V pyžamu Amose Oze


pribeh_o_lasce_a_tmeV šesti letech chtěl být knihou. Ve dvanácti zemědělcem, „dělníkem půdy". Nakonec se stal spisovatelem. Stal se vším, čím on sám původně nechtěl, a skoro vším, čím ho chtěli mít jeho rodiče. Spisovatelem, uznávaným intelektuálem, univerzitním profesorem. Tak by mohl skončit jeho příběh. Ale kde začal?

V místech, kam až sahá paměť.

Když čtete vzpomínkovou prózu Amose Oze, je to jako byste kousek po kousku slepovali kousíčky staré rodinné fotografie. Fotografie, na níž je hned několik generací židovské rodiny, jejíž kořeny sahají do předválečné Evropy. Tam začínají vzpomínky i příběh. Jeho převážná část se ovšem odehrává v Jeruzalémě a zachycuje autorovo dětství a dospívání poznamenané sebevraždou jeho matky až po jeho samostatný život v kibucu Chulda. Ozovo vyprávění nemá nic společného s chronologickým kladením událostí, připomíná spíše práci geologa, který na různých místech proniká do různých časových vrstev děje, pohybuje se mezi nimi a postupně tak vytváří vícerozměrný obraz zrání postav, vztahů i událostí.

Jeho vyprávění se drží při zemi, drží se toho kousku země, ze kterého jako dítě vzešel: domu vyrůstajícího ze zahloubaného, mělčího svahu, Amosovy ulice s lékárnou a jediným telefonem, chudé čtvrti Kerem Avraham. Oz píše v duchu Sherwooda Andersena o malém světě, zalidněném množstvím obyčejných postaviček s jejich rytmicky plynoucími, šedými, úmornými životy a přesto je jeho vyprávění plné barev, fantazie a dětské hravosti. V jeho světě mají vůně své barvy, a barvy své vůně. Stejně tak nálady, představy, lidské city: jakoby i ty čas od času patřily do okruhu smyslově zakoušené skutečnosti. I izraelská země má v jeho vzpomínkách svou jedinečnou vůni, má ji vlastně od nepaměti, tu vůni „prachu, který se nalokal rosy a smísil s matnou vůní síry, kozích bobků, bodláčí a vyhaslých ohnišť."

A tato zem, na kterou se upínají naděje a sny tisíců židovských imigrantů, ten příslib tvoření nové slavné židovské historie, se otřásá dramaty doprovázející vznik izraelského státu a války za nezávislost. Ozovi se daří tuto historii jedinečným způsobem vtělit do své autobiografie a jeho vyprávění nabízí skoro intimní pohled na některé zásadní okamžiky a události moderních židovských dějin. Dech beroucím příkladem je popis okamžiku přijetí rezoluce o rozdělení palestinského území Valným shromážděním OSN v Lake Success, který čtenář sleduje společně s malým Amosem z okna jeho pokoje, jeho očima, takřka jeho v pyžamu.

Příběhy zachycené v knize často vyrůstají z drobných denních událostí a pozorování, které na sebe jak korálky navlíkají další barevné vzpomínky, pocity a vůně. Trylek ptáka Elišky, čerstvá ranní pomerančová šťáva, matčina gesta, otcovy slovní hříčky, vůně knih... Každá vzpomínka, nebo jen čistý smyslový vjem představuje miliony příležitostí k vyprávění. To jako by nemělo přísný začátek a konec, spíše se točí v kruzích a opakovaně se vrací ke stejným událostem a osobám z jiných perspektiv a vrstev vzpomínek. Takovým způsobem se Oz nesčetněkrát vrací i k matčině smrti: místo jednoduché, definitivní odpovědi, předkládá jen množství vzpomínek a reflexí, které jsou nutně vždy jen částí, odrazem pravdy.

Text je hutný, a ne vždy snadno proniknutelný. Trpělivost při průchodu územím jmen tehdejších intelektuálů, jejich sofistikovaných debat a různých detailů politického života odměňuje Oz hlubším pochopením důležitých průsečíků židovské historie a mentality, překvapivými pointami, dojatými úsměvy. Autor v jednom rozhovoru poznamenal, že dříve než byl schopen zachytit své vzpomínky (o některých předtím nikdy s nikým nemluvil), musel nejdříve své rodiče pochopit a odpustit jim. Pochopení zrající možná několik desítek let je v jeho vyprávění citelné, provází ho hravost, empatie, laskavý, ale neidealizující pohled.

 

Amoz Oz: Příběh o lásce a tmě
Překlad Michael Žantovský
Paseka 2009
ISBN 978-80-7185-998-7
472 str., 479 Kč

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB