedily24.CZ

Kdo chytá v žitě, John Lennon a jeho vrah

Ivo Fencl Středa, 17 Říjen 2018 05:30

 

Jak to také mohlo, propána, být, kdyby Mark David Chapman (*1955) nezastřelil zrovna Johna Lennona (1940-1980), ale pouze „neznámého“ občana? Inu, byl by dnes dávno na svobodě a patrně pod vlastním jménem. On se ovšem zřejmě (není to úplně jisté) chtěl zavražděním celebrity (která mu jednoduše nedala spát) proslavit. A v podstatě to vyšlo. Jak už však bylo řečeno, i po takřka čtyřiceti letech sedí v cele u televize.

Proč nebyli Rusíni pozváni na oslavy 100 výročí založení Československa?

Domácí Úterý, 16 Říjen 2018 08:44

 

Naší redakci byl zaslán článek od aktivisty Jana Korála a podnikatele Alexandra Gegalczije kritizující skutečnost, že při oslavách vzniku republiky se poněkud zapomnělo na Rusíny. Článek nebyl redakčně upravován.

Poděkování Tereze Spencerové

Offline Úterý, 16 Říjen 2018 07:46

  

 

 

 

Pohrdání jako mezinárodní norma

Komentáře Úterý, 16 Říjen 2018 07:37

Žurnalisté si obvykle výrazně všímají, když jejich kolegové sejdou ze světa násilnou smrtí. Tomu věnují ve svých sdělovacích prostředcích nemalou pozornost, protože je fakt, že cech "hlídacích psů demokracie" bývá často v hledáčku politických, hospodářských nebo kriminálních špiček. Nezřídka úzce propojených skupin, které se provázaností svých mocí někdy ani tolik netají.

Pavel Kosatík: Jiný TGM

Čtení Úterý, 16 Říjen 2018 07:15

 

Masaryk pro 20. 21. století .

Jakub Szántó: Za oponou války. Zpravodajem nejen na Blízkém východě

Čtení Úterý, 16 Říjen 2018 07:01

Za oponou války je prvotina z pera válečného reportéra a zpravodaje České televize na Blízkém východě. Jakub Szántó v knize přibližuje své dramatické zážitky z frontových linií, míst teroristických útoků i státních převratů a revolucí, které během své kariéry televizního novináře v uplynulých dvou dekádách natáčel. Barvitým jazykem zprostředkovává pozadí dějinných událostí pohledem očitého svědka. Zároveň poodhaluje a demýtizuje práci žurnalistů uprostřed pohnutých situací a nepředvídatelného vývoje.

Sociální dopady budování socialismu

Civilizace Úterý, 16 Říjen 2018 06:03

Rok 1948 v Československu byl předělem především v politické oblasti, směřující k upevnění výsledků únorového komunistického převratu a k vytvoření institucionálních podmínek pro fungování politického systému založeného na monopolním vládnutí KSČ. Komunistický převrat však vedl k dalším hlubokým systémovým změnám i v hospodářské a sociální oblasti. (vlevo: Plzeň - pamětní deska průvodu dělníků a rolníků v Plzni v roce 1953)

Fr. Dostál: Není postel jako postel

František Dostál Úterý, 16 Říjen 2018 06:00

Určitě čtenáři poznají na fotografii herce Bolka Polívku, i když v roce 1994 byl ještě o několik let mladší.

Hora Zlodějka a jiné pohádky Karla Šiktance

Ivo Fencl Úterý, 16 Říjen 2018 05:56

 

Jak si nedávno v Literárních novinách posteskl Petr Bílek, devadesátých narozenin básníka Karla Šiktance si povšimli nemnozí. Měl je 10. července. Karel Šiktanc píše rovněž pozoruhodné pohádky a připomeňme doposud poslední jejich svazek Hora Zlodějka.

Osmičky Alexandra Solženicyna

Literatura Pondělí, 15 Říjen 2018 09:33

 

22.září roku 1967 byl ze Sovětského svazu vyhnán jeden z největších ruských spisovatelů Alexandr Solženicyn. Byl to akt, kdy se vrcholní političtí představitelé snažili jej vymazat z vědomí občanů, co se mohlo jen těžko podařit u národa, který rád čte a navíc se spisovatel svým odchodem stal ještě slavnějším. Bylo to období Studené války, kdy literatura byla důležitější než je dnes.

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB