Domácí

Překladatelé ze severských jazyků založili svůj spolek

Překladatelé ze severských jazyků založili svůj spolek

Neděle, 17 Březen 2019 07:08 red

Překladatelé ze severských jazyků vytvořili nezávislou profesní organizaci s názvem Překladatelé Severu, která si dává za cíl zlepšit ohodnocení a pracovní podmínky překladatelů, šířit osvětu v oblasti autorských smluv a podporovat vydávání kvalitních překladů mimo jiné výchovou nových překladatelů a redaktorů.

Ani v Protektorátu Češi neztráceli humor

Ani v Protektorátu Češi neztráceli humor

Pátek, 15 Březen 2019 17:30 Ivo Fencl

Je to osmdesát let, co českou kotlinu takříkajíc pozřelo Německo. Stalo se tak 16. března 1939 ustavením Protektorátu Čechy a Morava, který však lidová tvořivost brzy překřtila na „protentokrát“.

Profesor Hanzlík: Období Protektorátu stále není zcela probádáno

Profesor Hanzlík: Období Protektorátu stále není zcela probádáno

Pátek, 15 Březen 2019 07:08 Milan Mundier

Dodnes se vedou vášnivé diskuze o tom, zda se Československo mohlo v březnu roku 1939 bránit německé agresi, nebo o tom, jak si náš národ počínal během šest let trvající německé okupace. Současně se málo ví o tom, jak důležitou roli sehráli během těchto událostí naši krajané v zahraničí, zejména pak ve Spojených státech. Profesor František Hanzlík ji popsal ve své publikaci Krajané a československý zahraniční odboj 1938–1945.

Obecní dům znovu otevírá Smetanovu síň

Obecní dům znovu otevírá Smetanovu síň

Čtvrtek, 14 Březen 2019 07:16 red

Smetanova síň Obecního domu se vrací do plného provozu. Restaurátorská oprava uvolněného ozdobného plechu kolem středové vitráže a přiléhající štukové římsy byla dokončena v úterý 12. března.

Profesoři Jan Sokol a Václav Bělohradský zahájí lidické Hovory o svobodě

Středa, 13 Březen 2019 20:18 red

Ve čtvrtek 14. března od 18.00 pokřtí v Lidické galerii katalog výstavy S Čechy jsem skončil. Kmotry katalogu se stanou prof. Jan Sokol a prof. Václav Bělohradský, kteří současně zahájí nový lidický cyklus „Hovory o svobodě“.

Blíží se 35. ročník festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio

Středa, 13 Březen 2019 14:18 red

Tradiční soutěžní přehlídka mezinárodní rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio, jejímž vyhlašovatelem je Český rozhlas, se uskuteční ve dnech od 1. do 4. dubna v Olomouci. Role čestné prezidentky se opět ujala herečka Hana Maciuchová. Novinkou letošního ročníku je nová kategorie Multimédia. Festival tradičně doprovodí bohatý doprovodný program, návštěvníci se mohou těšit na představení Dejvického divadla nebo debatu o vulgarismech ve vysílání.

Odkaz Jana Petránka: Měli bychom se respektovat

Neděle, 10 Březen 2019 19:08 Milan Mundier

Je to asi půl roku, co se na pultech našich knihkupectvích objevila poslední kniha významného českého novináře Jana Petránka Hausboat na soutoku Volhy a Mississippi. Kolega Ivo Fencl o ní nedávno napsal moc pěknou recenzi a soudě podle ohlasů, které u čtenářů vyvolala, lze s potěšením konstatovat, že lidí, co s úctou a vděkem na Jana Petránka vzpomínají, je opravdu hodně.

Tomáš Kubíček: Knihovny jsou jedinečným nástrojem kultivace společnosti

Čtvrtek, 07 Březen 2019 07:40 Petr Nagy

Letoškem se uzavírá první století historie českého knihovnictví, na jehož minulé úspěchy i současný stav můžeme být právem hrdi. O nových úkolech a problémech, které před tuzemské knihovny postavilo 21. století, jsme hovořili s profesorem Tomášem Kubíčkem, ředitelem Moravské zemské knihovny v Brně. 

Bourání soch k lepšímu světu nevede

Pondělí, 04 Březen 2019 18:06 Ladislava Chateau

Desátého února letošního roku skončila v Litomyšli výstava Já jsem… Zdeněk Nejedlý, s podtitulem Příběh tragédie jednoho moderního intelektuála. Uskutečnila u příležitosti 140 let, které uběhly od narození univerzitního profesora, historika, skladatele a znalce 19. století, kterým Nejedlý nepochybně byl. Obdobná, spíše však fotografická výstava Zdeněk Nejedlý známý-neznámý bude 5. března zahájena v Národním archivu v Praze na Chodovci.

strana 1 z 164

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB