Občas stát taky nezaklekne

Glosář Neděle, 16 Prosinec 2018 06:07

Poslední týden muselo premiéru Andreji Babišovi zvonit v uších permanentně. Nejprve se Evropský soud pro lidská práva odmítnul vůbec zabývat (pro „nepřijatelnost“) Babišovým tvrzením, že není estébák.

Magdalena Wagnerová: Hlavní role: Praha

Čtení Neděle, 16 Prosinec 2018 06:06

 

Publikace kladoucí si za cíl představit Prahu jako jedinečné město nepřehlédnutelných kulturních hodnot, starých tradic a bohaté minulosti, jež zdaleka přesahuje rámec jednoho města a jedné země, je autorským počinem Magdaleny Wagnerové.

Chci toho snad příliš?

Na okraj Neděle, 16 Prosinec 2018 06:01

Přistihuji se nezdravě často, jak usedám k četbě denního tisku s tužkou v ruce, jak lovím v řádcích, nacházím překlepy a gramatické chyby (nemluvě o věcných) a opravuji je. Není to nemoc z profese: korektury jsem dělal naposledy před bezmála třiceti lety v týdeníku Reportér! Je to spíš jakýsi podmíněný reflex, vypovídající o naučené nedůvěře v naše média: vidím novináře a tuším nějakou zradu.

Http://www.Automobilovedily24.CZ

Tomáš Sedláček: Druhá derivace touhy

Recenze Sobota, 15 Prosinec 2018 09:17

 

Druhá derivace touhy. Tak se jmenuje první kniha z trilogie úvah, s nimiž se na českou knižní scénu vrací makroekonomický stratég ČSOB Tomáš Sedláček. Titul vydaný nakladatelstvím 65. pole vychází s podtitulem Člověk duše - vnější, Úvahy nad (ne)končícími otázkami. V pondělí 10. prosince jej na pražské lodi Pivovar autor pokřtil ve společnosti filosofa a sociologa Václava Bělohradského, a ředitele Knihovny Václava Havla Michaela Žantovského.

Víkend s fejetonem č. 16

Literatura Sobota, 15 Prosinec 2018 06:11

 Fejeton je forma, a to novinářská. Loučení je také forma, a to určité společenské etikety.

Evženie Brabcová, Jiří Horníček (eds.): Ludvík Šváb – Uklidit až po mé smrti

Čtení Sobota, 15 Prosinec 2018 06:07

Ludvík Šváb (1924–1997), civilním povoláním psychiatr, od 50. let minulého století stálý člen pražské Surrealistické skupiny, se ve svém volném čase věnoval mnoha uměleckým odvětvím: divadlu, jazzové hudbě, výtvarnému umění, fotografii a filmu. Kniha Uklidit až po mé smrti se dotýká všech uvedených tvůrčích oblastí, přičemž se soustředí především na Švábovy aktivity související s filmem.

Věřte – nevěřte

Mimochodník Sobota, 15 Prosinec 2018 06:03

 Nedávno se mi dostal do rukou anketní dotazník, v němž kromě otázek z rozličných oblastí byla i tato: „Jste věřící?"

Ježíškova patička

A co dál Sobota, 15 Prosinec 2018 06:01

 

V naší poměrně rozsáhlé rodině mi patří jisté nezanedbatelné místo. Čemu za ně vděčím?

Vlastimila Tomana kubistický Lom v zimě

Jan Dočekal Pátek, 14 Prosinec 2018 08:29

 

Akademický malíř a grafik Vlastimil Toman (19. 2.1930 v Třebíči – 11. 12.2015 tamtéž, vlevo Vl. Toman - foto Jan Dočekal) se zapsal do výtvarné kultury Vysočiny jako jeden z předních představitelů moderních forem krajinomalby 20. století. Stranou ideologických principů předešlé doby a po listopadu 1989 široce v nových poměrech vytvořil v tuskulu předměstí, při velmi skromné existenci, nezapomenutelnou stopu své umělecké (a privátní) svéráznosti.

Fotoblog Fr. Dostála: Kostel v Libkovicích už také neexistuje…

František Dostál Pátek, 14 Prosinec 2018 08:16

Desítky vesnic na Mostecku zmizely již dávno. Po roce 1990 kvůli těžbě uhlí dnešní šéf hospodářské komory, co byl ministrem, na schodech ministerstva se vypořádal s protestujícími proti likvidaci tohoto městečka nedaleko Mostu.

Klimatická konference

Komentáře Pátek, 14 Prosinec 2018 08:05

 

Příklad tzv. Migračního kompaktu, který na poslední chvíli naše vláda spolu s řadou dalších zemí odmítla podepsat, ukázal nepřijatelnou dosavadní praxi sjednávání a přijímání mezinárodních smluv dohod a na jejich základě vnucování signatářským státům povinností a závazků, o nichž jejich občané nic netuší. Jednání o obsahu takových mezinárodních dohod a závazků probíhají skrytě, netransparentně, zcela mimo jakoukoliv veřejnou debatu a jsou zcela v rukou aktivistických lobby skupin, jimž veřejná moc formulaci politiky státu přenechává a jde jim za zády veřejnosti na ruku.  Vlády se pouze pasivně podvolují tlaku těchto zájmových skupin, a tak se daří z nadnárodní úrovně vnucovat suverénním zemím agendy, které by ve vnitrostátní politice neměly šanci získat podporu občanů.

Románová předloha filmu Smrtelné stroje

Ivo Fencl Pátek, 14 Prosinec 2018 08:05

 

Smrtelné stroje jsou knížka vydaná v Londýně poprvé roku 2001 nakladatelstvím Scholastic Children´s Books a v Praze UŽ PODRUHÉ roku 2018 nakladatelstvím Mladá fronta. Jde o ten typ novely pro mládež, kterým se ještě za času mého dětství v sedmdesátých letech dvacátého století říkalo „nezfilmovatelné“. Je to racionalizovaný zlý sen a pro pár unavených intelektuálů asi blábol. Ale...

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB