Ministr Staněk podal trestní oznámení na bývalé ředitele Muzea umění Olomouc


Trestní oznámení na bývalé ředitele Muzea umění Olomouc Pavla Zatloukala a Michala Soukupa podal ministr kultury Antonín Staněk.

Profesor Pavel Zatloukal, ředitel Muzea umění Olomouc v letech 1990-2013. Foto: archiv MUO

 

Michal Soukup byl minulý týden odvolán z ředitele, Pavel zatloukal před ním tuto instituci vedl od roku 1990 do roku 2013. Podle informací serveru iDnes souvisejí trestní oznámení s přípravou stavby Středoevropského fóra v Olomouci (SEFO), především s nákupem pozemků na tento projekt.

„Bývalý ředitel Muzea umění Olomouc pan Soukup dokonce v březnu tohoto roku vyzval ministerstvo kultury, už poněkolikáté, aby znovu podpořilo nákup dalšího zhruba o tři miliony korun předraženého pozemku,“ cituje iDnes mluvčí ministerstva Marthu Häckl, podle níž mohlo být navíc podvodným jednáním to, že muzeum na tento projekt žádalo o evropskou dotaci, aniž mělo vykoupené další tři pozemky nutné pro stavbu.

Oba bývalý ředitelé jakékoliv pochybění odmítají. „Ministerstvo nezveřejnilo, v čem jsem měl jako ředitel Muzea umění pochybit. Nicméně to vypadá, že se jedná o cenu pozemků pro Středoevropské fórum. Bylo by jednodušší, ale mediálně určitě méně zajímavé, kdyby se pan ministr Staněk a jeho lidé podívali do šanonů na ministerstvu kultury, kde jsou všechny smlouvy schválené ministerstvem kultury i s doložkami ministerstva financí. Tím by celá tahle uměle nafouknutá bublina splaskla. Víc k tomu nemám co dodat, protože oficiálně jsem zatím žádné vyrozumění nedostal a nikdo mě ani nekontaktoval,“ sdělil Literárním novinám Pavel Zatloukal, ředitel Muzea umění Olomouc v letech 1990–2013.

Jeho někdejší nástupce uvedl, že proti ministrovi podniknou právní kroky. „Co bych měl říct k tomuto ministrovi, který dehonestuje Muzeum umění Olomouc jako instituci, dehonestuje všechny lidi, kteří pracují nebo pracovali v nejlepší míře a s nejlepším svědomím a vědomím pro český stát. Jaké jsou za tím úmysly pana ministra Staňka, nevíme, ale určitě se budeme bránit právní cestou," řekl Michal Soukup, ředitel Muzea umění Olomouc v letech 2013–2019.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB