Zprávy, analýzy

U knihovny s Petrem Bílkem č.40

U knihovny Neděle, 23 Říjen 2016 07:23

Radka Třeštíková: Bábovky (Motto 2016)

Spisovatel - a k tomu ritualista. Karel Matěj Čapek-Chod!

Miroslav Vejlupek Neděle, 23 Říjen 2016 07:13

Je dvacet dva hodin čtyřicet minut. Je čtvrtek třetího listopadu devatenáct set dvacet sedm. Po těžké operaci střevního nádoru dodýchal v Podolském sanatoriu člověk, o němž literární a divadelní kritik Jindřich Vodák napsal, že „našel nadšené vyznavače právě a spíše také v mladších řadách, byl v nich s upřímnou horlivostí stavěn všude na první místo a čten i vykládán se zjevnou zálibou jako mistr mistrů, jako hlava zvlášť bystrá, úrodná a moderní“.

Sorosovi kašpaři

Milan Daniel Neděle, 23 Říjen 2016 06:30

Obdržev pozvánku na „protestní setkání“ nazvané Svíčka pro Aleppo, která se má konat v pondělí večer před ruským velvyslanectvím, zamyslel jsem se. Před očima mi běžela místa, kde všude by se měly podobné akce konat.

 

Dan Simmons: Páté srdce

Čtení Sobota, 22 Říjen 2016 08:06

Americký spisovatel vrací v románu na scénu nejslavnějšího detektiva všech dob Sherlocka Holmese, jemuž tentokrát v roli „watsona“ sekunduje uznávaný spisovatel přelomu devatenáctého a dvacátého století, Henry James…

Syrská stopa

8. den Sobota, 22 Říjen 2016 07:38

Když jsem přišel na studia do Prahy, mým prvním spolubydlícím na koleji byl Syřan. Byl jsem tomu rád.

Tereza Spencerová: Jiná pravda o dalajlámovi

Rozhovory Sobota, 22 Říjen 2016 07:19

V rámci svého pravidelného shrnutí týdenních událostí se Tereza Spencerová zabývá i návštěvou duchovního vůdce dalajlámy v České republice či uniklými maily Hillary Clintonové. Dále se zabývá bombardováním Mosulu a informacemi o civilních ztrátách v bojích v Iráku a Sýrii.

Komu poslouží EET?

Glosář Sobota, 22 Říjen 2016 07:06

Jistě, byl zrušen, také si nikdy nezískal oblibu, a co hlavně: nikdy ani neměl být zaveden, jelikož se v čase ukázal být slepou vývojovou větví, která budoucím důchodcům žádný přínos ve většině případů většinou nepřinesla. Že tedy jde už o uzavřenou záležitost?

Rok v grafice a obrazech Marie Kovaříkové

Jan Dočekal Pátek, 21 Říjen 2016 10:24

Marii Kovaříkovou (*1955, v roce 1974 absolvovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou Praze v ateliéru filmové a televizní grafiky prof. Miloslava Jágra) jsem poznal jako realistku s velkým citem pro člověka a krajinu, s akcentem na grafičnost a kolorit. (vlevo Marie Kovaříková - výřez. Foto: Karel Kestner)

Fotoblog Fr. Dostála: Čisté ručky jiné čisté ruce omývají...

František Dostál Pátek, 21 Říjen 2016 10:08


S příchodem podzimu přituhuje a dávají o sobě vědět i ranní mrazíky. Nějak ale už dlouho cosi tuhne v policii i v justici.

Christoph Ribbat: V restauraci

Čtení Pátek, 21 Říjen 2016 09:13

 

Proč v pařížské gastronomii mohli knírek nosit pouze kuchaři? Jak se jižanské restaurace staly jádrem protestního hnutí černochů? Co obnáší manifest „nové severské kuchyně“?

Bob Dylan a Alfred Nobel

Ivo Fencl Pátek, 21 Říjen 2016 08:41

Nositel Medaile svobody (nejvyššího amerického vyznamenání), obyvatel Rokenrolové síně slávy, držitel filmového Oscara i prestižní literární Pulitzerovy ceny Bob Zimmerman (*1941), jinak také autor obrovských hitů Časy se mění a Blowin´ in the Wind, sice Nobelovu cenu za literaturu možná nepřevezme (zatím aspoň nereaguje), nicméně přiřknuta mu byla.

P.C.Roberts: Hillary v útoku na chlapácké řeči a na Rusko

Komentáře Pátek, 21 Říjen 2016 08:33

 

Tisková mluvčí ruského ministerstva zahraničí Zacharovová řekla, že prezidentská kampaň v USA je “svého druhu globální hanbou“, nedůstojnou amerického lidu. Řekl bych, že uhodila hřebíček na hlavičku.

Čína: Respekt k síle, nebo síla respektu?

Svět Pátek, 21 Říjen 2016 08:23

 

Si in-pchingova administrativa věří, že Čína bude respektována, jen pokud bude silná. Z reakcí na čínské iniciativy je však zřejmý opak: čínská síla vyplývá z respektu, který si u ostatních získává.

banner Pidivadlo

Partneři

 Divadlo v Dlouhe logo  logo Českých center

VOŠH logo v barvě
www.vosherecka.cz