Vznikla petice požadující odvolání ministra Staňka


Ředitelka Galerie hlavního města Prahy Magdalena Juříková, umělecký ředitel Činohry ND Daniel Špinar, majitel nakladatelství Torst Viktor Stoilov či ředitel Švandova divadla David Hrbek podepsali petici za odvolání ministra kultury Antonína Staňka. Důvodem je fakt, že nedávno odvolal z funkcí ředitele Národní galerie Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Petici vyčítající ministrovi nekompetenci přinášíme v plném znění.

Ministr kultury Antonín Staněk. Foto: Profimedia

 

Vážený pane premiére, vážený pane předsedo,

Dne 18. dubna 2019 odvolal ministr kultury Antonín Staněk s okamžitou platností z funkce generálního ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Své rozhodnutí zdůvodnil ztrátou důvěry a údajnými hospodářskými a manažerskými pochybeními.

Vedením Národní galerie Praha pověřil ministr Staněk krizového manažera Ivana Morávka, který má situaci v instituci „konsolidovat“ a zároveň zajistit kontinuitu výstavních plánů, zahraničních spoluprací a přípravu klíčových projektů. Vedením Muzea umění Olomouc byl pověřen dosavadní zástupce ředitele Ondřej Zatloukal.

K naprosto nestandardnímu a bezprecedentnímu způsobu odvolání představitelů obou institucí chceme my – níže podepsaní zástupci kulturních institucí, organizací, iniciativ a občané – uvést následující:

Je nesporné, že navzdory dlouhotrvajícímu podfinancování činnosti Národní galerie Praha se generálnímu řediteli Jiřímu Fajtovi během relativně krátkého období od jeho nástupu do funkce v roce 2014 podařilo probudit do té doby „spící instituci“. Pod jeho vedením došlo k významným pozitivním změnám, které přivítala odborná i laická veřejnost. Násobně stoupla návštěvnost a svým výstavním programem se Národní galerie Praha zařadila mezi prestižní evropské výstavní instituce.

Je nesporné, že dva předchozí ministři kultury Daniel Herman a Ilja Šmíd neshledali v činnosti a hospodaření Národní galerie Praha ani Muzea umění Olomouc žádná vážná pochybení, která by vyžadovala jakákoli opatření či zásah ze strany MK ČR.

Je nesporné, že v současné chvíli je ohrožena kontinuita výstavních projektů a významných zahraničních spoluprací Národní galerie Praha a také finanční podpora ze strany partnerů a sponzorů, pro něž byla kredibilita této instituce zaručena právě profesionalitou a odborností Jiřího Fajta. Ohrožena je i plánovaná rekonstrukce budovy Veletržního paláce a vypsání mezinárodní architektonické soutěže, stejně jako budoucí spolupráce s Centre Pompidou v Paříži.

Ve svém prohlášení ministr Antonín Staněk mimo jiné uvedl, že není možné, aby pan Jiří Fajt „svým osobnostním selháním poškozoval jméno České republiky mezinárodně“. Jak dokazují pobouřené reakce zahraniční odborné veřejnosti – vyjádření představitelů 33 předních zahraničních kulturních institucí, které bylo zasláno premiéru Andreji Babišovi –, je to právě odvolání generálního ředitele Jiřího Fajta a související podaná trestní oznámení, které reputaci Národní galerie Praha a potažmo české kultury poškozují zásadním způsobem.

Zásadním způsobem ministr také poškodil dobré jméno a mezinárodní program Muzea umění Olomouc, když pro odvolání jeho ředitele Michala Soukupa použil zkreslené a zavádějící argumenty.

O případných personálních změnách ve vedení Národní galerie Praha se ještě v lednu letošního roku ministr Staněk vyjadřoval jako o „spikleneckých teoriích“. Také v případě Muzea umění Olomouc ministr v médiích prohlásil, že v instituci žádné personální změny nechystá.

Je nesporné, že způsob odvolání Jiřího Fajta a Michala Soukupa z funkcí – ať už jde o načasování (těsně před velikonočními svátky a cestou prezidenta republiky a ministra kultury do Číny), způsob a forma (tisková konference oznámená médiím 90 minut před jejím zahájením) – stejně jako deklarované důvody, argumentace a rétorika vykazují znaky plnění politické objednávky a připomínají praxi normalizačního období před rokem 1989.

Nabízí se dvě vysvětlení: politické zadání či čirá nekompetence. V horším případě obojí.

Je nesporné, že tímto svým neobhajitelným krokem vysílá ministr kultury a potažmo celé ministerstvo kultury jasný signál, že o kulturu a její pozitivní roli ve společnosti zde opravdu nejde. Rychlost a „lehkost“, s níž byli s okamžitou platností a bez prokázaných důvodů odvoláni ředitelé dvou předních sbírkotvorných institucí v zemi, současně svědčí o nepředvídatelnosti jednání ministerstva kultury České republiky a je v přímém rozporu s jeho deklarovaným posláním.

Tato skutečnost je pro nás mimořádně alarmující. Z důvodu nekompetence, ztráty důvěry a selhání Antonína Staňka ve funkci nejvyššího vládního představitele pro oblast kultury Vás tímto vyzýváme, vážený pane premiére, abyste z této situace vyvodil důsledky a navrhl prezidentovi republiky odvolání Antonína Staňka z funkce ministra kultury.

Současně Vás vyzýváme, vážený pane předsedo ČSSD, aby vaše strana jako koaliční partner podpořila odvolání Antonína Staňka z funkce ministra kultury.

Petici je možné podepsat ZDE.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB