Vzpomínkové akce k 77. výročí vyhlazení obce Lidice


Letos uplynulo už 77 let od 10. června 1942, kdy nacisté v Lidicích zastřelili 173 mužů u zdi Horákova statku. Lidické ženy odvezli do koncentračních táborů, především do tábora Ravensbrück. Děti, které nebyly vybrány k poněmčení nebo přesáhly jeden rok věku, skončily v polském Chelmnu, kde je s největší pravděpodobností hromadně zplynovali ve speciálně upravených nákladních vozech. Obec Lidice byla srovnána se zemí. Památník Lidice pořádá vzpomínkové akce na osud lidických obyvatel, kteří zemřeli proto, aby svět nikdy nemohl zapomenout na to, co je člověk schopen udělat člověku.

Památník Lidice. Foto: PL

 

Děkovný koncert „Pro Lidice“

V pátek 14. června od 20:00 hodin se na nádvoří muzea uskuteční děkovný koncert „Pro Lidice“, jehož cílem je upozornit širokou veřejnost, že vzpomínka na tragédii v Lidicích je stále živá. Cílem je současně projevit úctu těm, kteří lidickou tragédii přežili a jsou stále mezi námi a poděkovat jim za spolupráci na udržování památky na obec Lidice a její obyvatele.

20:00               Slavnostní zahájení

20:15               Státní hymna v podání dětských pěveckých sborů

20:20               Děkovný koncert

22:00               Zakončení koncertu čtením jmen 88 zavražděných lidických dětí

Součástí programu bude rozsvěcení svíček na místech původních lidických domů.

V doprovodu Ústřední hudby Armády České republiky vystoupí Martin Chodúr a Lucie Silkenová, Anička Musilová a Honzík Musil a sólová houslistka Veronika Panochová.
 

Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení Lidic

V sobotu 15. června se uskuteční Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení Lidic, na které přednese hlavní projev předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky (PS PČR) Radek Vondráček.„Poznání lidické tragédie pomáhá nám všem uvědomit si, co se může stát, když přijdeme o svobodu a zavládne totalita. Totalitní zřízení nerespektují lidská práva a svobody, rovnost lidí, toleranci, tyto hodnoty ustupují touze po moci," zdůrazňuje Martina Lehmannová, ředitelka Památníku Lidice.

09:00 – 09:45   Mše na základech kostela sv. Martina

                        Mons. ThDr. Vlastimil Kročil, Ph.D. z Českých Budějovic

09:40 – 09:45   Doběh štafety Javoříčko – Ležáky – Lidice

09:45 – 10:00   Přesun hostů ke společnému hrobu

10:00 – 10:40   Kladení věnců u společného hrobu

10:40 – 10:45   Státní hymna

10:45 – 10:50   Přivítání hostů ředitelkou Památníku Lidice Mgr. Martinou Lehmannovou

10:50 – 10:55   Hlavní projev předsedy PS PČR Radka Vondráčka

10:55 – 11:00   Modlitba vojenského kaplana Miloslava Kloubka

11:00 – 11:05   Závěrečné slovo přeživšího lidického dítěte Marie Šupíkové a starostky obce Lidice Veroniky Kellerové

11:05 – 11:10   Poděkování ředitelky Památníku Lidice a pozvání k přehlídce dětských sborů Světlo za Lidice

11:10 – 11:15   Vystoupení pěveckého sboru Sluníčko

11:15 – 11:40   Přesun účastníků okolo sousoší dětí k muzeu
 

Celostátní přehlídka dětských pěveckých sborů Světlo za Lidice

Již po třinácté je součástí Pietní vzpomínky rovněž Celostátní přehlídka dětských pěveckých sborů „Světlo za Lidice“, na které vystoupí celkem 14 pěveckých sborů ze všech krajů a Hlavního města Prahy. Uměleckou záštitu převzala zpěvačka Monika Absolonová. „Lidická tragédie, stejně jako smrt nevinných 88 lidických dětí se mě hluboce dotýká. Sama jsem totiž máma dvou malých kluků a přeji si, aby vyrůstali v klidu a míru. Těším se proto na zaplněné pódium dětskými zpěváky z celé republiky. Věřím, že si budou moci vždycky jen a jen zazpívat pro radost a potěšení,“ říká.

11:30 – 11:40   Přijetí vedoucích sborů

11:45 – 12:00   Slavnostní zahájení

12:05 – 12:20   Vystoupení Moniky Absolonové

12:20 – 14:00   Vystoupení jednotlivých dětských sborů ze 14 krajů ČR (Sbor Japonské školy v Praze, Carmínek, Vox Gaudens, Andílci, Gybon, Domni Gaudete, Kulihrášek, Campanella, Carmina, Sedmikrásky, Slavíčci, Leluja, ZUŠ Teplice, Žďáráček, Písnička; Společné skladby)
 

Cesta „lidických dětí“

„Lidické děti“ za doprovodu zaměstnanců Památníku Lidice a dalších, navštíví v neděli 16. června v odpoledních hodinách po 16 hodině místa spojená s osudem obyvatel staré obce Lidice v Praze.

Dnešní Thomayerova nemocnice v Krči se stala od roku 1943 nedobrovolným domovem několika dětí z Lidic, které v době lidické tragédie byly mladší jednoho roku.

V Dykově ulici byl zřízen ústav pro těhotné vězenkyně gestapa, kam se v roce 1942 dostalo i šest těhotných lidických žen, které zde porodily. Pouze dvě děti přežily první měsíce.

Strašnické krematorium se stalo místem uložení popela lidických obyvatel, kteří byly 16. 6. 1942 popraveni v Kobylisích.

Na střelnici v Kobylisích v době heydrichiády našly smrt desítky lidí. Mezi nimi i 26 obyvatel z Lidic, včetně pouze patnáctiletého Josefa Doležala, či stejně starého Josefa Nerada.
AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP