Moravskou kulturu a dějiny uctili v Brně lidé s vlajkami i kroji


BrnoMoravskou kulturu a historii dnes v Brně uctilo asi 200 lidí, kteří se zúčastnili pokojného průvodu přes střed města. Mnoho jich přišlo se žlutočervenými moravskými vlajkami a znakem orlice, někteří v krojích. Zazněly moravské písně i projevy volající po samosprávě Moravy a oficiálním uznání moravské národnosti. Zejména písně v podání mužského sboru z Podluží zaujaly kolemjdoucí včetně turistů z ciziny.

Průvodem s několika zastávkami na významných místech Brna začal Den za Moravu, který je každoroční připomínkou první písemně dochované zprávy o Moravanech. Středověcí letopisci zaznamenali na podzim roku 822 účast moravského poselstva na franském sněmu ve Frankfurtu nad Mohanem. Zároveň akce připomněla 601. výročí korunovace markraběte Jošta římským králem. Jošt sídlil v Brně, kde je také pohřben. U jeho sochy i hrobu odpoledne Moravané položí květiny.

Před Novou radnicí, dřívějším sídlem zemských stavů, přednesl člen Moravské národní obce Petr Bičan takzvanou moravskou deklaraci. Dokument volá po oficiálním uznání moravské národnosti, zavedení výuky dějin Moravy do vzdělávacích programů a navrácení zemské samosprávy zaniklé po roce 1948."Koncem 19. století, pod tlakem germanizace, se naši slovanští předkové přiklonili k myšlence spojení s českým národem. V dnešní Evropě však tato idea již zcela postrádá svůj původní smysl a pro Moravany znamená jen ztrátu vlastní dějinné a kulturní identity," stojí v deklaraci.

Den pro Moravu uspořádalo občanské sdružení Moravská národní obec, které podle svého předsedy Jaroslava Krábka usiluje o posílení moravského povědomí, pořádá přednášky, besedy a vlastivědné akce. Dne pro Moravu se každoročně účastní více lidí, poznamenal Krábek

.Moravská národní obec letos už podruhé uspořádala vyvěšování moravské vlajky v den červencového svátku svatých Cyrila a Metoděje. Loni se zapojilo 73 radnic, letos jich bylo 220 včetně jedné v severních Čechách.

Kulturní program Dne pro Moravu doplňuje návštěva výstavy v Místodržitelském paláci. Kurátoři Moravské galerie ve výstavních síních ilustrují různé fáze hledání moravské identity od 18. století zhruba do poloviny 20. století. V expozici jsou zastoupeni přední moravští umělci všech generací včetně místních Němců. Výstava vznikla k výročí založení Moravské galerie. Začala už v červnu a potrvá do konce října.

 

Převzato z agentury ČTK

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB