Zprávy, analýzy

Komentáře, blogy

Http://www.Automobilovedily24.CZ

Jsou Rusko a Turecko jen náhodní souputníci, nebo…?

Svět Čtvrtek, 25 Srpen 2016 06:01

Mediální prostor je zavalen komentáři a analýzami o náhlém postpřevratovém příklonu Turecka k Rusku a Íránu. Vzniká dojem převratných tektonických pohybů v geopolitice. Co když je ale všechno trochu jinak? Stačí totiž trochu rozšířit úhel pohledu…

 

Alexandr Sergejevič Puškin: Kapitánova dcerka

Čtení Čtvrtek, 25 Srpen 2016 06:01

 

Myšlenkou napsat Kapitánovu dcerku se Puškin zaobíral už od třicátých let 18. století. Puškina velmi zajímalo téma selských bouří a 31. ledna 1833 si načrtl plán novely týkající se Pugačovova povstání (1773–1774). To v ní byl ještě hlavním hrdinou Švanvič, postava pojmenovaná podle skutečného gardového důstojníkaMichaila Alexandroviče Švanviče, který se přidal k Pugačovovi. Teprve třetí varianta plánů se blížila struktuře Kapitánovy dcerky.

Co najdete nového v Literárních novinách č. 9

Offline Středa, 24 Srpen 2016 13:24

 

Michal Voráček, jeden z nejznámějších majitelů a vydavatelů jak tištěných, tak i audiovizuálních médií hájí postavení mediálního vlastníka a administrátora proti nařčení z možnosti ohrožení demokracie a svobody slova. Argumentuje tím, že by to neprospívalo komerčním záměrům.

Tomu neuvěříte: Schwarzenberg si stěžuje na cenzuru

Komentáře Středa, 24 Srpen 2016 08:13

Ano, neskutečné se stalo skutkem. Na cenzuru, která v našich mainstreamových sdělovacích prostředcích řádí jako černá nemoc a dáví všechno levicové s apetítem vyhladovělého dravce, si nestěžuje takto postižená levice, ale postěžoval si na ni včera při příležitosti startu kampaně před krajskými a senátními volbami čestný předseda naší nejpravcovější strany TOP 09 Karl zu Schwarzenberg.

Jan Čep Povídky

Čtení Středa, 24 Srpen 2016 08:03

 

   Jan Čep (1902–1974), jehož Šalda nazval „básníkem jitřního zraku“, patří k výrazným českým prozaikům dvacátého století. Jeho odchod do exilu po únoru 1948 a spirituální orientace jeho tvorby způsobily, že v době komunistického režimu bylo Čepovo dílo umlčováno. Několikasvazkové vydání autorových próz a esejů, připravené Bedřichem Fučíkem a Mojmírem Trávníčkem, tak mohlo být zveřejněno jen v samizdatu a knižní podoby se dočkalo až po roce 1989.

 

Zuzana Li: Číňané čtou Kunderu. Čteme my Číňany?

Literatura Středa, 24 Srpen 2016 07:18

Čína je gigantem. A to nejenom demografickým či ekonomickým, ale také kulturním. Je někdo proti? Překladatelka Zuzana Li (vlevo na snímku), spolu s několika svými spolupracovníky, se snaží zprostředkovávat hlavně to třetí. Moderní čínskou literaturu, a to v nakladatelství Verzone, kde pro tento účel založili edici Xin.

Moderní čínská literatura

Literatura Středa, 24 Srpen 2016 07:17

 

Akademické zkoumání literatury psané moderním čínským jazykem je dnes již etablovanou disciplínou na širokém horizontu světového literárního výzkumu. Předmět jejího zájmu má několik názvů: nová čínská literatura, moderní čínská literatura, současná čínská literatura, čínská literatura 20. století, čínsky psaná literatura a další.

 

Mo Jen: Země alkoholu ( Nositel Nobelovy ceny napsal román o alkoholu a Číně. )

PROZŘI, ČLOVĚČE! (K us-volbám)

Komentáře Úterý, 23 Srpen 2016 09:21

 

Když mám z politiky zamotanou hlavu, jdu si vytřídit myšlenky a názory k J.F. Khonovi. Je to nejlepší politolog ve městě. Blízcí přátelé mu říkají J.F.K. (čti džejefkej).

Milionoví mauriciové

Ivo Fencl Úterý, 23 Srpen 2016 07:52

Host: „Ty sbíráš známky?“

Holčička: „Ano, sbírám.“

Host: „A kolik jich máš?“

Holčička: „Zatím žádnou.“

Stesk po Sherlockovi

Literatura Úterý, 23 Srpen 2016 07:16

Měl zemřít 4. května 1891 v „rozeklaném jícnu“ Reichenbašských vodopádů ve švýcarském kantonu Bern. Byl však přivolán znovu k životu. A od té doby je, jak se zdá, nesmrtelný.

Malé haiku na rozbřesk

Jan Dočekal Úterý, 23 Srpen 2016 07:14

   

 

 

 

Stanislav Komárek: Mimikry a příbuzné jevy

Čtení Úterý, 23 Srpen 2016 07:11

V krátké době získávají Spisy Stanislava Komárka, které vydává nakladatelství Academia, další svazek. Po esejích a úvahách z cest (Země spatřené), které vyšly ani ne před dvěma měsíci, přichází třetí, modifikované a doplněné vydání studie Mimikry, aposematismus a příbuzné jevy. Mimetismus v přírodě a vývoj jeho poznání (poprvé vydal Vesmír v roce 2000, podruhé Dokořán roku 2004). „Kniha je v celosvětovém měřítku jediným komplexním zpracováním dějin výzkumu mimetických jevů v přírodě a interpretace vnějšího habitu živých organismů obecně,“ čteme v předmluvě.

Fotoblog Fr. Dostála: Hej Šustře, mysli bystře!

František Dostál Pondělí, 22 Srpen 2016 09:27

Tví podřízení „botičkáři" s myšlením mají problémy. Pohlížel jsem na „botičkáře", který na Václavském náměstí zjistil, že řidička auta přetáhla parkovací dobu asi o dvacet minut, a tak jí zastrčil lístek nikoliv na stranu řízení, ale za pravý stěrač.

banner Pidivadlo

Partneři

 Divadlo v Dlouhe logo  logo Českých center

VOŠH logo v barvě
www.vosherecka.cz