Kralupy nad Vltavou zažily největší bombardování na našem území


Před 74 lety byly na samotném konci války 22. března 1945 bombardovány Kralupy nad Vltavou. Vojenští historici soudí, že vzhledem k velikosti osídlení to bylo naše nejvíce zničené město za války a jsou srovnávány s Drážďanami.

Bombardování Kralup nad Vltavou 22. března 1945. Foto: Profimedia

 

Cílem útoku spojenců byla již nefungující rafinerie minerálních olejů, železniční uzel a další průmyslové podniky. Zahynulo 145 obyvatel, 100 německých vojáků a stovky lidí bylo zraněno. Byla zničena průmyslová základna 22 podniků, infrastruktura města, 117 domů a 993 poškozeno, tedy více než polovina zástavby.

Podle rozdílných údajů během 72 (28) minut shodilo 210 (145) amerických letadel 2500 pum. Rozdíly jsou nejspíš způsobeny tím, že město bombardovalo ještě jeden bombardovací svaz jako náhradu za jiný zrušený cíl. Civilní ztráty byly vysoké proto, že město zahalil kouř z hořlavin a piloti měli problémy se zaměřováním cílů.

Aby toho nebylo málo, na místním letišti byl dopravní pluk Luftwaffe. A protože neměl pohonné hmoty, všech osmačtyřicet Siebelů bylo rozmístěno všude kolem letiště. I na ty tzv. hloubkaři zaútočili a do jednoho je zničili.

Město se dlouhá léta z válečných škod vzpamatovávalo, zvláště když jeho levou část v roce 1946 zatopila voda z prolomené hráze rybníka v nedaleké Okoři. Město se nevyhnulo ani katastrofickým povodním v posledních letech.

Kralupy nad Vltavou se staly znovu významným průmyslovým městem, když se vrátil k petrochemii a na ploše sportovního letiště vybudovali v roce 1958 podnik Kaučuk Kralupy, nyní Synthos Kralupy a. s.

Za více než sedmdesát let se město zvelebilo, rodáci ocení zvláště úpravy kolem řeky Vltavy, která přinesla obyvatelům mnohou radosti i příkoří.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

plakat

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB