Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie Praha a Muzea umění Olomouc


V čtvrtek 18. dubna odvolal ministr kultury Antonín Staněk z funkcí generálního ředitele Národní galerie Praha (NGP) Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Podle svých slov tak udělal na základě aktuálních výsledků kontroly. V této souvislosti podal dvě trestní oznámení, třetí chystá.

Ministr kultury Antonín Staněk. Foto: Profimedia

 

„Musím říci, že po seznámení se s výsledky kontrol a jejich následného právního rozboru jsem byl zklamán a nemohl jsem udělat nic jiného než oba ředitele odvolat,“ řekl ministr Antonín Staněk s tím, že byl nucen podat dvě trestní oznámení na Jiřího Fajta.

„Oba ředitelé ztratili mou důvěru v to, že jsou schopni hospodárně vést tak významné instituce s obrovským rozpočtem. Už v loňském ministerstvo kultury bylo nuceno dofinancovávat propad hospodaření NGP ve výši více než 15 milionů korun. A podobné hospodaření by bylo v letošním roce,“ uvedl Antonín Staněk.

Ministr nesdělil, čeho se trestní oznámení týkají, je ale pravděpodobné, že u jednoho jde o autorskou smlouvu na částku 1,2 miliónu korun, kterou s NGP uzavřel přímo její ředitel Jiří Fajt. Podle serveru Seznam Zprávy se tato smlouva týkala odborného autorského dohledu pro osm výstavních projektů spojené se stoletým výročím české státnosti.

Jiří Fajt řekl serveru Novinky.cz, že důvody svého odvolání považuje za zástupné a že jeho smlouva je standardním nástrojem, který "odlišuje manažerskou činnost od autorské činnosti".

Další trestní oznámení ministr připravuje, odmítl ovšem upřesnit, na koho bude podáno.

Už předchozí kontroly v Národní galerii v letech 2016 a 2017 neměly podle ministra uspokojivé výsledky. „Bohužel je na ministerstvu kultury moji předchůdci nebrali vážně,“ řekl Staněk.

„Není to dobrá zpráva, ale mým hlavním cílem je zajistit kontinuitu a fungování obou organizací,“ uvedl ministr Staněk, který se proto podle svých slov rozhodl pověřit řízením NGP Ivana Morávka. Očekává od něj, že galerii ekonomicky stabilizuje a zajistí, že nebude možné „pokračovat v řadě smluv, které jsou zjevně pro Národní galerii nevýhodné".

„Do Národní galerie přicházím jako krizový manažer. Mým cílem je v první řadě zajistit pokračování a dokončení aktuálních úspěšně rozpracovaných projektů. Současně zahájím vyhodnocení personální, ekonomické a procesní situace v instituci a připravím návrhy dalších kroků,“ řekl k tomu Ivan Morávek, který byl ekonomickým náměstkem ředitele Národní knihovny a působil i jako generální ředitel fitrmy Penam Slovakia spadající do holdingu Agrofert.

Vedením Muzea umění se ministr rozhodl pověřit stávajícího zástupce ředitele Ondřeje Zatloukala. Má se řízením této organizace určité zkušenosti,“ zdůvodnil svůj krok.

Odvolaný ředitel muzea Michal Soukup jakékoliv pochybení odmítá. "Důvodem mého odvolání byly údajné chyby v hospodaření muzea, které zjistil audit Ministerstva kultury ČR. My jsme na všecky výtky reagovali, vyargumentovali jsme je, ale ministerstvo je smetlo bez jakéhokoliv zdůvodnění ze stolu. K tomu je nutné zdůraznit, že všechny naše kroky jsme vždy činili se souhlasem MK ČR a s péčí řádného hospodáře," uvedl ve svém prohlášení.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB