Profesoři Jan Sokol a Václav Bělohradský zahájí lidické Hovory o svobodě


Ve čtvrtek 14. března od 18.00 pokřtí v Lidické galerii katalog výstavy S Čechy jsem skončil. Kmotry katalogu se stanou prof. Jan Sokol a prof. Václav Bělohradský, kteří současně zahájí nový lidický cyklus „Hovory o svobodě“.

Výstava

 

„Tento program připravujeme k 15. březnu, kdy si připomeneme dvě významná a důležitá výročí. Okupaci Československa z roku 1939 a smrt filozofa Jana Patočky z roku 1977. První výročí je výročím začátku hrůzné nacistické totality, která stála životy desítky tisíc lidí včetně obyvatel Lidic a Ležáků. Druhé výročí je výročím smrti československé morální veličiny, která zemřela po dlouhých výsleších StB po podpisu Charty 77 a symbolizuje tak vrchol totality komunistické,“ říká mluvčí Památníku Lidice Filip Petlička.

K letošním 30 letům svobody od roku 1989 se v Památníku Lidice rozhodli uspořádat cyklus „Hovory o svobodě“. Cyklus debat, přednášek, workshopů, seminářů, ale i divadelních představení. „Cílem cyklu je zamyslet se nad tím, co je to vlastně svoboda, totalita a jaké je naše místo v nich,“ uvádí Filip Petlička.

Cyklus zahajuje křest katalogu „S Čechy jsem skončil“, který přináší tvorbu Martina Zeta. „Svým dílem ponouká a provokuje k zamyšlení nad stavem současnosti, zostřuje tak naši citlivost vůči dění kolem nás. Zároveň nás i sebe neustále nutí nezapomenout,“ podotýká Filip Petlička. V Památníku Lidice prezentuje Zeta své vidění českého státu a Lidic v něm, jejich místa v dějinách i ve svém osobním životě. Více o výstavě se dozvíte ZDE.

„Po křtu proběhne debata kmotrů katalogu, dvou významných osobností, morálních a intelektuálních autorit posledních desetiletí. Mužů, kteří mají vlastní hluboké zkušenosti s hledáním svobody a s totalitou,“ dodává Filip Petlička.

Prof. Jan Sokol, zeť Jana Patočky a jeden z prvních signatářů Charty 77, který se postavil proti komunistickému režimu. Prof. Václav Bělohradský, filozof, sociolog a intelektuál, emigroval po sovětské okupaci do Itálie a stal se uznávanou autoritou Janovské univerzity.

Hovory o svobodě budou pokračovat i dalšími programy: 

18. března 2019: Seminář pro žáky II. stupně a středních škol k výstavě S Čechy jsem skončil

11. dubna 2019: Přednáška a debata s Jiřím Padevětem

16. května 2019: Přednáška a debata s Jiřím Žalmanem

19. září 2019: Inscenace hry Václava Havla „Audience“ v podání Městského divadla Kladno

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB