Bolšoj teatr po šesti letech v plném lesku


Bolsoj teatrPo šesti letech rekonstrukcí se včera večer slavnostně otevřela scéna nejznámějšího ruského divadla Bolšoj teatr v Moskvě. Slavnostního večerního koncertu se zúčastnila ruská politická, ekonomická a kulturní elita. Mnozí přišli ve fracích. Projev měl prezident Dmitrij Medveděv.

Především kulturní smetánka vešla divadla po červeném koberci. Dramaturgie večera zvolila fragmenty z baletů a oper repertoáru divadla. Při této příležitosti byly představeny nové technologické vymoženosti divadla, které se navrátilo do pů vodního lesku doby cara Mikuláše II. Na důkladnou rekonstrukci stavba čekala od roku 1856, kdy byla obnovena po ničivém požáru. Ačkoliv právě zde Lenin vyhlásil vznik Sovětského svazu a bolševici z gobelínů vyřezali carské orlice, s rekonstrukcí zmizely i všechny stopy po komunistickém režimu a kritici píší o "úspěšné exhumaci carismu". Během rekonstrukce zde púracovalo na pozlacení prostor divadla 156 specialistů, kteří použili celkem 4,5 kilogramů zlata na pokrytí plochy 981 metrů čtverečních.

První slovo na pódiu patřili preidentu Ruska Dmitriji Medveděvovi, který mimo jiné vyslovil přesvědčení, že divadlo nyní vlastní nejmodernější dostupnou techniku a dodal: „Doufám, že divadlo bude bezkonkurenční a že v něm ale také zůstaneš duch Bolšovo teatra."

Na scéně se po projevech objevily i zahraniční operní hvězdy jako Plácido Domingo, Natalie Dessayová či Violeta Urmanová.Jako první premiéru nové sezony "Bolšoj" uvede 2. listopadu operu Ruslan a Ludmila. Dílo otce ruské klasické hudby Michaila Glinky bylo vybráno i proto, že na rozdíl od většiny oper nekončí tragicky, ale má šťastný konec.

Pro novou sezónu nachystal překvapení i baletní soubor Bolšovo teatra, který vůbec poprvé do role sólisty přizval amerického tanečníka, Davida Hallberga.

Bolšoj teatr a jeho kanál na YouTube.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB