Odborníci se v Brně budou přít o školné


Masarykova univerzitaJedna teze, dva týmy odborníků, soutěž o to, kdo přesvědčí diváky o svém názoru. To jsou Masarykovy debaty. Tentokrát se bude debatovat o tématu velmi aktuálním – o připravovaném školném na vysokých školách.

Literární noviny: Vysokoškolské reformy u kulatého stolu

Vysokoškolské studium by mělo být zpoplatněno. Tak zní teze, o které se bude debatovat v úterý 21. února v 17.00 v sále Břetislava Bakaly, Masarykovy univerzity v Brně. Obhajovat ji bude poslankyně za TOP09 Anna Putnová a akademik a člen Národní ekonomické rady vlády Daniel Münich, proti bude argumentovat stínový ministr školství Marcel Chládek a mluvčí občanské iniciativy ProAlt Tereza Stöckelová.

Organizátoři chtějí vytvořit poutavou a vyváženou diskuzi. „Toto téma jsme zvolili především pro jeho aktuálnost související s připravovanou novelou zákona o vysokých školách. Doufáme, že řečníci vysvětlí divákům klady a zápory případného zpoplatnění a že se tak rozproudí širší společenská diskuze," uvedl za organizační tým Ondrej Lunter.

Debata je součástí studentského projektu Masarykovy debaty, jehož cílem je pořádání veřejných akademických debat s odborníky. Debaty jsou inspirovány formátem oxfordských debat, které jsou v britském prostředí velmi oblíbené.

Tento formát poskytuje všem řečníkům stejný čas na přednesení jejich argumentů a také prostor pro reakci na argumenty druhého týmu. Debata je zároveň soutěží, diváci svým hlasováním rozhodnou o tom, která strana je více přesvědčila. To vše zajišťuje názorovou vyváženost a atraktivitu pro diváky. O ní svědčí i přes 1500 diváků, kteří se v loňském roce debat zúčastnili.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB