Obecní dům znovu otevírá Smetanovu síň


Smetanova síň Obecního domu se vrací do plného provozu. Restaurátorská oprava uvolněného ozdobného plechu kolem středové vitráže a přiléhající štukové římsy byla dokončena v úterý 12. března.

Smetanova síň. Foto: Obecni dům

 

Po  demontáži lešení a generálním úklidu se v pondělí 18. března Smetanova síň vrátí do plného provozu. Důvodem čtyřtýdenního omezení bylo uvolnění dvou menších kousků štuku u centrální vitráže stropu Smetanovy síně.

„Po konzultaci s odborníky jsme se rozhodli poškozené místo důkladně prozkoumat, což vzhledem k jeho nepřístupnosti nebylo možné udělat jinak, než po stavbě 18 metrů vysokého lešení. Ukázalo se, že příčinou poškození štukové výzdoby bylo uvolnění ukončovacího plechu kolem středové vitráže a zejména to, že na tento ozdobný plech na několika místech štuková římsa přímo doléhala,“ říká Vlastimil Ježek, předseda představenstva Obecní dům, a.s.

Oba problémy byly podle Ježka opravou vyřešeny a vzhledem k vytvoření dilatační spáry mezi plechem a štukem by se obdobný problém neměl znovu objevit.

Obecní dům využil uzavření Smetanovy síně také k důkladnému vyčištění jinak nepřístupných míst v centrální části stropu i sochařské výzdoby u zakončení obou lóží v prvním patře. „S pomocí dronu jsme preventivně prozkoumali i ty ozdobné prvky stropní konstrukce, pod kterými lešení přímo nestálo. Podle Viktora Friče, odborníka na rekonstrukce památek, jsou všechny v naprostém pořádku,“ zdůrazňuje Vlastimil Ježek.

A dodává: „Velké poděkování patří všem pořadatelům i návštěvníkům akcí, které musely být přeloženy na jiná místa nebo do jiných termínů (jen velmi malá část byla úplně zrušena) za přístup k této mimořádné situaci, jejich pochopení a laskavost, s jakou změnu ve velké většině přijímali.“

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB